Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej aktywnie uczestniczył na posiedzeniu Komisji Współpracy Międzynarodowej (KWM) Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Komitetu Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Dumy Regionalnej Obwodu Kaliningradzkiego.
27 listopada w Olsztynie, w siedzibie Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego odbyło sie robocze spotkanie przedstawicieli KWM Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego i odpowiedniego Komitetu Dumy Regionalnej Obwodu Kaliningradzkiego. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentował mjr SG Wojciech Banasiak.
Istotnym punktem wtorkowego spotkania był panel poświęcony sytuacji po wejściu w życie umowy o zasadach małego ruchu granicznego (MRG). Mjr SG Wojciech Banasiak, jako ekspert, omówił sytuację w przejściach granicznych na Warmii i Mazurach. Dużą uwagę poświecił ułatwieniom wynikającym z zapisów umowy międzynarodowej o małym ruchu granicznym na pograniczu Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Szczegółowo zostały również przedstawione skutki wprowadzenia MRG oraz zakresu przedsięwzięć ukierunkowanych na zapewnienie przepustowości przejść granicznych w sytuacji wzmożonego ruchu granicznego.
Po wystąpieniu przedstawiciela Straży Granicznej głos zabrała Przewodnicząca Dumy Obwodu Kaliningradzkiego Pani Marina Orgiejewa, która podkreśliła wagę wdrożenia ułatwień w przekraczaniu granicy dla rozwoju obu regionów. Zwróciła również uwagę na profesjonalizm i podejmowanie szybkich działań przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w chwili napiętrzonego ruchu granicznego, ukierunkowanych na zapewnienie płynności ruchu podróżnych. Kończąc prezentację Przewodnicząca podziękowała służbom granicznym za trud włożony w przygotowanie do wprowadzenia małego ruchu granicznego.
Dużą aprobatę do działań zrealizowanych przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w ramach MRG wyrazili również przedstawiciele miast i powiatów województwa warmińsko-mazurskiego.
Wdrożenie umowy między Rządem RP a Rządem FR o zasadach małego ruchu granicznego wymagało podjęcia konkretnych działań w obszarach dotykających właściwości Straży Granicznej. W tym celu Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej między innymi wprowadził elastyczną regulację dostępności pasów ruchu w drogowych przejściach granicznych oraz eksperci Straży Granicznej przeprowadzili szkolenia multiplikatorów współpracujących służb z zakresu zasad MRG, uprawnień poszczególnych służb a także zasad wymiany informacji w przedmiotowym płaszczyźnie.
Ponadto przeprowadzono strategię informacyjną o MRG skierowaną do mieszkańców regionu. Opracowane zostały broszury informacyjne w języku polskim i rosyjskim, zawierające graficzne przedstawienie obszarów objętych umową. Materiały zostały także udostępnione elektroniczne do dystrybucji wg potrzeb wszystkim samorządom szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego, których obszar działania został objęty umową o MRG. Dodatkowo skierowano stosowne informacje o nowych zasadach w przekraczaniu granicy do stowarzyszenia przewoźników, a także touroperatorów. Zostały opracowane i ulokowane w drogowych przejściach granicznych tablice informacyjne w języku rosyjskim, zawierające istotne dane dotyczące zasad małego ruchu granicznego oraz mapę z zaznaczonymi obszarami objętymi MRG, dedykowaną obywatelom federacji rosyjskiej.
Jako uzupełnienie działań Wojewody na rzecz infrastruktury przejść granicznych, W-MOSG pozyskał środki finansowe z PZU Życie SA, za które zakupiono półautomatyczne defibrylatory mobilne AED z przeznaczeniem do wszystkich drogowych przejść granicznych regionu, jako miejsc publicznych o dużym natężeniu ruchu.
Jednocześnie Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, w porozumieniu z Wyższą Szkołą Zarządzania i Informatyki Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, rozpoczął badanie ankietowe mieszkańców pogranicza mające na celu ocenić wpływ umowy na odbiór społeczny mieszkańców regionu i poczucie bezpieczeństwa.