Aktualności
-
STUDENCI W GRZECHOTKACH (23/04/2012)
Grupa 66 studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Ekonomii Instytutu Administracji w Elblągu odwiedziła 20 kwietnia Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach. Gości osobiście przywitał Komendant Placówki SG w Grzechotkach ppłk SG Leszek Jakubowski. Spotkanie zapoczątkował multimedialny pokaz, mający na celu zapoznać przybyłych z infrastrukturą drogowego przejścia granicznego, oznakowaniem lądowych granic RP oraz przepisami obowiązującymi w strefie nadgranicznej. Studenci nie tylko zaznajomili się z podstawowymi zadaniami Formacji, ale w związku ze zbliżającą się największą imprezą sportową w Polsce, dowiedzieli się jak Straż Graniczna przygotowuje się do zapewnienia bezpieczeństwa granic w tym szczególnym okresie. Ponadto, dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka dotycząca wprowadzenia małego ruchu granicznego. Rozmawiano o skutkach jego wprowadzenia. Odwiedzający osobiście przekonali się jak wygląda praca kontrolera w przejściu granicznym, jak przebiega odprawa graniczna oraz jak pracują psy służbowe. Poznali specyfikę służby w ochronie granicy państwowej.
04.02.2013 -
STRAŻ GRANICZNA ZAGRA Z TRADYCJAMI W 20. FINALE WOŚP (04/01/2012)
Tegoroczne hasło towarzyszące udziałowi Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w 20. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy brzmi: „Gramy z tradycjami”. Tradycją bowiem już jest, że wspieramy szczytną ideę Orkiestry. W niedzielę 8 stycznia br. będziemy towarzyszyć organizatorom w Olsztynie, Kętrzynie, Braniewie, Górowie Iławeckim, Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapi. W drogowych przejściach granicznych W-MOSG pojawiły się plakaty informujące o zaangażowaniu Straży Granicznej w przedsięwzięcie. Informację, wskazującą na cel tegorocznego Finału, czyli zebranie środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą, przetłumaczono na język rosyjski. Każdy podróżny przekraczający granicę polsko-rosyjską będzie mógł bez problemu się z nią zapoznać. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przekazał także przedmioty do licytacji: - 3 słupy graniczne z autentycznymi godłami i numerami znaków granicznych wyłączonymi z użycia, z ciekawym opisem miejsca ich osadzenia w terenie na podstawie ponad półwiecznych ksiąg – licytacja na scenie na Targu Rybnym w Olsztynie oraz w hali MOSiR w Kętrzynie przy ulicy Kazimierza Wielkiego; - 3 bilety pt. "Dzień służby w Straży Granicznej" - licytacja internetowa (aukcje.wosp.org.pl, użytkownik Straż Graniczna) , scena na Targu Rybnym w Olsztynie oraz hala MOSiR w Kętrzynie przy ulicy Kazimierza Wielkiego; - plakaty autorstwa W-MOSG związane z 20.Finałem WOŚP – licytacje w: Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapi; - chusty – bandamki z adresem strony W-MOSG - licytacje w: Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapi. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zaprezentują 8 stycznia sprzęt służbowy: pojazdy czterokołowe, obserwacyjne, typu Schengenbus, terenowe. Pokazy będą się odbywały: na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach, na Placu Wolności w Węgorzewie i Placu Zwycięstwa w Gołdapi. Reprezentanci formacji będą wsparciem dla organizatorów. Zadbają o bezpieczeństwo kwestujących. W Olsztynie patrole SG będą dbały o bezpieczeństwo i porządek publiczny w wyznaczonych sektorach. Koordynator z ramienia Oddziału będzie nadzorował działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w siedzibie Sztabu Urzędu Miasta Olsztyn. Maraton na Raty zainauguruje 20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Braniewie. Start zapowiedzieli także przedstawiciele braniewskiej placówki Straży Granicznej. Zwycięzca licytacji pn. „Dzień służby w Straży Granicznej” zapozna się z zadaniami i rolą Straży Granicznej w systemie bezpieczeństwa państwa, uczestnicząc m.in. w szkoleniu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań z wykorzystaniem technik antyterrorystycznych. Niebywałą atrakcją będzie udział w dyżurze lotniczym II Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG z siedzibą w Kętrzynie, który jest do wylicytowania na stronie aukcje.wosp.org.pl, użytkownik Straż Graniczna. „Dzień z pilotem SG – ochrona granicy państwa z lotu ptaka” obejmuje: start z lotniska Kętrzyn-Wilamowo, przelot nad jeziorami mazurskimi, lot wzdłuż granicy państwa na odcinku polsko-rosyjskim i powrót na lotnisko startu. Dla amatorów pamiątek i odznak związek zawodowy umożliwił nabycie kolejnego eksponatu. Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy W-MOSG przekazał na licytację medal okolicznościowy związków zawodowych wybity z okazji 20-lecia ich istnienia (aukcje.wosp.org.pl, użytkownik Straż Graniczna).
