Aktualności
-
SPITZER W GRZECHOTKACH ZAKOŃCZYŁ PODRÓŻ (10/07/2012)
Straż Graniczna udaremniła obywatelowi Rosji przekroczenie granicy za kierownicą cysterny Spitzer. Numer VIN naczepy był przerobiony. 9 lipca podczas kontroli granicznej pojazdu i naczepy funkcjonariusz SG stwierdził prawdopodobieństwo ingerencji w polu numerowym VIN naczepy. Pod nabitymi cyframi widniały widoczne inne kształty cyfr, a wklejka znamionowa z danymi naczepy została naklejona na inną już istniejącą wklejkę. Szacunkowa wartość zabezpieczonej naczepy z 2009 roku wynosi ok. 150 000. zł
04.02.2013 -
SPACERY ROWERY - AKTYWNOŚĆ DLA WSZYSTKICH(23/09/2012)
Już po raz drugi Straż Graniczna aktywnie przyłączyła się do akcji Polikliniki MSW w Olsztynie „Spacery Rowery”. W minioną niedzielę odbyła się II edycja tej plenerowej imprezy. Spacery Rowery są elementem ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod tym samym hasłem, finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej po raz kolejny udowodnił, że chętnie włącza się do akcji promujących profilaktykę i zdrowy styl życia. Centralnym miejscem imprezy był Stadion Leśny w Olsztynie, a uczestnicy mieli do wyboru pokonanie 2 krótkich tras. Wśród nich miłośnicy Nordic Walking, rowerzyści, spacerowicze. Niezależnie jaką formę aktywności wybrano, liczył się sam udział i ukończenie trasy. Straż Graniczna przygotowała wiele niespodzianek dla uczestników zabawy. Nie lada atrakcją był pierwszy punkt kontrolny „przejście graniczne” gdzie uczestnicy symbolicznie przekraczali granicę państwa, otrzymując stempel. Aktywne uczestnictwo, poprzez przemierzanie leśnej trasy, premiowane było losami. Na koniec imprezy odbyła się finałowa loteria z nagrodami.
04.02.2013 -
ŚLUBOWANIE (25/10/2012)
„Za chwilę wypowiecie słowa, które będą miały dla was i waszych bliskich ogromne znaczenie”. Tak Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski przywitał uczestników dzisiejszego apelu. Dzisiaj w Komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie odbyło się ślubowanie 31 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy. Aby być funkcjonariuszem Straży Granicznej oprócz tego, że przejdzie się pomyślnie etapy kwalifikacji, trzeba przede wszystkim złożyć przysięgę świadomości podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Granicznej oraz wiernej służby Narodowi Polskiemu. Podczas apelu świadkami uroczystości byli: kadra kierownicza Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz zaproszeni goście.
04.02.2013 -
SKŁAD PAPIEROSÓW (07/03/2012)
Wczoraj rano Straż Graniczna ujawniła papierosy o wartości ponad 200 tys. zł. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mieszkańców Elbląga. Na terenie posesji w okolicach Iławy funkcjonariusze znaleźli w samochodzie i pomieszczeniach garażowych kartony z papierosami różnych marek. Prawie 22 tys. paczek papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy było przygotowanych do transportu. Towar chowano w koła samochodów ciężarowych, po czym prawdopodobnie miał docelowo trafić na rynki zachodniej Europy. Jak ustalili funkcjonariusze przemytniczy proceder trwał już od dłuższego czasu. Ujawnione wyroby tytoniowe zdeponowano w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej w Kętrzynie.
04.02.2013 -
SKRADZIONE POJAZDY NA GRANICY (13/11/2012)
W Gronowie funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuścili do wywozu za granicę 2 skradzionych aut. Jako pierwszy do odprawy Volkswagenem podjechał Rosjanin. Podczas kontroli dokumentów w międzynarodowych bazach danych wyszły pewne niejasności. Mianowicie blankiety przedstawianych do kontroli dokumentów zostały w 2011 roku skradzione w jednym z niemieckich urzędów. Jakby tego było mało, to po dokładnych oględzinach pojazdu funkcjonariusze odkryli, iż pod rzekomo „właściwym” numerem VIN’u znajduje się kolejny ukryty. Na autentyczne pole numerowe auta przymocowano nakładkę z innymi cyframi. Całość została wykonana z ogromną starannością. Sprawcy zadbali o wszelkie szczegóły. Nakładka była bardzo dokładnie zaszpachlowana i wyrównana, oraz zamalowana farbą odzwierciedlającą kolor nadwozia. Sprawdzane miejsce było nawet lekko przybrudzone. Na pierwszy rzut oka trudno było stwierdzić ingerencję w znak identyfikacyjny. Po ujawnieniu nieprawidłowości wszystko już było jasne - Multivan został skradziony na ternie Niemiec. Kierowca pojazdu skrupulatnie tłumaczył, w jaki sposób stał się „właścicielem” auta. Zgodnie z wersją mężczyzny samochód został zakupiony na niemieckiej giełdzie. Dodatkowo potwierdzając własne zeznania, Rosjanin legitymował się dowodami zakupionych tablic rejestracyjnych w tamtejszym urzędzie rejestracyjnym. Szacunkowa wartość pojazdu to koło 90.000 zł. Kolejne auto, które zatrzymano w drogowym przejściu granicznym w Gronowie to Honda CR-V, również wartości około 90.000 zł.
