Aktualności
-
SEKRETARZ STANU MSW W W-MOSG (13/04/2012)
W dniach 12-13 kwietnia Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej wizytował Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Wiceministrowi w dwudniowym pobycie towarzyszyli: Dyrektor Departamentu UE i Współpracy Miedzynarodowej MSW Grzegorz Polak, Doradca Sekretarza Stanu MSW Mateusz Reszczyk i Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Jacek Bajger W pierwszym dniu spotkania, którego celem wizyty było zapoznanie z wyposażeniem technicznym i strukturą Oddziału, wzięło udział kierownictwo obu kętrzyńskich jednostek Straży Granicznej. Działalność służbową W-MOSG przedstawił Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG płk SG Jarosław Kowalkowski. Na pierwszy punkt prezentacji wybrano Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców i Areszt w Celu Wydalenia. Przybliżono Wiceministrowi również bazę dydaktyczną sąsiedniej jednostki organizacyjnej – Centrum Szkolenia SG. Drugi dzień odwiedzin upłynął pod znakiem spraw związanych z bezpośrednią ochroną granicy państwowej. Organizatorem wizyty w drogowym przejściu granicznym był Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Tok służby w największym drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach oraz infrastrukturę przejścia zaprezentował Komendant Placówki - ppłk SG Leszek Jakubowski.
04.02.2013 -
SAMORZĄDOWCY Z WIZYTĄ NA PRZEJŚCIU GRANICZNYM W GOŁDAPI (13/12/2012)
Drogowe przejście graniczne w Gołdapi odwiedzili starosta, wicestarosta, prezydent miasta Gniezna oraz burmistrzowie, komendanci Policji i Straży Pożarnej oraz pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Goście obejrzeli prezentację dotyczącą powstania oraz charakterystyki przejścia granicznego w Gołdapi i ochranianego odcinka granicy. Ciekawym etapem prezentacji była wizualizacja przyszłego wyglądu drogowego przejścia granicznego w Gołdapi, już po zakończeniu właśnie trwającego III etapu rozbudowy placówki. Wizytatorzy poznali również specyfikę dpg Gołdap oraz pracy-służby funkcjonariuszy Straży Granicznej w tym rejonie kraju. Podczas spotkania padało wiele pytań dotyczących sytuacji kadrowej, współpracy z Rosjanami oraz tutejszych "turystów". Goście byli zadowoleni ze spotkania ponieważ w praktyce mogli zobaczyć przejście graniczne i poznać specyfikę służby funkcjonariuszy.
04.02.2013 -
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z WIZYTĄ NA GRANICY (01/09/2012)
W dniach 30-31 sierpnia drogowe przejścia graniczne Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wizytował Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. Celem wizyty było zapoznanie z warunkami pracy funkcjonariuszy SG oraz organizacja służby w Placówkach SG w: Bezledach i Braniewie. Ponadto, zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie podczas wykonywania zadań w zakresie kontroli ruchu granicznego i ochrony granicy państwowej.
04.02.2013 -
ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ (03/09/2012)
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski uczestniczył 1 września w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które honorowym patronatem objął Prezydent RP. Uroczysty apel w Alei Celników Polskich w Malborku rozpoczęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Pamięć o Poległych podkreślono w wystąpieniu szefa Służby Celnej i modlitwie za celników, którzy zginęli w obronie miasta. Odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Kolejny etap obchodów rocznicowych odbył się w Tczewie na Bulwarze nad Wisłą. Wzniosłej akademii patronował i osobiście w niej uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas kętrzyńskich uroczystości pod pomnikiem „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom-Obrońcom Ojczyzny 1939-1956” kwiaty złożyli oficerowie Centrum Szkolenia SG i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG na czele z zastępcą komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG reprezentował ppłk SG Zdzisław Opiela. Zdjęcia: CSSG
04.02.2013 -
ROBOCZA WIZYTA W OŚRODKU DLA CUDZOZIEMCÓW (06/08/2012)
