Aktualności
-
PRZEDSIĘBIORCZO W PRZEJŚCIU GRANICZNYM (23/03/2012)
Zainteresowanie młodzieży służbą i zadaniami funkcjonariuszy Straży Granicznej cieszy, szczególnie w "Dniu przedsiębiorczości", który przypada na 22 marca i został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dużą wiedzą o formacji wykazała się 50-osobowa grupa młodych ludzi z klasy profilowanej o kierunku „Straż Graniczna” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Uczniowie znają już specyfikę morskich przejść granicznych, ponieważ często odbywają edukacyjne spotkania z kolegami z sąsiedniego oddziału Straży Granicznej. Tym razem wzbogacili się o nowe doświadczenie. Odwiedzili drogowe przejście graniczne w Grzechotkach. Poznali oznakowanie lądowych granic RP, przepisy obowiązujące w strefie nadgranicznej oraz infrastrukturę drogowego przejścia granicznego. Zostali wtajemniczeni w przygotowane na szczeblu międzynarodowym zasady przekraczania granicy oparte o umowę o małym ruchu granicznym. Nieobca jest młodzieży także historia wytyczenia granicy państwowej na Warmii i Mazurach, a także historia placówki w Grzechotkach. Jak co roku nie zawiedli przedsiębiorczy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Chcąc określić swoją przyszłą drogę zawodową, spotkali się z funkcjonariuszami z Placówki SG w Bezledach i Sępopolu. Poprzez prezentacje zadań: kontrolera w przejściu granicznym, technika kryminalistyki, przewodnika psa służbowego oraz obserwację ruchu granicznego, zrozumieli specyfikę służby w Straży Granicznej. Uczniowie zainteresowani służbą na "zielonej granicy" również byli zadowoleni z wizyty.
04.02.2013 -
PREWENCYJNO-EDUKACYJNY MAJ (31/05/2012)
Wiosenny okres to świetny czas na organizację wypoczynku na świeżym powietrzu. Funkcjonariusze Straży Granicznej wspierają lokalne akcje, służąc posiadaną wiedzą, ucząc zasad bezpieczeństwa, a także czuwając nad przebiegiem imprez. Dbanie o bezpieczeństwo granic i mieszkańców pogranicza to priorytet dla formacji. Uczestnicy „Majowego spływu Doliną Gubra - 2012" mogli liczyć na wsparcie funkcjonariuszy Placówki SG w Sępopolu, którzy zabezpieczali łodzią patrolową spływ kajakowy na rzekach Guber i Łyna. Współorganizacja XXIV Mazurskiego Biegu Ulicznego w Baniach Mazurskich przez umundurowanych przedstawicieli tutejszej placówki SG zagwarantowała bezpieczeństwo uczestników. Zmagania sportowe dla środowiska szkolnego i mundurowego zapewnili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi podczas lokalnych obchodów Święta SG. Jednym z punktów programu były mecze, w których udział brali uczniowie szkół podstawowych, drużyny Policji, Straży Granicznej i jednostki wojskowej. Przygotowano też liczne zabawy dla młodszych uczestników oraz zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Elementy edukacyjne wprowadzono podczas festynów z okazji Dnia Rodziny w Srokowie i Bartoszycach, na które zaproszono także Straż Graniczną. Funkcjonariusze z gołdapskiej placówki opowiedzieli o służbie w formacji najmłodszym z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi. Święto formacji przybrało artystyczny charakter w Placówce Straży Granicznej w Węgorzewie, w której uroczyście wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt. „Granica państwa a świat zwierząt leśnych". Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z powiatu węgorzewskiego w przedziale wiekowym klas I – III i cieszył się dużym zainteresowaniem. Nagrody wręczał Komendant Placówki SG w Węgorzewie mjr SG Paweł Pawlica. W rozdaniu nagród uczestniczył także przedstawiciel fundatora upominków - członek zarządu Wojskowego Koła Łowieckiego „Żbik" w Węgorzewie. Funkcjonariusze Straży Granicznej, na co dzień obcujący w trakcie patroli z przyrodą, włączają się w akcje ekologiczne. 26 maja w Korszach odbył się IX Festiwal Ekologiczny "Czysty Powiat" zorganizowany przez władze powiatu kętrzyńskiego, na którym przedstawiciele Placówki SG w Sępopolu zaprezentowali sprzęt: pojazd terenowy Land Rower, motocykl oraz pojazd obserwacyjny. Kilka tygodni wcześniej natomiast funkcjonariusze w ramach działań "Czysty las" wespół ze strażnikami Straży Leśnej sprawdzali tereny Gminy Sępopol pod kątem nielegalnych wysypisk śmieci, kradzieży drzew oraz legalności wjazdu pojazdów mechanicznych na leśne tereny.