04.02.2013 -
SKRADZIONE ODNALEZIONE (16/04/2012)
W miniony weekend Straż Graniczna na granicy z Obwodem Kaliningradzkim udaremniła próbę wywozu skradzionych rzeczy z terenu strefy Schengen. W sobotnie popołudnie w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach do odprawy zgłosił się kierowca samochodu ciężarowego z lawetą, na której transportował maszyny budowlane. Jednak kontrola graniczna wykazała, że jedna z nich - koparko-ładowarka - prawdopodobnie jest kradziona. Numery nadwozia pojazdu zostały zmienione. Szacunkowa wartość zatrzymanego sprzętu to około 200 000 zł. Kolejnego dnia weekendu, również w Grzechotkach, obywatel Belgii chciał wyjechać do Rosji. Jak się okazało, mężczyzna poruszał się samochodem, którego tablice rejestracyjne wcześniej zostały skradzione. Dalsza podróż natychmiast została przerwana. Elektroniczne bazy danych służą kontrolerom Straży Granicznej jako główne narzędzie odprawy granicznej. Informacje w nich zawarte są na bieżąco aktualizowane i odnoszą się nie tylko do poszukiwanych osób, ale również przedmiotów. W 2012 roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurski Oddziału Straży Granicznej realizowali czynności w zakresie 30 zastrzeżeń w Systemie Informacyjnym Schengen wobec przedmiotów i osób pochodzących z przestępstwa.
04.02.2013 -
SIATKARZE Z W-MOSG NAJLEPSI! (24/07/2012)
Tym razem funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pokazali swoje umiejętności biorąc udział w 6-tym turnieju siatkówki plażowej. Wynik udowodnił chart ducha i siłę zwycięstwa naszych kolegów. Organizatorem imprezy była Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie. W sobotę (21/07/12) na kompleksie sportowo-rekreacyjnym „Kętrzynianka” odbyły się zawody sportowe. Jak co roku powodem do rozgrywek było Święto Policji. W Turnieju wystartowało 6 drużyn, z których dwie z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Szybko się okazało, ze najlepsi zawodnicy to funkcjonariusze Straży Granicznej. Wyniki końcowej klasyfikacji: 1. WMOSG Pawłowski Adam i Pawel Glinka 2. PSG Górowo Iławeckie Jerzy Tatol i Jacek Kawiecki 3. ex aequo: Gmina Kętrzyn i Zakład Karny DUBLINY 4. Komenda Powiatowa Policji 5. Komenda Powiatowa Policji Razem z zawodnikami cieszymy się z wygranej!
04.02.2013 -
SG AKTYWNIE W FERIE (20/01/2012)
Oczywistym jest, że Straż Graniczna włącza się w organizację ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo. BEZPIECZNE FERIE ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ to akcja prewencyjna Placówki Straży Granicznej w Bezledach. Strażnicy z Bezled nawiązali współpracę z gminą Bartoszyce w ramach programu „Bezpieczne ferie z gminą Bartoszyce”. Terminarz programu przedstawia się następująco: Lp. Miejsce Data Godzina 1. Dom Kultury w Łabędniku 23.01.2012 r. 11.00 – 14.00 2. Dom Kultury w Wojciechach 24.01.2012 r. 11.00 – 14.00 3. Dom Kultury w Bezledach 25.01.2012 r. 10.00 – 13.00 4. Dom Kultury w Tolko 01.02.2012 r. 10.00 – 13.00 5. Dom Kultury w Rodnowie 30.01.2012 r. 10.00 – 13.00 6. Dom Kultury w Łojdach 02.02.2012 r. 10.00 – 13.00 7. PSG w Bezledach 03.02.2012 r. 10.00 – 13.00 Luźne spotkania z młodzieżą są świetną okazją do podejmowania trudnych dyskusji. Poprzez gry i zabawy uczestnicy zimowisk poznają rolę i zadania Straży Granicznej oraz będą mogli obejrzeć sprzęt jaki wykorzystują w swojej pracy pogranicznicy. Ponadto czas umilą pokazy umiejętności psów służbowych. Pomysłodawcom projektu zależy na uświadamianiu młodym mieszkańcom Warmii i Mazur o głównych i obowiązkowych zasadach bezpieczeństwa. My, Straż Graniczna, jako formacja z tradycjami chcemy partycypować w kształtowaniu moralnych postaw młodzieży. Konkurs wiedzy o Straży Granicznej, którego zwycięzcy zostaną zaproszeni do PSG w Bezledach na wycieczkę oraz ognisko, zakończy ferie ze Strażą Graniczną w Gminie Bartoszyce. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich!