6-go sierpnia br. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski przebywał w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej. Celem wizyty było odwiedzenie, wspólnie z Rzecznikiem Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewą Piechotą, Oddziału dla nieletnich pozostających bez opieki, funkcjonującego w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców. Przebieg wizyty miał wyjątkowy charakter, a wizytujący byli pod dużym, pozytywnym wrażeniem atmosfery panującej w miejscu kojarzonym przecież powszechnie z odosobnieniem i konsekwencjami takiego stanu rzeczy. Przebywające w ośrodku dzieci wręczyły wizytującym własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty. W strukturze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców funkcjonują oddziały: rodzinny, dla nieletnich, męski, a także Areszt w Celu Wydalenia, przeznaczony dla tych pełnoletnich cudzoziemców, którzy nie podporządkowują się zasadom obowiązującym w oddziałach ośrodka. Łącznie w ośrodku jednocześnie może przebywać 180 cudzoziemców, Osadzenie następuje wyłącznie na podstawie postanowienia Sądu. Do otaczanych, przez funkcjonariuszy i pracowników W-MOSG, najtroskliwszą opieką pensjonariuszy zaliczyć należy nieletnich cudzoziemców przebywających w kętrzyńskiej jednostce, w szczególności tych, którzy znajdują się w naszym kraju bez opieki. To dla nich w kętrzyńskim ośrodku zbudowano plac zabaw, utworzono trzy pomieszczenia świetlicowe, salę do gry w ping-ponga, a także wyposażoną w 700 woluminów wielojęzyczną bibliotekę, z której chętnie korzystają zarówno dzieci jak i młodzież i dorośli. W oparciu o tak przygotowaną bazę pracownicy sekcji dydaktyczno-wychowawczej codziennie prowadzą zajęcia świetlicowe dla najmłodszych i zajęcia edukacyjne dla dzieci z języka polskiego, matematyki oraz zajęcia plastyczne, a także wprowadzają w świat filmu poprzez częste wyświetlanie utworów audiowizualnych. Świetlica, jest dostępna codziennie (w każdy dzień tygodnia) dla wszystkich osób przebywających w SOdC od godziny 6.00 do 22.00. Komendant W-MOSG i Burmistrz Kętrzyna jako pierwsi w kraju podpisali porozumienie o współpracy w celu zapewnienia edukacji dzieci i młodzieży przebywających w ośrodku. W wyniku porozumienia zajęcia na poziomie szkoły podstawowej prowadzone są przez nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 4 w Kętrzynie, a na poziomie gimnazjum przez Gimnazjum Nr 2. Inne zajęcia prowadzone przez sekcję dydaktyczno-wychowawczą realizowane są w oparciu o podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego (Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009 roku Nr 4, poz. 17) oraz w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2007 roku w sprawie Ramowego Programu Kursów Nauki Języka Polskiego dla Uchodźców z uwzględnieniem różnic kulturowych. Formy i metody pracy są uwarunkowane potrzebami dzieci i młodzieży aktualnie przebywających w ośrodku. Ponadto, na oddziale rodzinnym jest wydzielony pokój do prowadzenia własnych praktyk religijnych, z którego Cudzoziemcy mogą korzystać bez ograniczeń. Warto podkreślić, iż wyżywienie podawane w ośrodku w Kętrzynie jest zgodne z przekonaniami religijnymi osadzonych tu Cudzoziemców, a także dostosowane do wieku dzieci i ewentualnych zaleceń lekarza. W obsłudze logistycznej zatrudniony jest dietetyk, który, planując żywienie, kieruje się zwyczajami kulturowymi poszczególnych narodowości.
04.02.2013 -
PRZYGOTOWANIA DO EURO 2012 (09/02/2012)
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 zbliżają się wielkimi krokami. Służby poszanowania prawa, chcąc stanąć na wysokości zadania i zapewnić rodakom i uczestnikom imprezy maksimum bezpieczeństwa, stale doskonalą swoje umiejętności. Już po raz kolejny w Komendzie W-MOSG odbyło się szkolenie z zakresu przywracania porządku publicznego. Funkcjonariusze Policji z komórek prewencyjnych utrwalali umiejętność formowania szyków porządkowych, techniki działań interwencyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kilka dni temu w Oddziale Straży Granicznej w Kętrzynie rozpoczął się cykl szkoleń żołnierzy z Żandarmerii Wojskowej. Przedstawiciele Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przygotowują kilkudziesięcioosobową grupę do realizowania zadań wspólnie z funkcjonariuszami placówek Straży Granicznej, zarówno w naszym województwie, jak i podlaskim. To nie jedyne zagadnienia, które są intensywnie i systematycznie doskonalone już od zeszłego roku. Straż Graniczna w przygotowaniach skupia uwagę również nad podnoszeniem umiejętności kadry z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Dotychczasowe zrealizowane punkty wspólnych działań przygotowawczych są najlepszym dowodem współpracy między służbami w województwie.