04.02.2013 -
PRAKTYCZNE LEKCJE SG (06/12/2012)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej systematycznie spotykają się z podopiecznymi regionalnych szkół dbając o doskonalenie praktycznej wiedzy młodzieży. W Dzikowie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim korzystając z zaproszenia organizatorów na ekologiczne przedsięwzięcie, skorzystali z możliwości spotkania się z najmłodszymi mieszkańcami okolic. 60 dzieci z klas V oprócz lekcji ekologii poznało znaczenie bezpieczeństwa granic Polski. A, że dominującym tematem spotkania był aspekt zwierzyny, zatem naturalnym była również obecność psa służbowego, który wystąpił w roli „rekwizytu” lekcyjnego i posłużył do omówienia zasad bezpiecznego kontaktu ze zwierzęciem. Drogowe przejście graniczne w Grzechotkach także cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony grona pedagogicznego. Takie wizyty są praktyczną formą przekazania podopiecznym wiedzy. Tym razem 25 osobowa grupa młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego w Malborku odwiedziła placówkę. Gościom przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą specyfiki służby w SG, prezentującą krótki rys historii formacji oraz jej zadania, oznakowanie obowiązujące w strefie nadgranicznej i pasie drogi granicznej a także zasady dotyczące małego ruchu granicznego. Atrakcją była przygotowana prezentacja sprzętu służbowego. Po teorii uczniowie doświadczyli atmosfery codziennej służby w przejściu granicznym. Poznali infrastrukturę pasów odpraw oraz tryb służby kontrolera. W Grzechotkach również na zakończenie spotkania odbył się pokaz posłuszeństwa i wyszkolenia psa służbowego. Ciekawy i nietypowy prezent na Mikołajki od funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczania Działań (WZD) otrzymali uczniowie szkoły podstawowej w Kruszewcu. WZD jest komórką elitarną w strukturach Straży Granicznej, na co dzień realizującą niebezpieczne działania. Któż nie chciałby poznać „tajemnic” służby funkcjonariuszy do zadań specjalnych. Dzieciom na widok zamaskowanych funkcjonariuszy, w czarnych kombinezonach i w pełnym uzbrojeniu, natychmiast pojawił się rumieniec na twarzy. W tym momencie nawet ci, na co dzień mniej zdyscyplinowani uczniowie, nie myśleli o przeszkadzaniu w tej nietypowej lekcji. Funkcjonariusze zaprezentowali próbkę sprzętu, jaki pomaga im w niebezpiecznej pracy. Po chwili referatu, kiedy funkcjonariusze pozwolili na podejście i z bliska zobaczenie przywiezionych rekwizytów, dzieci odważnie ruszyły do gości ze Straży Granicznej. I gdyby nie opiekunki to końca nie byłoby licznemu przymierzaniu hełmów, kamizelek, podnoszenia tarcz, próby udźwignięcia TARANA i wzajemnemu kajdankowaniu się. Jednak nieocenioną wartością przeprowadzonego spotkania była nauka udzielania pomocy poszkodowanemu koledze oraz nauki właściwej reakcji uczestników wypadku. Również w Mikołajki funkcjonariusze z braniewskiej placówki spotkali się z dziećmi w Katolickim Ośrodku Wsparcia Dla Dzieci i Młodzieży w Braniewie, gdzie omówili tematy związane z narkotykami oraz materiałami wybuchowymi. Funkcjonariusze zaprezentowali słuchaczom sprzęt jakim dysponuje Placówka do wykrywania oraz identyfikacji narkotyków. Spotkania z młodzieżą oprócz walorów edukacyjnych stanowią ogromną frajdę również funkcjonariuszom Straży Granicznej. Motywacja podzielenia się posiadaną wiedzą i zdobytym doświadczeniem jest napędem do organizowania kolejnych spotkań i stałego aktualizowania konspektów lekcyjnych.
