Aktualności
-
NOWY SZTANDAR W-MOSG (25/05/2012)
Maj to szczególny okres dla Straży Granicznej, bowiem w tym właśnie miesiącu przypada święto formacji. Tegoroczne obchody w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zostały połączone z uroczystym nadaniem sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się 25 maja mszą świętą celebrowaną przez Metropolitę Warmińskiego Seniora Księdza Arcybiskupa Edmund Piszcza w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Św. Jerzego w Kętrzynie, podczas której poświęcono sztandar. Następnie zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych obu kętrzyńskich jednostek, pocztu flagowego, Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej przemaszerowali ulicami miasta na Plac Marszałka J. Piłsudskiego. W apelu udział wzięli między innymi: zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej - płk Tomasz Pest, Wojewoda Warmińsko-Mazurski - Pan Marian Podziewski, Wicemarszałek Województwa - Pani Urszula Pasławska, Konsul Generalny RP – Marek Gołkowski. W pierwszej części uroczystej akademii pożegnano historyczny sztandar. Przewodniczący Komitetu Fundatorów Sztandaru – Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski odczytał akt ufundowania sztandaru nadanego decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych 8 maja br. Po czym gwoździe pamiątkowe w drzewce nowego sztandaru wbili członkowie Komitetu. Rodzicami Chrzestnymi sztandaru zostali: Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Urszula Pasławska oraz Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie Pan Janusz Chełchowski. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowano Komendanta W-MOSG płk. SG Jarosława Kowalkowskiego oraz Zastępcę Komendanta W-MOSG ds. granicznych płk. SG Pawła Lubiewskiego. Złoty medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”, z rąk Starosty Kętrzyńskiego Pana Tadeusza Mordasiewicza i Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszego brygadiera Jana Słupskiego, odebrał Zastępca Komendanta W-MOSG ds. logistycznych płk SG Marek Obrębski. Medalami „Za zasługi dla Straży Granicznej” odznaczono osoby, które wspierają Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Starosta Kętrzyński Pan Tadeusz Mordasiewicz, Starosta Lidzbarski Pan Jan Harhaj, Burmistrz Miasta Kętrzyn Pan Krzysztof Hećman, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie mł.insp. Piotr Zabuski oraz Pan Jan Bodnar. Święto Straży Granicznej to również czas zawodowych awansów i wyróżnień. Z tej okazji w bieżącym roku w W-MOSG mianowano na wyższe stopnie służbowe w korpusach osobowych Straży Granicznej: 14 oficerów, 87 chorążych i 99 podoficerów. Szczególnym dowodem wartości trudu codziennej służby jest nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych. 4 funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyróżnionych nagrodą podczas tegorocznego Święta Straży Granicznej. Całą akademię uwznioślił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą mjr. SG Leszka Mieczkowskiego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG pod dowództwem mjr.SG Sławomira Gumulaka.
01.02.2013 -
NOWY MODEL FUNKCJONOWANIA STRAŻY GRANICZNEJ (05/10/2012)
Po przystąpieniu Polski do strefy Schengen Straż Graniczna odpowiada za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską, Ukrainą, Białorusią i w międzynarodowych portach lotniczych oraz prowadzi działania związane ze zwalczaniem nielegalnej migracji na terytorium RP. Straż Graniczna jest formacją o charakterze graniczno – migracyjnym. Głównym jej zadaniem jest ochrona granicy „zielonej” i kontrola ruchu granicznego na przejściach granicznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Straży Granicznej, po analizie pracy Straży Granicznej w pierwszych latach po przystąpieniu Polski do strefy Schengen, przygotowały nowy model funkcjonowania formacji. Projekt dostosowuje placówki i oddziały Straży Granicznej do wykonywania zadań związanych z ochroną zewnętrznej granicy UE i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. W ramach projektu kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i Straży Granicznej nie planuje zwolnień funkcjonariuszy. Po reorganizacji funkcjonariusze będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Planowane jest utworzenie nowych placówek Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski i w głębi kraju. Tylko w oddziałach Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski m.in. w związku z budową nowych przejść granicznych z Ukrainą i Białorusią niezbędnych będzie około 1500 funkcjonariuszy. Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej powstał po analizie zagrożeń na zewnętrznej i wewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Zawarty jest w „Koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009 – 2015”, przewidującej rozszerzenie zadań i uprawnień Straży Granicznej w zakresie migracji. Priorytetem dla formacji stały się: ochrona granicy państwowej, stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, odprawy graniczne, zwalczanie nielegalnej migracji, przestępczości granicznej i przestępczości z udziałem cudzoziemców oraz prowadzenie ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców. Od kwietnia br. w Komendzie Głównej Straży Granicznej pracowały cztery zespoły, których zadaniem było m.in. opracowanie propozycji struktur organizacyjnych jednostek Straży Granicznej na wschodniej granicy RP oraz w głębi kraju. Wypracowano rozwiązanie oparte o zasadę, aby obecność funkcjonariuszy Straży Granicznej w danej części terytorium RP była uzasadniona faktyczną lub potencjalną obecnością cudzoziemców. Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej zawiera propozycje docelowego rozmieszczenia placówek SG, ze szczególnym uwzględnieniem granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Straży Granicznej nie planują zwolnień funkcjonariuszy. Funkcjonariuszom zapewnia się możliwość kontynuowania służby w innych placówkach SG lub służbach mundurowych MSW. Ministerstwo chce również zapewnić miejsca pracy dla pracowników cywilnych Straży Granicznej. Na zachodniej granicy Polski, która od grudnia 2007 r. jest wewnętrzną granicą strefy Schengen, planuje się przeniesienie placówki Straży Granicznej z Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech placówek funkcjonujących w rejonie Szczecina – PSG Szczecin, PSG Szczecin-Goleniów i PSG Szczecin-Port w jedną dużą placówkę. Na południowej granicy Polski restrukturyzacja zakłada zniesienie dwóch placówek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w Piwnicznej-Zdroju i w Żywcu. W Śląskim Oddziale Straży Granicznej, po zniesieniu placówek w Cieszynie i w Raciborzu, planuje się utworzenie placówki w Bielsku-Białej. Zadania wykonywane przez Straż Graniczną wewnątrz kraju oraz ilość i struktura placówek też będą wymagać zmian w strukturach oddziałów. Nowe placówki Straży Granicznej na wschodniej granicy RP Nie przewiduje się zmniejszenia liczby placówek Straży Granicznej na wschodniej granicy RP, czyli zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Plan restrukturyzacji zakłada utworzenie placówki w Olsztynie (Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej) i w Białej Podlaskiej (Nadbużański Oddział Straży Granicznej). W ramach restrukturyzacji 1 września br. uruchomiona została placówka w Lublinie. Według danych z lipca br. oddziały Straży Granicznej na wschodniej granicy Polski posiadać będą łącznie ponad 1500 wakatów. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją zapisów umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją. Kolejne przejścia pozwolą na zmniejszenie oczekiwania na odprawę na granicy polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej. Powody zmian w Straży Granicznej Celem projektowanych zmian jest przede wszystkim dostosowanie struktur Straży Granicznej na terytorium kraju do zagrożeń migracyjnych i wynikających z nich zadań. Zwiększeniu ulegnie także skuteczność ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Po wejściu Polski do strefy Schengen główny ciężar ochrony zewnętrznej granicy UE spoczął na polskich funkcjonariuszach SG z placówek zlokalizowanych na wschodzie kraju. Pięć oddziałów odpowiada za ochronę zewnętrznej granicy UE z Federacją Rosyjską, Ukrainą i Białorusią oraz granicy morskiej. Są to: Nadbużański Oddział Straży Granicznej (granica polsko-białoruska i polsko-ukraińska), Podlaski Oddział Straży Granicznej (granica polsko-białoruska), Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej (granica Polski z Federacją Rosyjską), Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (granica polsko-ukraińska) oraz Morski Oddział Straży Granicznej. Głównym zadaniem funkcjonariuszy z tych oddziałów jest ochrona i stałe patrolowanie tzw. „zielonej granicy” oraz granicy morskiej, będących jednocześnie zewnętrzną granicą strefy Schengen. Wielu funkcjonariuszy jest również codziennie zaangażowanych w dokonywanie kontroli granicznej na drogowych, kolejowych, morskich i lotniczych przejściach granicznych. Prowadzą również działania operacyjno – śledcze i administracyjne w stosunku do cudzoziemców. Nowy model funkcjonowania Straży Granicznej jest propozycją rozwiązań, które mają dostosować formację do realizacji zróżnicowanych zadań na wewnętrznej i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Projekt zmian został przekazany do konsultacji związkom zawodowym funkcjonariuszy Straży Granicznej.