04.02.2013 -
STRAŻ GRANICZNA W III MIĘDZYNARODOWYM BIEGU NARCIARSKIM O PUCHAR BIEGUNA ZIMNA (13/02/2012)
W minioną sobotę (11.02) w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment, odbył się III Międzynarodowy Bieg Narciarski O Puchar Bieguna Zimna. Bieg prowadzono na dystansie 10 km. W ramach biegu głównego Placówka Straży Granicznej w Rutce Tartak zorganizowała klasyfikację „STRAŻ GRANICZNA”, w której nagrodą główną był puchar ufundowany przez Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. W sumie 8 funkcjonariuszy, zarówno w służbie czynnej jak i emerytowanych, stanęło do rywalizacji. Najlepszym okazał się emerytowany funkcjonariusz z Placówki SG w Dubeninkach – Mariusz Krygier. Drugie miejsce zajął mjr SG Tomasz Sawicki również z Placówki SG w Dubeninkach. Natomiast z trzecim czasem na podium stanął sierż. SG Paweł Chmielewski z Placówki SG w Płaskiej. Po raz trzeci zawody otworzył mistrz świata na 15 km z Lahti z 1978 roku Józef Łuszczek. W biegu uczestniczyło 150 biegaczy. Po zakończeniu biegu uczczono 40 rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego w skokach narciarskich przez Wojciecha Fortunę. Materiały udostępnił kpt. SG Jarosław Niewiński.
04.02.2013 -
STRAŻ GRANICZNA W BIEGU GOŁDAP-GUSIEW (13/08/2012)
XVIII Międzynarodowy Bieg Gołdap - Gusiew już za nami. Obywatel Białorusi, nie tylko zwyciężył w zawodach, ale również otrzymał specjalny Puchar Komendanta W-MOSG jako pierwszy zawodnik, który przekroczył granicę. Puchar wręczył zwycięzcy Zastępca Komendanta Placówki SG w Gołdapi por. SG Dariusz Giełazis. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentował przedstawiciel gołdapskiej placówki st. sierż. SG Krzysztof Obuchowski.