04.02.2013 -
PÓŁKOLONIE ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ (02/08/2012)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odwiedzili w środę (01.08) dzieci przebywające na półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 1 w Kętrzynie. Tematem przewodnim spotkania było zapoznanie najmłodszych z zadaniami i rolą Formacji. Dzieci przekonały się, że strażnicy graniczni to osoby na które mogą liczyć w chwili zagrożenia. Każdy kolonista, przymierzając mundur, mógł przez chwilę poczuć się jak funkcjonariusz. Przygotowane przez nas konkursy z nagrodami, pokaz sprzętu jaki wykorzystujemy w codziennej pracy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególną radość sprawiła najmłodszym daktyloskopia, zaś Land Rover i więźniarka nawet na moment nie pozostawały puste. Liczne pytania i zainteresowanie pokazem świadczą, iż z całą pewnością była to udana wizyta !
04.02.2013 -
POMYŚLNA WERYFIKACJA DOKUMENTÓW (11/06/2012)
Straż Graniczna ujawniła 11 czerwca w trakcie odprawy granicznej dwa przypadki posługiwania się przez podróżnych sfałszowanymi dokumentami. W pierwszym przypadku 24-letni obywatel Demokratycznej Republiki Konga zgłosił się do odprawy granicznej w drogowym przejściu granicznym w Gronowie, okazując funkcjonariuszowi belgijski paszport. Wstępna weryfikacja autentyczności dokumentu podróży wzbudziła wątpliwości kontrolera. Paszport nosił ślady podrobienia. Cudzoziemca zatrzymano. 55-letni Rosjanin, który był odprawiany w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach odpowie za przerobienie daty ważności w umowie ubezpieczenia OC. Kierowca sądził, że niepostrzeżenie zmieni oznaczenie daty z 10 czerwca na 19. W czynnościach kontrolnych uczestniczyli oficerowie Państw Członkowskich, pełniący służbę w ramach wspólnej operacji EUROCUP 2012.
04.02.2013 -
POMYŚLNA AKCJA KRWIODAWCZA (09/08/2012)
Blisko 11 litrów krwi zebrano podczas akcji krwiodawczej 8 sierpnia organizowanej w Placówce Straży Granicznej w Barcianach. Niezmiennie punkt krwiodawstwa obsługiwali pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz Oddziału Terenowy w Giżycku. Honorowo krew oddały 24 osoby: samorządowcy, mieszkańcy gminy Barciany oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Chętnych było jak zwykle więcej, lecz wstępne badania lekarskie wyeliminowały ich udział. Organizatorzy - Klub Honorowych Dawców Krwi przy Placówce Straży Granicznej w Barcianach - wyrażają wdzięczność osobom, które wspomogły akcję!
04.02.2013 -
POMOGLI POSZKODOWANEMU (12/12/2012)
Funkcjonariusze wracający ze służby byli świadkami wypadku samochodowego. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielania pomocy. W godzinach popołudniowych, już po zmierzchu, na drodze w okolicy m. Grodzie koło Braniewa doszło do wypadku. Kierowca osobówki uderzył w drzewo i wpadł do rowu. Poszkodowanym był kierowca auta osobowego. Świadkami zdarzenia byli nadjeżdżający funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Braniewie. Bez chwili zawahania natychmiast przestąpili do organizacji miejsca zdarzenia oraz udzielenia pierwszej pomocy. Po wstępnej ocenie sytuacji okazało się, że ofiara wypadku poza powierzchownymi otarciami ma złamaną nogę. Oprócz tego był całkowicie zdezorientowany i nie wiedział co się wokół niego dzieje. Po zawiadomieniu służb ratowniczych funkcjonariusze zaczęli kierować ruchem drogowym aby udrożnić powstały zator komunikacyjny. Przez cały czas, do momentu przybycia straży pożarnej i karetki, funkcjonariusze byli z poszkodowanym, dodając mu otuchy i wsparcia.
