Aktualności
-
PODROBIONY DOKUMENT W GRZECHOTKACH (25/06/2012)
Straż Graniczna w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach zatrzymała w miniony weekend obywatelkę Demokratycznej Republiki Konga. 33-letnia kobieta zgłosiła się do odprawy granicznej na wjazd do Polski jako pasażerka osobowego auta. Kierowca samochodu – Polak – zabrał cudzoziemkę na tzw. „stopa”. Obywatelka DR Konga okazała do kontroli paszport z francuską wizą. Przedstawiony dokument wzbudził wątpliwości funkcjonariuszki SG. Wstępne czynności weryfikacyjne potwierdziły podejrzenia. Wiza była podrobiona. Kobietę zatrzymano. Usłyszała zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemka wystąpiła o nadanie statusu uchodźcy.
04.02.2013 -
PODROBIONY DOKUMENT I SKRADZIONA CIĘŻARÓWKA (29/08/2012)
Straż Graniczna ujawniła 28 sierpnia w czasie kontroli granicznej podrobiony dokument i skradziony pojazd ciężarowy. W drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach do odprawy na kierunku wyjazdowym z Polski zgłosił się Rosjanin. Okazał funkcjonariuszowi dokument rejestracyjny pojazdu, który wzbudziły wątpliwości doświadczonego kontrolera. Weryfikacja autentyczności dokumentu potwierdziła obawy. Stwierdzono ingerencję w polu numeru rejestracyjnego. Stary numer został usunięty, a na jego miejsce naniesiono numery rejestracyjne pojazdu, którym mężczyzna podróżował. Sprawę przekazano Policji. Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej w sąsiednim drogowym przejściu granicznym w Gronowie uniemożliwili obywatelowi Rosji wywóz z Polski pojazdu ciężarowego. Dane samochodu figurowały w Systemie Informacyjnym Schengen. Był skradziony w Hiszpanii.
04.02.2013 -
PODROBIONE PRAWO JAZDY (10/08/2012)
Straż Graniczna w drogowym przejściu granicznym w Bezledach uniemożliwiła podróż do Polski obywatelowi Ukrainy z podrobionym prawem jazdy. Mężczyzna zgłosił się do odprawy w nocy z 9/10 sierpnia. Okazane do kontroli ukraińskie prawo jazdy wzbudziło zainteresowanie funkcjonariusza SG. Sposób wypełnienia danych w dokumencie budził wątpliwości, a folia zabezpieczająca blankiet nosiła ślady odklejenia i ponownego przyklejenia. Sprawę wyjaśnia Policja.
04.02.2013 -
POD PRETEKSTEM WYCIECZKI KRAJOZNAWCZEJ (11/07/2012)
Straż Graniczna udaremniła przerzut nielegalnych papierosów przez zieloną granicę. 10 lipca graniczny patrol z Placówki SG w Sępopolu zauważył ślady obuwia na pasie tuż przy granicy państwowej. Ślady prowadziły ze strony rosyjskiej w głąb naszego kraju i z powrotem. W wyniku wstępnych oględzin ustalono, iż osoba musiała przekroczyć granicę dwukrotnie. Do działań włączono przewodnika z psem tropiącym. Zwierzę doprowadziło funkcjonariuszy do przykrytych czarną folią pakunków w odległości około 20 metrów od granicy państwa. Pod drzewem leżało 6 wielkich opakowań z nielegalnymi kartonami papierosów. Dodatkowy nieumundurowany patrol podjął czynności kontrolne na drogach dojazdowych. Zatrzymał do kontroli, w pobliżu miejsca zdarzenia, osobowe renault na numerach rejestracyjnych powiatu bartoszyckiego. Pojazdem kierował mieszkaniec gminy Sępopol. Jego pasażerem był obywatel Rosji, który nie posiadał żadnych dokumentów. Obywatel Polski zapytany o kierunek podróży wyjaśnił, że zabrał swojego przyjaciela Rosjanina na wycieczkę krajoznawczą. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na zabłocone buty cudzoziemca. Mężczyzn zabrano do Placówki SG w Sępopolu celem złożenia szczegółowych wyjaśnień. Szybko okazało się, że graniczna przyjaźń miała nielegalne podłoże. Rosjanin namówił Polaka do przemytniczego procederu. Przez zieloną granicę próbowali przemycić towar o szacunkowej wartości blisko 30 tys. zł.