04.02.2013 -
PRZEWÓZ MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH (05/12/2012)
W Grzechotkach funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuścili do bezprawnego wwozu na teren Polski ponad 20 ton niebezpiecznych odpadów chemicznych. Odprawiając obywatela Rosji Kontroler Straży Granicznej zauważył nieścisłości w przedstawionej dokumentacji. Mężczyzna przekraczał granicę z Obwodu Kaliningradzkiego ciężarowym samochodem marki DAF. W naczepie pojazdu przewoził odpad chemiczny w postaci stopu miedzi z cynkiem. Jednak dokumentacja transportowa nie była kompletna. Po konsultacji z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska Delegatury w Elblągu nie zezwolono na wjazd na terytorium RP. Ze wstępnych ustaleń wynika, ze przesyłka miała dotrzeć do Niemiec, gdzie miała być zutylizowana.
04.02.2013 -
PRZERWANE SPOTKANIE PRZY AKCYZIE (15/10/2012)
Straż Graniczna w wyniku prowadzonych działań w powiecie elbląskim zatrzymała 6 obywateli Polski w związku z nabywaniem, przechowywaniem i przewożeniem wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy. Działania były prowadzone na terenie prywatnej posesji, Funkcjonariusze zastali kilku mężczyzn zaabsorbowanych wyładowywaniem z samochodów osobowych paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mieszkańcy województwa mazowieckiego dowieźli kolegom z północy nielegalny towar. Nie zdążyli przekazać przesyłki. Straż Graniczna przerwała im spotkanie. W wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych oraz samochodów osobowych ujawniono nielegalne papierosy o szacunkowej wartości prawie 65 tys. zł. Pojazdy zatrzymano w związku z przeróbkami konstrukcyjnymi - wyroby akcyzowe skrupulatnie były ułożone w skrytkach w podłogach fiata i renaulta. Wśród zatrzymanych są mieszkańcy Mazowsza oraz powiatu elbląskiego w wieku od 38 do 54 lat.
04.02.2013 -
PRZERWANA PODRÓŻ DO FRANCJI (06/07/2012)
Straż Graniczna zatrzymała 5 lipca obywatela Armenii, który nielegalnie przekroczył granicę państwową. Funkcjonariusze z Placówki SG w Bezledach wylegitymowali cudzoziemca, porozumiewającego się w języku rosyjskim, w nocy przy drodze krajowej nr 51 blisko przejścia granicznego. Początkowo nie można było ustalić obywatelstwa 33-letniego mężczyzny. Okazał przedstawicielom Straży Granicznej tylko armeńskie prawo jazdy. Został zatrzymany. Ustalono w wyniku czynności wyjaśniających, iż jest obywatelem Armenii. Osoba złożyła obszerne wyjaśnienia i przyznała się do nielegalnego przekroczenia granicy państwowej kilka kilometrów od przejścia granicznego. Chciała dostać się do Francji. Cudzoziemca ukarano mandatem karnym i wszczęto w stosunku do niego procedurę zmierzającą do wydalenia z Polski.
04.02.2013 -
PRZEMYTNICZE HURTOWNIE (11/07/2012)
Warmińsko-mazurscy strażnicy graniczni przeprowadzili działania, dzięki którym ujawnili nielegalny towar o szacunkowej wartości ponad 170 tys. zł. Czynności były prowadzone zarówno w przejściach granicznych jak i w głębi województwa. Wczoraj (10 lipca) w powiecie giżyckim, funkcjonariusze SG z placówki w Węgorzewie u jednego z mieszkańców ujawnili nielegalne papierosy. Znalezisko oszacowano na ponad 150 tys. zł. Właściciel gospodarstwa był zaskoczony wizytą Straży Granicznej, jednak bardzo szybko zdał sobie sprawę z dalszej kolejności zdarzeń i zaczął współpracować z funkcjonariuszami. W garażu oraz w pomieszczeniach gospodarczych, Straż Graniczna ujawniła 15 tys. paczek papierosów. Kartony papierosów popakowane były w czarne foliowe worki i przykryte były brezentem. Mężczyzna przyznał, że zajmował się tzw. „skupką”, po czym towar dystrybuował dalej w głąb kraju. Jak ustalono, papierosy różnych marek, bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy zostały przywiezione z Litwy. Prywatną hurtownię w kuchni, pokoju i na strychu swojego domu urządziła także mieszkanka gminy Jeziorany. Skupowała wyroby akcyzowe z nielegalnego źródła, które trafiały na rynek lokalny. W momencie nieoczekiwanej wizyty 11l lipca funkcjonariuszy z Placówki SG w Górowie Iławeckim z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej w domu przechowywała nielegalne papierosy o szacunkowej wartości blisko 10 tys. zł. Działania, w wyniku których ujawniono papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy przeprowadzili również funkcjonariusze Straży Granicznej w Bartoszycach, Srokowie, Jegławkach i w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach.
04.02.2013