04.02.2013 -
POKAZY SG W WILAMOWIE (01/05/2012)
Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczyli 1 maja w Wojskowej Majówce na Lotnisku Wilamowo. Uroczystym punktem programu było podniesienie flagi państwowej. Hymn Państwowy wykonała wojskowa orkiestra. Następnie delegacje zaproszonych gości, w tym delegacja przedstawicieli obu kętrzyńskich jednostek Straży Granicznej, złożyły wiązanki po wzniosłym apelu pod obeliskami poświęconymi ofiarom katastrof lotniczych: Casy C-295 i pod Smoleńskiem. Od poranka każdy miłośnik służb mundurowych znalazł coś dla siebie w części widowiskowej imprezy. Nie lada atrakcją była możliwość poznania sprzętu wykorzystywanego w ochronie granicy państwowej, a wszelkie pytania na temat przekraczania granicy czy zadań formacji nie pozostały bez odpowiedzi. W specjalnie przygotowanym punkcie informacyjnym przedstawiciele Oddziału rozmawiali z uczestnikami imprezy. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG dopełnili wiedzę o służbie w Straży Granicznej dynamicznym pokazem swoich umiejętności.
04.02.2013 -
PODSUMOWANIE ROKU W W-MOSG (23/02/2011)
W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie kadra kierownicza podsumowała rok 2011 oraz wyznaczyła kierunki działań na rok 2012. W spotkaniu udział wziął Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG Jacek Bajger. W 2011 roku w przejściach granicznych podległych W-MOSG 2 373 517 osób przekroczyło granicę, to więcej w stosunku do poprzedniego o 63%. Największe natężenie ruchu granicznego osób koncentrowało się w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach. Również więcej, aż o 76% odprawiono środków transportu. Najliczniejszą grupę cudzoziemców przekraczających granicę RP, niezmiennie stanowią obywatele Rosji. W drogowych przejściach granicznych na Warmii i Mazurach wydano 965 decyzji o odmowie wjazdu co stanowi wzrost o ok. 3% w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku. Pion ds. cudzoziemców przeprowadził 114 kontroli legalności pobytu cudzoziemców to więcej o 54% w stosunku do 2010r, w trakcie których sprawdzono 306 cudzoziemców. W roku ubiegłym w przejściach granicznych na polsko-rosyjskiej granicy wzrosło zjawisko nielegalnej migracji. W 2011 roku zatrzymano 28 cudzoziemców z czego znaczna część to obywatele Demokratycznej Republiki Konga. Natomiast na granicy „zielonej” odnotowano 2 przypadki zatrzymania nielegalnych migrantów, z udziałem 3 cudzoziemców. Dzięki podjętym działaniom Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawniono przemycane towary wartości prawie 6 mln zł. Podsumowując okres rozliczeniowy Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski podkreślił również wagę tegorocznych przedsięwzięć. Niewątpliwie najważniejszymi wydarzeniami, w perspektywie których Straż Graniczna będzie realizowała swoje zadania jest wprowadzenie zasad małego ruchu granicznego na granicy polsko-rosyjskiej oraz Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Oba wydarzenia wygenerują wzmożony ruch graniczny.
04.02.2013 -
PODRÓŻ Z FRANCJI DO BEZLED (21/03/2012)
Straż Graniczna w przejściu granicznym w Bezledach 20 marca zabezpieczyła 3-letniego mitsubishi pochodzącego z kradzieży. Kierowca pojazdu z francuskimi numerami rejestracyjnymi zgłosił się do kontroli granicznej na wyjazd z Polski. Auto przebyło blisko 2 tys. km przez terytorium Państw Członkowskich, nim dotarło do Bezled. Tutaj – na granicy zewnętrznej UE - nastąpiło nieplanowane przez kierowcę zakończenie podróży. Sprawdzenia, których dokonał funkcjonariusz Straży Granicznej w dostępnych bazach danych, wykazały, że auto skradziono we Francji. Mimo braku kontroli na granicach wewnętrznych wiele przestępstw jest ujawnianych w głębi naszego kraju i innych Państw Członkowskich. Szczegółowe i precyzyjne kontrole na granicach zewnętrznych dopełniają efektywność. Każdorazowo nieocenionym narzędziem staje się System Informacyjny Schengen.
04.02.2013