04.02.2013 -
STRAŻ GRANICZNA NAUCZA (16/11/2012)
Funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału szczególnie troskliwie opiekują się młodzieżą szkolną regionu przygranicznego. Dowodzi tego częstotliwość i dbałość w przygotowywanych spotkaniach z najmłodszymi. Placówki Straży Granicznej w Gołdapi i Bezledach ochraniają granicę zieloną jak i zapewniają płynność ruchu w drogowych przejściach granicznych. Takie warunki dają możliwość kompleksowego zapoznania z problematyką służby granicznej. Młodzi ludzie chętnie i często korzystają z nauki niesionej przez Straż Graniczną. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogorzeli na zajęciach ekologicznych realizują projekt „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” prowadzony przez WWF Polska, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem projektu jest zmiana postaw społecznych poprzez uwrażliwienie uczniów na problemy ginących gatunków zwierząt - pogłębienie wiedzy na temat wpływu działalności człowieka na świat przyrody oraz zmniejszenie zapotrzebowania na egzotyczne gatunki zwierząt trzymane w warunkach domowych. W ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej 13 listopada uczniowie odwiedzili przejście graniczne w Gołdapi, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną na temat przemytu zwierząt oraz wysłuchały pogadanki o zagrożeniu nielegalnym handlem unikatowych gatunków zwierząt. Dodatkowo dzieci miały również okazję przyjrzeć się specyfice pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej na Przejściu Granicznym na granicy Polski z Rosją, oraz obejrzeć sprzęt i wyposażenie, jakim dysponują na co dzień. Bardzo dużym doświadczeniem w kontaktach z młodzieżą może się pochwalić Placówka Straży Granicznej w Bezledach, z której funkcjonariusze również w ostatnim czasie wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka dla uczniów klasy 5 odnośnie dokonywania właściwych i bezpiecznych wyborów, które pozwolą dzieciom prowadzić zdrowy tryb życia wolny od nałogów i zgodny z zasadami poszanowania prawa. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania, podejmowali decyzje i uzasadniali dokonane wybory mając na uwadze własne bezpieczeństwo. Kolejne spotkanie odbędzie się w styczniu gdzie przedstawione zostaną nowe formy uzależnień a dzieci nauczą się mówić NIE w sytuacjach im zagrażających. W zajęciach udział brała również grupa rodziców.
04.02.2013 -
STRAŻ GRANICZNA BLIŻEJ DZIECI (29/05/2012)
Prawie 150 uczestników „Dnia otwartego” przekroczyło 29 maja bramy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Uczniowie szkół podstawowych: nr 3, nr 4 i z Zespołu Szkół nr 1 w Kętrzynie, a także grupa 6-latków z Przedszkola Niepublicznego „Puchatek” w Kętrzynie poznali pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zwiedzających podzielono na małe grupy. Każda grupa miała swojego opiekuna, który udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania i wprowadzał gości w tajniki służby i pracy w formacji. W tej roli wystąpili funkcjonariusze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców oraz umundurowani i cywilni przedstawiciele Wydziału Prezydialnego . Przygotowana ścieżka dydaktyczna prowadziła od teoretycznych zagadnień o Straży Granicznej po praktyczną wiedzę. W pierwszej części „Dnia otwartego” wykład przeprowadzony na auli stal się bazą wyjściową do kolejnych punktów wycieczki. Dzieci odwiedziły halę do ćwiczenia taktyki i technik interwencji. Możliwość zmierzenia sił na workach treningowych i manekinach do walki wręcz wywołała wielką radość. Rumieńców na twarzy przysporzyły również zajęcia na strzelnicy, gdzie zdyscyplinowani goście poddali się krótkiemu treningowi sprawnościowemu, by zdobyć pamiątkową odznakę lub tarczę strzelecką. Instruktorzy strzelania z Wydziału Kadr i Szkolenia W-MOSG oraz CSSG byli zadowoleni z zaangażowania uczestników. Potem zwiedzającym funkcjonariusz Straży Granicznej wykonał daktyloskopię. Linie papilarne odciśnięte na specjalnie przygotowanej karcie mali goście zabrali do domu. Pojazdy służbowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Więźniarka, pojazd obserwacyjny i oznakowany Land Rover miały wszystkie miejsca zajęte. Jednak zachwyt jak zawsze wzbudził pies służbowy. Spotkanie z funkcjonariuszem-przewodnikiem i jego podopiecznym stało się okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa i zachowania w kontakcie ze zwierzęciem. Gdy najmłodsi opuścili komendę Oddziału, funkcjonariusze Straży Granicznej ugościli grupę wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie. Choć odwiedzili W-MOSG po raz pierwszy, to już zapowiedzieli kolejną wizytę.