01.02.2013 -
NOWY KOMENDANT GŁÓWNY STRAŻY GRANICZNEJ (11/04/2012)
11 kwietnia gen. bryg. SG Dominik Tracz został nowym Komendantem Głównym Straży Granicznej. Uroczyste przekazanie obowiązków odbyło się w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego oraz Sekretarza Stanu w MSW Piotra Stachańczyka. Gen. bryg. SG Dominik Tracz został powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego. Zastąpił gen. bryg. SG Leszka Elasa, który kierował formacją od 2008 roku. Gen. bryg. SG Dominik Tracz od października 2007 roku pełnił funkcję Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki współpracy z władzami województwa podkarpackiego znacząco przyczynił się do usprawnienia infrastruktury i modernizacji przejść granicznych oraz wdrożenia uproszczonego trybu przekraczania granicy państwowej z Ukrainą, tzw. małego ruchu granicznego. Był również współautorem koncepcji dotyczącej zasad ruchu granicznego dla podróżnych na granicy polsko-ukraińskiej podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Podczas przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej na posiedzeniu grupy roboczej prezentował polskie doświadczenia w zakresie prowadzenia kontroli granicznej w jednym miejscu z państwem trzecim. Źródło: KGSG
01.02.2013 -
NIEZGODNY VIN CHLODNI(09/08/2012)
Straż Graniczna w drogowym przejściu granicznym w Bezledach uniemożliwiła obywatelowi Rosji wywóz z Polski naczepy o wartości 80 tys. zł. Miała przerobiony numer VIN. Funkcjonariusz, dokonujący odprawy granicznej, przeprowadził kontrolę legalności pochodzenia naczepy chłodni wyprodukowanej w 2006 roku. Wykazał rozbieżności pomiędzy numerem VIN wybitym na elementach trwałych pojazdu a numerem ujętym w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto, znaki numeru VIN na ramie chłodni różniły się od siebie wzorem czcionki. Pojazd został zabezpieczony. Sprawę przekazano KPP w Bartoszycach.
01.02.2013 -
NIEŚCISŁOŚCI Z VIN-ami (29/10/2012)
Jednym z zadań Straży Granicznej jest zapobieganie i wykrywanie przestępstw związanych z nielegalnym przewożeniem towarów. W miniony weekend w drogowych przejściach granicznych na Warmii i Mazurach Straż Graniczna udaremniła wywóz 4 pojazdów. test galeria Audi Q7 jako pierwsze zostało zatrzymane za niejasności pomiędzy nr VIN widniejącym na pojeździe, a tym, zamieszczonym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ciąg cyfr się nie zgadzał. Kolejnymi pojazdami, których numery identyfikacyjne diametralnie różniły się od siebie, były Toyota Land Cruiser oraz Toyota Prius. Oprócz pojazdów osobowych zatrzymano również naczepę marki SCHMITZ na niemieckich numerach rejestracyjnych. Wartość wszystkich zatrzymanych pojazdów oszacowano na 265.000 zł.
01.02.2013 -
NIEOPŁACALNA PROPOZYCJA (09/05/2012)
Nocne współdziałanie przedstawicieli Straży Granicznej i Służby Celnej w gminie Górowo Iławeckie zakończyło się zatrzymaniem mężczyzny. Próbował wręczyć korzyść majątkową funkcjonariuszom. 46-letni kierowca pojazdu ciężarowego nie dostosował się do znaku zakazu wjazdu B-5n. Na wiadomość o konsekwencjach tego wykroczenia, mężczyzna z uśmiechem zaproponował po 100 zł trzem obecnym przy tym zdarzeniu funkcjonariuszom w zamian za odstąpienie od ukarania go mandatem karnym.. Reakcja przedstawicieli służb była natychmiastowa. Mieszkaniec Gdańska został zatrzymany, a następnie przewieziony do jednostki Policji.
