Aktualności
-
PAPIEROSY W HALI (09/08/2012)
Straż Graniczna ujawniła 8 sierpnia w magazynie w Węgorzewie nielegalne papierosy o szacunkowej wartości ponad 50 tys. zł. W związku ze sprawą zabezpieczono dwa pojazdy. Funkcjonariusze, na podstawie anonimowej informacji na telefon interwencyjny W-MOSG, podjęli, działania, w wyniku których przeszukali węgorzewskie pomieszczenia magazynowe użytkowane przez mieszkańca miasta. Pojawienie się funkcjonariuszy Straży Granicznej wywołało niemałe zamieszanie wśród czterech mężczyzn przebywających wewnątrz. Wobec dwóch z nich użyto kajdanek. Padł też strzał ostrzegawczy. W rezultacie osoby poddały się czynnościom procesowym. W hali znajdowało się 5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 50 tys. zł. oraz 9 litrów nielegalnego alkoholu. Oprócz tego w obiekcie przechowywano także 560 litrów oleju napędowego i 130 litrów benzyny. Wewnątrz magazynu mężczyźni zaparkowali dwa pojazdy: typu camper i osobowe audi. Z pierwszego funkcjonariusze SG wyciągnęli kolejnych 210 paczek papierosów. Samochody o łącznej szacunkowej wartości 33 tys. zł. zabezpieczono na terenie komendy W-MOSG.
01.02.2013 -
PALIWO POZA DOZOREM (31/05/2012)
Straż Graniczna, współdziałając ze Służbą Celną, ujawniła prawie 700 litrów nielegalnego paliwa. Funkcjonariusze z Placówki SG w Bezledach wraz z przedstawicielami Służby Celnej skontrolowali 30 maja garaż na jednym z bartoszyckich osiedli. Na miejscu zastali dwóch mężczyzn – obywatela Polski i Rosji. W budynku garażowym znajdowało się 500 litrów paliwa usuniętego spod dozoru celnego (olej napędowy i benzyna), przechowywanego w plastikowych i metalowych kanistrach. Straż Pożarna z Bartoszyc, wezwana na miejsce kontroli, wszczęła postępowanie administracyjne za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. W drogowym przejściu granicznym w Gołdapi na kierunku wjazdowym do Polski funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej sprawdzili dwa pojazdy zarejestrowane na terenie Litwy. Kierujący samochodami obywatele Polski przewozili łącznie 155 litrów oleju napędowego w niekonstrukcyjnych zbiornikach paliwowych. Przewóz paliw i ich przechowywanie wymaga spełnienia określonych wymagań. Olej napędowy i benzyna należą do materiałów ciekłych zapalnych. Niewłaściwe postępowanie i bagatelizowanie zagrożenia może się okazać niebezpieczne w skutkach.
01.02.2013 -
OKO W OKO Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (06/02/2012)
W weekend Straż Graniczna w drogowym przejściu granicznym w Bezledach zatrzymała poszukiwanego Ormianina. Mężczyzna próbował wyjechać z Polski, unikając kary. Pod przykrywką nocy, być może licząc na łut szczęścia, 32-latek próbował przekroczyć granicę. Jeszcze tylko odprawa zakończona dla niego pomyślnie i koniec z odpowiedzialnością. Nic z tego, służba w Straży Granicznej to działanie na rzecz Państwa. Kontrola dokumentów i weryfikacja danych osobowych w dostępnych zintegrowanych systemach dała wynik jednoznaczny. Za mężczyzną Sąd Rejonowy w Bartoszycach wydał list gończy w celu doprowadzenia do aresztu śledczego lub zakładu karnego. Funkcjonariusze SG, wspomagani dostępnymi bazami danych, skutecznie prowadzą działania służące wykrywaniu naruszeń obowiązujących przepisów. Często osoby pozostające w konflikcie z prawem, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości na terenie kraju, właśnie w przejściu granicznym stają w obliczu odpowiedzialności.
01.02.2013 -
ODZYSKANA NACZEPA (16/08/2012)
Straż Graniczna 15 sierpnia w drogowym przejściu granicznym w Bezledach uniemożliwiła wywóz z kraju kradzionej naczepy. Samochodem ciężarowym, zarejestrowanym w Luksemburgu, kierował obywatel Rosji. Podczas odprawy granicznej przedstawił wszystkie niezbędne dokumenty. Jednakże kontrola legalności pochodzenia naczepy wykazała, że jest skradziona na terenie Niemiec. Szacunkowa wartość zabezpieczonej naczepy wyprodukowanej w 2001 roku wynosi 200 tys.zł.