04.02.2013 -
PIŁKARSKI TURNIEJ NA ORLIKACH (29/09/2012)
7 drużyn startowało 29 września w piłkarskim „III Turnieju Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG szóstek piłkarskich” na boiskach typu ORLIK, rozgrywanym w Kętrzynie. Do zawodów stanęli funkcjonariusze z Placówek SG w: Górowie Iławeckim, Bezledach, Barcianach, Gołdapi, funkcjonariusze z Komendy Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców i Aresztu w Celu Wydalenia. Po raz pierwszy gościnnie wystąpiła drużyna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Sportowe zmagania funkcjonariuszy przyciągnęły wielu widzów, widać było wielkie zaangażowanie i zapał do sportowej walki wszystkich uczestników turnieju. Poziom gry zawodników był bardzo wyrównany, a losy spotkań decydowały się czasem w ostatnich sekundach. Po emocjonujących meczach najlepszą drużyną okazała się ekipa z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, która otrzymała najważniejsze trofeum – Puchar Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Drugie miejsce zajęła Komenda W – MOSG, a w ręce teamu powędrował Puchar Burmistrza Miasta Kętrzyn. Brązowe medale przypadły funkcjonariuszom z Placówki SG w Barcianach, której kapitan zespołu odebrał puchar ufundowany przez Przewodniczącego Zarządu Oddziałowego Związków Zawodowych Funkcjonariuszy. Tuż za podium znalazła się ekipa ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców i Aresztu w Celu Wydalenia. W tym roku wyjątkowo został wręczony puchar za czwarte miejsce, przekazany przez Terenową Organizację Związkową działającą przy Komendzie W-MOSG. Ponadto wyróżniono również indywidualnie uczestników turnieju. Najlepszym zawodnikiem został chor. SG Wojciech Potyra z PSG Barciany. Natomiast statuetka dla najlepszego bramkarza trafiła w ręce Marcina Żywickiego z PSP w Kętrzynie, a królem strzelców – jak w dwóch poprzednich edycjach - został sierż. sztab. SG Marcin Kwieciński z Komendy W-MOSG. Finałowy mecz dał mnóstwo emocji i od samego początku do ostatniego gwizdka można było zauważyć maksimum zaangażowania zarówno ze strony kibiców, jak i zmagających się drużyn. OSTATECZNE WYNIKI TURNIEJU: 1. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Kętrzynie 2. Komenda W - MOSG w Kętrzynie 3. PSG w Barciany 4. Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców i Aresztu w Celu Wydalenia 5. PSG w Górowie Iławeckim 6. PSG w Gołdapi 7. PSG w Bezledach Gratulujemy!
04.02.2013 -
PIKNIK EDUKACYJNY (07/09/2012)
Na terenie Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, 7 września br. odbyła się konferencja oraz piknik edukacyjny w ramach ogólnopolskiej, informacyjnej kampanii społecznej „Prewencja wypadkowa”, Warmińsko-Mazurskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy oraz programu edukacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa”. Do udziału w pikniku włączył się również Warmińsko – Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie jako partner obu akcji. W pierwszej części pikniku odbyła się konferencja, na temat poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy, w której oprócz przedstawicieli władz województwa, organizacji pracodawców, urzędów i instytucji, uczestniczyli także funkcjonariusze oraz pracownicy Oddziału. Ponadto wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Działania zapobiegające wypadkom przy pracy”. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele W – MOSG. I nagroda trafiła do pani Joanny Banasiak, wyróżnieni zostali również: pan Jerzy Baranowski, st. chor. SG Anna Mauch, oraz kpr. SG Ewa Szymańska. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej przygotowali pokaz nowoczesnego sprzętu i wyposażenia formacji, a także dynamiczny pokaz z zakresu prowadzenia działań specjalnych, zatrzymywania osób niebezpiecznych, który wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników pikniku. Głównym celem imprezy, było popularyzowanie wiedzy na temat ochrony pracy oraz zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. Całe przedsięwzięcie objęte zostało patronatem honorowym Marszałka oraz Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.