04.02.2013 -
SREBRO W MEMORIALE (15/10/2012)
Funkcjonariusze Placówki SG w Sępopolu wzięli udział w "IV Memoriale Andrzeja Wojtanowskiego” na szkolnej strzelnicy w Sępopolu i stanęli na podium. Placówkę reprezentowali: chor. SG Jolanta Wojnowska, która zajęła II miejsce oraz mł. chor. SG Andrzej Ferdycz. W zawodach, na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu p. Ireny Bujalskiej, wzięli udział, m.in. Burmistrz Miasta Sępopola, przedstawiciele Policji, grono pedagogiczne oraz lokalna społeczność. Strzelecka rywalizacja organizowana jest od 4 lat na szkolnej strzelnicy, której założycielem był nieżyjący nauczyciel wychowania fizycznego. Celem spotkania było uczczenie jego pamięci oraz popularyzacja strzelectwa sportowego. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone oficjalnie na apelu szkolnym z okazji Święta Edukacji Narodowej.
04.02.2013 -
SPŁYW KAJAKOWY (09/09/2012)
W sobotę 9 września, odbył się ,,IV Międzynarodowy Spływ Kajakowy Węgorapa - Angrapa 2012”. Odprawa graniczna uczestników odbyła się poza przejściem granicznym. W organizowanym spływie wzięło udział 57 sympatyków kajakarstwa z Polski i Rosji. Specjalnie dla uczestników została zorganizowana odprawa w miejscowości Mieduniszki. Uczestnicy przepłynęli granicę Obwodu Kaliningradzkiego, dzięki czemu, mogli podziwiać wody rosyjskiej Angrapy. O bezpieczeństwo turystów zadbali funkcjonariusze z Placówek w Baniach Mazurskich oraz Gołdapi, którzy zabezpieczyli trasę na pokonywanym przez kajakarzy odcinku.
04.02.2013 -
SPOTKANIE PEŁNOMOCNIKÓW GRANICZNYCH (22/03/2012)
Dzisiaj na terenie Komendy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie odbyło się spotkanie Pełnomocników Granicznych Rzeczypospolitej Polskiej odcinka Warmińsko-Mazurskiego i Federacji Rosyjskiej odcinka Kaliningradzkiego. Delegacji polskiej przewodniczył Pełnomocnik Graniczny Rzeczypospolitej Polskiej płk SG Jarosław Kowalkowski, zaś rosyjskiej Pełnomocnik Graniczny Federacji Rosyjskiej płk Sergiej Fiedorowicz Antipienko. Podczas posiedzenia omówione zostały m.in. sprawy związane ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012”. Pewnym jest, że obie służby graniczne w okresie rozgrywek zapewnią optymalną obsadę stanowisk kontroli na obu kierunkach ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem pasów przeznaczonych dla autobusów, co będzie miało istotne znaczenie w zapewnieniu komfortowego przekraczania granicy szczególnie kibicom. Ponadto, agenda obejmowała również panel dyskusyjny odnoszący się do usprawnienia pracy przejść granicznych w związku z realizacją zapisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego. Pełnomocnicy Graniczni zgodnie przyznali, że wprowadzenie zasad małego ruchu granicznego przełoży się na zwiększony ruch graniczny osób. Będzie to proces stopniowy, jednak zarówno strona polska, jak również rosyjska utrzymają priorytet płynności odpraw. Posiedzenie Pełnomocników było również okazją do przeanalizowania stanu ochrony granicy państwowej w przejściach granicznych oraz poza przejściami w minionym roku a także prognozy rozwoju sytuacji na rok 2012.
04.02.2013 -
SPOTKANIE NOWOROCZNE ZWIĄZKU EMERYTÓW I RENCISTÓW STRAŻY GRANICZNEJ (12/01/2012)
Zarząd Koła Stowarzyszenia Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej w Kętrzynie serdecznie zaprasza emerytów i rencistów SG i WOP na organizowane przez siebie spotkanie noworoczne, które odbędzie się w dniu 09.02.2012 r. w restauracji „Aria” w Kętrzynie o godzinie 18.00. Przewidywany koszt udziału: 30-35 zł. Potwierdzenie udziału proszę przesyłać do 31 stycznia 2012 roku na adres: mareklyczek@interia.pl lub bcz10@interia.pl Prezes Marek Łyczek
04.02.2013