01.02.2013 -
ODZNACZENIE ZA ZASŁUGI W PRACY PENITENCJARNEJ (24/02/2012)
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Pan płk SG Jarosław Kowalkowski odebrał 24 lutego złotą odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” nadaną zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Wyróżnienie wręczył Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Jan Maścianica podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Służby Więziennej.
01.02.2013 -
ODPRAWA UCZESTNIKOW SPŁYWU ŁYNA-ŁAWA (22/06/2012)
Po raz dwunasty odbyła się 21 czerwca odprawa poza czynnym przejściem granicznym uczestników spływu kajakowego po rzekach: Łyna i Ława. Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili dokumenty podróży sportowców oraz zabezpieczyli trasę przepływu. Podczas rozpoczęcia imprezy i czynności kontrolnych obecny był także Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG płk SG Jarosław Kowalkowski oraz Komendanci Placówek SG w: Bezledach i Sępopolu. XII Międzynarodowy Spływ Kajakowy "Łyna - Ława" organizowany jest przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenie "Euroregion Łyna - Ława". Celem przedsięwzięcia jest kontynuowanie współpracy między powiatami przygranicznymi województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodem Kaliningradzkim. Spływ obejmował trasę Olsztyn – Stopki – Pradwinsk. Wśród uczestników spływu byli: Wicemarszałek Województwa, Przewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego, Minister ds. Gospodarki i Turystyki FR, radni Sejmiku Wojewódzkiego, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz przedsiębiorcy.
01.02.2013 -
ODDALI HONOR ŻOLNIERZOM (16/08/2012)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli 14 i 15 sierpnia w uroczystej akademii z okazji święta Wojska Polskiego w Giżycku i 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Kętrzynie. Obchody święta w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej rozpoczęły się złożeniem meldunku, podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu. Następnie odczytano komunikaty i uhonorowano żołnierzy medalami za zasługi dla obronności kraju i wręczono akty mianowania w korpusach osobowych. Święto Wojska Polskiego w Giżycku uświetnił występ orkiestry wojskowej, a pokazy sprzętu i uzbrojenia pozwoliły na bliższe zapoznanie ze służbą. Dzień później w Kętrzynie odbyły się obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Placu Armii Krajowej pod pomnikiem „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 – 1956”. Uroczystości przebiegły w asyście pocztów sztandarowych obu kętrzyńskich jednostek Straży Granicznej. Odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa z Centrum Szkolenia SG oddała salwę honorową. Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja Straży Granicznej, której przewodniczył Komendant CSSG płk SG Andrzej Rytwiński. Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG reprezentował ppłk SG Zdzisław Opiela. Zdj. z uroczystości w Giżycku W-MOSG Zdj. z uroczystości w Kętrzynie CSSG
01.02.2013 -
OBIEKTYWNOŚĆ, RZETELNOŚĆ I PROFESJONALIZM (14/03/2012)
Wydział Nadzoru i Kontroli Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej podnosi standardy kontroli. Obrana Misja Wydziału ma przede wszystkim ukierunkować nadzorujących i pomóc im obiektywnie oraz sumiennie ocenić zaistniałą sytuację. Opierając się na Standardach kontroli w administracji rządowej wydanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej opracował własny dokument. MISJA I WIZJA WYDZIAŁU NADZORU I KONTROLI WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ PROGRAM ROZWOJU KONTROLERÓW Misja i wizja Wydział Nadzoru i Kontroli jest powołany do kontrolowania komórek i jednostek organizacyjnych Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wobec czego powinnością kontrolerów jest kierowanie się fundamentalnymi zasadami: 1. etyki i profesjonalizmu, 2. obiektywizmu i bezstronności, 3. stałości ocen, 4. skuteczności działania. Kontrolerzy poprzez swoją pracę umacniają autorytet i wiarygodność