04.02.2013 -
PIERWSZY ROSJANIN Z ZEZWOLENIEM MRG (25/08/2012)
Mieszkaniec Kaliningradu jako pierwszy obywatel Rosji z zezwoleniem MRG przekroczył granicę 25 sierpnia w drogowym przejściu granicznym w Gronowie. W godzinach porannych 54-letni mężczyzna zgłosił się do odprawy granicznej. Przedstawił funkcjonariuszowi Straży Granicznej do kontroli zezwolenie MRG wydane przez Konsula RP w Kaliningradzie. Granicę do Polski w ramach nowych zasad przekroczył na rowerze.
01.02.2013 -
PIERWSZY PODRÓŻNY W RAMACH MRG (07/08/2012)
Pierwszy podróżny przekroczył granicę w ramach małego ruchu granicznego w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach 6 sierpnia. 35-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego rano odebrał w Konsulacie Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku zezwolenie. Konsul osobiście pogratulował mężczyźnie jako pierwszemu obywatelowi Polski, który otrzymał dokument. Już tego samego dnia w godzinach popołudniowych osoba udała się do Rosji w pojedynkę. Podróżny był zadowolony, że jest pierwszym obywatelem, który okazał podczas kontroli zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach mrg.
01.02.2013 -
PAPIEROSY W HALI (09/08/2012)
Straż Graniczna ujawniła 8 sierpnia w magazynie w Węgorzewie nielegalne papierosy o szacunkowej wartości ponad 50 tys. zł. W związku ze sprawą zabezpieczono dwa pojazdy. Funkcjonariusze, na podstawie anonimowej informacji na telefon interwencyjny W-MOSG, podjęli, działania, w wyniku których przeszukali węgorzewskie pomieszczenia magazynowe użytkowane przez mieszkańca miasta. Pojawienie się funkcjonariuszy Straży Granicznej wywołało niemałe zamieszanie wśród czterech mężczyzn przebywających wewnątrz. Wobec dwóch z nich użyto kajdanek. Padł też strzał ostrzegawczy. W rezultacie osoby poddały się czynnościom procesowym. W hali znajdowało się 5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 50 tys. zł. oraz 9 litrów nielegalnego alkoholu. Oprócz tego w obiekcie przechowywano także 560 litrów oleju napędowego i 130 litrów benzyny. Wewnątrz magazynu mężczyźni zaparkowali dwa pojazdy: typu camper i osobowe audi. Z pierwszego funkcjonariusze SG wyciągnęli kolejnych 210 paczek papierosów. Samochody o łącznej szacunkowej wartości 33 tys. zł. zabezpieczono na terenie komendy W-MOSG.
01.02.2013 -
PALIWO POZA DOZOREM (31/05/2012)
Straż Graniczna, współdziałając ze Służbą Celną, ujawniła prawie 700 litrów nielegalnego paliwa. Funkcjonariusze z Placówki SG w Bezledach wraz z przedstawicielami Służby Celnej skontrolowali 30 maja garaż na jednym z bartoszyckich osiedli. Na miejscu zastali dwóch mężczyzn – obywatela Polski i Rosji. W budynku garażowym znajdowało się 500 litrów paliwa usuniętego spod dozoru celnego (olej napędowy i benzyna), przechowywanego w plastikowych i metalowych kanistrach. Straż Pożarna z Bartoszyc, wezwana na miejsce kontroli, wszczęła postępowanie administracyjne za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. W drogowym przejściu granicznym w Gołdapi na kierunku wjazdowym do Polski funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej sprawdzili dwa pojazdy zarejestrowane na terenie Litwy. Kierujący samochodami obywatele Polski przewozili łącznie 155 litrów oleju napędowego w niekonstrukcyjnych zbiornikach paliwowych. Przewóz paliw i ich przechowywanie wymaga spełnienia określonych wymagań. Olej napędowy i benzyna należą do materiałów ciekłych zapalnych. Niewłaściwe postępowanie i bagatelizowanie zagrożenia może się okazać niebezpieczne w skutkach.
01.02.2013