04.02.2013 -
SERBSKA POLICJA GRANICZNA W KĘTRZYNIE (05/09/2012)
W kętrzyńskich jednostkach Straży Granicznej, w dniach 4 - 5 września, gościła serbska delegacja na czele z Naczelnikiem Dyrektoratu Policji Granicznej, a także przedstawiciele Ambasady USA w Belgradzie. Delegacje przywitał Komendant W–MOSG płk SG Jarosław Kowalkowski oraz Komendant CSSG płk SG Andrzej Rytwiński. Wizyta odbyła się w ramach Programu Kontroli Eksportu i Bezpieczeństwa Granic (EXBS) realizowanego pod auspicjami Departamentu Stanu USA. Pierwszego dnia wizyty, goście zapoznali się z działalnością dydaktyczną, modelem szkolenia funkcjonariuszy i strukturą organizacyjną CSSG gdzie w ramach projektu jeszcze w 2012 r. będzie realizowany cykl szkoleń dla oficerów służb granicznych państw bałkańskich. Następnego dnia Komendant W-MOSG w Kętrzynie zapoznał przybyłych gości z obecną sytuacją na ochranianym odcinku polsko – rosyjskiej granicy oraz ze specyfiką zadań służbowych realizowanych przez funkcjonariuszy. W trakcie spotkania strony skoncentrowały się na wymianie zdobytych doświadczeń i praktyk. Ponadto delegacja miała możliwość odwiedzenia Placówki SG w Bezledach. Goście zapoznali się z infrastrukturą drogowego przejścia, rozwiązaniami organizacyjnymi wpływającymi na płynność odpraw, a także pracą funkcjonariuszy w kontroli ruchu granicznego.
04.02.2013 -
SEMINARIUM O BEZPIECZEŃSTWIE I ZDROWIU NA WARMII I MAZURACH (19/09/2012)
Mówiąc o zdrowiu i bezpieczeństwie, mamy na myśli kompleksowe działania i procesy w różnych dziedzinach życia. Wieloaspektowość tych zagadnień podkreślili uczestnicy seminarium, które odbyło się 19 września w Komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca bezpieczny”. Patronat honorowy nad projektem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski i Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Spotkanie było pierwszym przedsięwzięciem w ramach wojewódzkiej kampanii medialnej pod nazwą „Warmia i Mazury krainą edukacji dla zdrowia i bezpieczeństwa”, zainaugurowanej 4 września podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Seminarium swoja obecnością zaszczyciło grono znamienitych gości. Do Kętrzyna, przybyli współorganizatorzy, Pan Krzysztof Hołowczyc, a także Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Mirosław Midura. Wśród uczestników byli szefowie służb szczebla wojewódzkiego, specjaliści od infrastruktury drogowej, przedstawiciele świata nauki. W dyskusji udział wzięli także samorządowcy szczebla powiatowego, burmistrzowie miast, specjaliści do spraw profilaktyki uzależnień, zdrowia publicznego i oświaty. Nie zabrakło także ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa w środowisku pracy. Seminarium przebiegło wieloaspektowo. Prelegenci omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem i zdrowiem: począwszy od stanu infrastruktury drogowej w regionie, poprzez profilaktykę zdrowotną a skończywszy na omówieniu działań na rzecz poprawy ogólnego stanu bezpieczeństwa. Jak podkreśli Zastępca Komendanta W-MOSG płk SG Marek Obrębski przygotowane wystąpienia, przywołane przykłady pozwolą ocenić jak wiele już uczyniono w regionie i ile jeszcze powinno się działań podjąć dla poprawy zdrowia i bezpieczeństwa. Równolegle z seminarium na terenie Komendy W-MOSG po raz pierwszy były rozegrane zawody na najlepszych strażników granicznych na Warmii i Mazurach. Jedenaście drużyn – ze wszystkich Placówek Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz z komendy Oddziału - walczyło o tytuł: „Najlepsi w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej”. Zawodnicy próbowali swoich sił w konkurencjach: jazdy terenowej ATV i jazdy precyzyjnej Land Roverem, w sztafecie, pokonując w umundurowaniu odcinek 4x400m. Ciekawostką wśród przygotowanych konkurencji była jazda precyzyjna rowerem. Całość zawodów przebiegła pod czujnym okiem sędziów. Mistrzem zawodów została drużyna Placówki SG w Braniewie. Drugie miejsce zajęła drużyna Placówki SG w Sępopolu, a brąz przypadł zespołowi Wydziału Zabezpieczenia Działań, Dwa słowa klucze: zdrowie i bezpieczeństwo odnoszą się także do służby w Straży Granicznej.
04.02.2013