wydziału. Misją Wydziału jest umacnianie komórek i jednostek W-MOSG w prawidłowym działaniu. Wydział Nadzoru i Kontroli przedstawiając wyniki kontroli i wskazując na nieprawidłowości i zagrożenia, a także zjawiska korupcji przyczynia się do udzielania Komendantowi Oddziału rzetelnych i obiektywnych informacji. Wypełniając swoją misję Wydział Nadzoru i Kontroli pozytywnie oddziałuje na komórki i jednostki organizacyjne Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej: 1. wskazując zarówno na zagrożenia i stwierdzone nieprawidłowości, piętnując przypadki nierzetelności, jak też 2. propagując dbałość o porządek prawny, odpowiedzialność, najlepsze praktyki działania. Wizją Wydziału Nadzoru i Kontroli jest zatem ciesząca się autorytetem komórka kontroli, której wyniki kontroli są rzetelnym źródłem informacji zarówno dla Komendanta Oddziału jak i dla komórek i jednostek organizacyjnych Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Swoją misję i wizję Wydział Nadzoru i Kontroli realizuje poprzez dążenie do osiągnięcia następujących celów: 1. Profesjonalizm działalności wydziału. Cel ten będzie osiągnięty poprzez: doskonalenie metod działania, stosowanie zasad etyki, dbałość o obiektywizm, wykorzystywanie wyników kontroli prowadzonych przez inne organy. Obiektywizm rozumiany jest jako bezstronne ustalanie i uczciwe prezentowanie wyników i dokonywanie ocen jedynie na podstawie istotnych, rzetelnie przedstawionych faktów zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem. 2. Wysoka jakość i przydatność wyników kontroli. Cel ten będzie osiągnięty poprzez: wybór tematów kontroli przy uwzględnieniu kryterium istotności, staranny, bezstronny, przejrzysty i zrozumiały dla odbiorców sposób prezentowania wyników kontroli, przekazywanie wyników kontroli w terminach umożliwiających podejmowanie właściwych decyzji przez właściwe komórki i jednostki organizacyjne. 3. Efektywna i oszczędna organizacja. Wydział Nadzoru i Kontroli stara się realizować swoje zadania przy wykorzystaniu jak najmniejszych środków finansowych. Czynności kontrolne przeprowadzone przez Wydział Nadzoru i Kontroli zorganizowane są tak aby były jak najmniej uciążliwe dla podmiotu kontrolowanego. Wydział Nadzoru i Kontroli maksymalnie wykorzystuje potencjał zawodowy kontrolerów. 4. Kształtowanie etosu służby publicznej, indywidualny rozwój i zadowolenie z pracy i służby. Praca i służba w Wydziale Nadzoru i Kontroli winna być przedmiotem nobilitacji. Sprzyja temu: identyfikacja z celami wydziału, wskazywanie perspektyw pełnej i samodzielnej realizacji zadań oraz promowanie kreatywności wymiany doświadczeń, a także kreowanie postaw odpowiedzialności oraz stałej gotowości poprawy jakości świadczonej pracy, rozwijanie i maksymalne wykorzystywanie indywidualnych umiejętności i zaangażowania kontrolerów, tworzenie klimatu zaufania i wzajemnego szacunku oraz rozwijanie przekonania, że każdy z kontrolerów może wnieść swój udział w realizację celów wydziału, uzupełnianie i rozwijanie wiedzy i umiejętności oraz ciągłe doskonalenie sposobów przeprowadzania kontroli poprzez szkolenia. 5. Umacnianie znaczenia Wydziału Nadzoru i Kontroli w strukturach organizacyjnych Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Cel ten osiągany będzie poprzez propagowanie poszanowania dla prawa oraz piętnowania przypadków jego naruszeń i lekceważenia, w tym szczególnie zjawisk korupcji. Program rozwoju kontrolerów Wydział Nadzoru i Kontroli jest miejscem pracy, w którym stwarza się możliwości rozwoju wysokokwalifikowanym kontrolerom, którzy jednocześnie posiadają predyspozycje do wykonywania czynności kontrolnych. Rozwijanie wiedzy i umiejętności odbywa się w ramach: 1. szkoleń zewnętrznych z uwzględnieniem posiadanych środków finansowych, 2. szkoleń wewnętrznych organizowanych przez Straż Graniczną, 3. samokształcenia. Ponadto kontroler po zakończeniu kontroli przeprowadza w ramach szkolenia lokalnego dla pozostałych pracowników i funkcjonariuszy wydziału szkolenie z problematyki objętej przeprowadzoną kontrolą.