01.02.2013 -
NIELEGALNIE DO UE (24/01/12)
W nocy z niedzieli na poniedziałek Straż Graniczna zatrzymała obywatela Uzbekistanu za nielegalne przekroczenie granicy. Mężczyzna przyznał, że jego celem była Dania. Granica RP z FR jest zewnętrzną granicą strefy Schengen. Dla wielu migrantów z krajów słabo rozwiniętych jej przekroczenie oznacza podjęcie pracy i poprawienie swojej sytuacji bytowej. Tym razem zatrzymany 43 latek swój cel zamierzał osiągnąć w Królestwie Danii. Jak twierdził jest kucharzem i z tego też zamierzał się utrzymywać. W chwili zatrzymania mężczyzna miał przy sobie torbę z rzeczami osobistymi oraz dokumenty. W bieżącym roku był to pierwszy przypadek podjętej próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
01.02.2013 -
NIELEGALNE POJAZDY NA GRANICY (10/05/2012)
We środę (09.05) funkcjonariusze z Placówek Straży Granicznej w Braniewie i Bezledach zatrzymali dwa samochody, które były przedmiotem przestępstwa. Łączna, szacunkowa wartość zatrzymanych pojazdów to 85 tysięcy złotych. Po południu w drogowym przejściu granicznym w Gronowie, na kierunku wyjazdowym z Polski, do odprawy zgłosił się kierowca samochodu dostawczego marki peugeot. Funkcjonariusz dokonujący kontroli dokumentów stwierdził rozbieżność pomiędzy nr VIN pojazdu widniejącym na nadwoziu, a wpisanym w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Analogiczna sytuacja wydarzyła się w innym przejściu granicznym w Bezledach. Tam również podczas odprawy granicznej kontroler zauważył niejasności weryfikując dokumentację pojazdu. Dodge'a zatrzymano.
01.02.2013 -
NIELEGALNE PAPIEROSY NA DRODZE (17/09/2012)
Straż Graniczna ujawniła 16 września w wyniku kontroli drogowej nielegalne papierosy o szacunkowej wartości ponad 110 tys. zł. W gminie Wieliczki, funkcjonariusze PSG w Gołdapi skontrolowali pojazd, w którym mężczyzna przewoził prawie 11 tys. paczek papierosów bez obowiązujących znaków akcyzy. Papierosy znajdowały się w bagażniku oraz tylnej części auta. Kierujący samochodem osobowym marki Skoda przyznał się do zarzucanego mu czynu. Nielegalne towary zabezpieczono. W bieżącym roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej na drogach regionu ujawnili papierosy pochodzące z przemytu o szacunkowej wartości ponad 1 mln 300 tys. zł.
01.02.2013 -
NIELEGALNE PAPIEROSY NA DRODZE (16/05/2012)
Wczoraj (15.05) funkcjonariusze z Placówek Straży Granicznej w Górowie Iławeckim i Dubeninkach ujawnili kolejne nielegalne papierosy na drogach Warmii i Mazur. Tym razem wartość zatrzymanego towaru przewyższyła wartość aut, którymi były przewożone. W Górowie Iławeckim funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej VW Passata. I już po chwili wiedzieli, że kierowca "coś" ukrywa. Jak się okazało w podróżnej torbie, tuż za przednim siedzeniem pasażera, znajdowały się papierosy marki Jin Ling i Liceroy. Skruszony mężczyzna przyznał się. Tłumaczył, że razem z żoną dużo palą i dlatego nielegalny towar zakupił na bartoszyckim targowisku. Podobna sytuacja wydarzyła się w okolicach Dubeninek. Tam Straż Graniczna skontrolowała osobowego seata, którym kierowca przewoził 400 paczek papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Kierowca od razu przyznał się do posiadania nielegalnego towaru. Łączna, szacunkowa wartość ujawnionych wyrobów tytoniowych to ponad 7 tysięcy złotych
01.02.2013