01.02.2013 -
O MRG W GOŁDAPI (09/11/2012)
9 listopada w Gołdapi odbyła się konferencja pt. "Mały ruch graniczny szansą na rozwój gospodarczy gmin i powiatów leżących na obszarze jego oddziaływania". Obrady swoją obecnością zaszczycił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Rozmowy o wprowadzeniu zasad Małego Ruchu Granicznego (MRG) oraz ich efektywności nie mogą się odbywać bez głosu Straży Granicznej. Formację reprezentował Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski. W swoim wystąpieniu Komendant przybliżył podstawowe informacje o nowych zasadach przekraczania granicy państwowej z Obwodem Kaliningradzkim, przedstawił wzory dokumentów wydawanych w ramach MRG oraz aktualne dane statystyczne prezentujące dzisiejszy obraz funkcjonowania Umowy. Ponadto uwagę uczestników konferencji skupiła również informacja o przedsięwzięciach jakie Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej poczynił w celu zapewnienia płynności ruchu granicznego. Zdj. Iza Szpakowska/ UW Olsztyn
01.02.2013 -
O MRG NA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA (28/11/2012)
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej aktywnie uczestniczył na posiedzeniu Komisji Współpracy Międzynarodowej (KWM) Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Komitetu Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Dumy Regionalnej Obwodu Kaliningradzkiego. 27 listopada w Olsztynie, w siedzibie Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego odbyło sie robocze spotkanie przedstawicieli KWM Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego i odpowiedniego Komitetu Dumy Regionalnej Obwodu Kaliningradzkiego. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentował mjr SG Wojciech Banasiak. Istotnym punktem wtorkowego spotkania był panel poświęcony sytuacji po wejściu w życie umowy o zasadach małego ruchu granicznego (MRG). Mjr SG Wojciech Banasiak, jako ekspert, omówił sytuację w przejściach granicznych na Warmii i Mazurach. Dużą uwagę poświecił ułatwieniom wynikającym z zapisów umowy międzynarodowej o małym ruchu granicznym na pograniczu Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Szczegółowo zostały również przedstawione skutki wprowadzenia MRG oraz zakresu przedsięwzięć ukierunkowanych na zapewnienie przepustowości przejść granicznych w sytuacji wzmożonego ruchu granicznego. Po wystąpieniu przedstawiciela Straży Granicznej głos zabrała Przewodnicząca Dumy Obwodu Kaliningradzkiego Pani Marina Orgiejewa, która podkreśliła wagę wdrożenia ułatwień w przekraczaniu granicy dla rozwoju obu regionów. Zwróciła również uwagę na profesjonalizm i podejmowanie szybkich działań przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w chwili napiętrzonego ruchu granicznego, ukierunkowanych na zapewnienie płynności ruchu podróżnych. Kończąc prezentację Przewodnicząca podziękowała służbom granicznym za trud włożony w przygotowanie do wprowadzenia małego ruchu granicznego. Dużą aprobatę do działań zrealizowanych przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w ramach MRG wyrazili również przedstawiciele miast i powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Wdrożenie umowy między Rządem RP a Rządem FR o zasadach małego ruchu granicznego wymagało podjęcia konkretnych działań w obszarach dotykających właściwości Straży Granicznej. W tym celu Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej między innymi wprowadził elastyczną regulację dostępności pasów ruchu w drogowych przejściach granicznych oraz eksperci Straży Granicznej przeprowadzili szkolenia multiplikatorów współpracujących służb z zakresu zasad MRG, uprawnień poszczególnych służb a także zasad wymiany informacji w przedmiotowym płaszczyźnie. Ponadto przeprowadzono strategię informacyjną o MRG skierowaną do mieszkańców regionu. Opracowane zostały broszury informacyjne w języku polskim i rosyjskim, zawierające graficzne przedstawienie obszarów objętych umową. Materiały zostały także udostępnione elektroniczne do dystrybucji wg potrzeb wszystkim samorządom szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego, których obszar działania został objęty umową o MRG. Dodatkowo skierowano stosowne informacje o nowych zasadach w przekraczaniu granicy do stowarzyszenia przewoźników, a także touroperatorów. Zostały opracowane i ulokowane w drogowych przejściach granicznych tablice informacyjne w języku rosyjskim, zawierające istotne dane dotyczące zasad małego ruchu granicznego oraz mapę z zaznaczonymi obszarami objętymi MRG, dedykowaną obywatelom federacji rosyjskiej. Jako uzupełnienie działań Wojewody na rzecz infrastruktury przejść granicznych, W-MOSG pozyskał środki finansowe z PZU Życie SA, za które zakupiono półautomatyczne defibrylatory mobilne AED z przeznaczeniem do wszystkich drogowych przejść granicznych regionu, jako miejsc publicznych o dużym natężeniu ruchu. Jednocześnie Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, w porozumieniu z Wyższą Szkołą Zarządzania i Informatyki Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, rozpoczął badanie ankietowe mieszkańców pogranicza mające na celu ocenić wpływ umowy na odbiór społeczny mieszkańców regionu i poczucie bezpieczeństwa.
01.02.2013