Aktualności
-
CEL: KALININGRAD (17/04/2012)
W niedzielę, dzięki doświadczeniu i czujności funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nie doszło do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez obywatela Francji. W pobliżu drogowego przejścia granicznego w Bezledach patrol Straży Granicznej zauważył mężczyznę, który już na pierwszy rzut oka widać było, że czuje się obco i niepewnie w terenie. Funkcjonariusze przystąpili do wylegitymowania obserwowanego. Jak się okazało był to 45-letni Francuz, który przemierzał Europę pieszo, a tym razem jego celem był Kaliningrad. Patrol poinformował podróżnika o zasadach przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską i uprzedził o konieczności posiadania rosyjskiej wizy. Jednak zapewnienia zrozumienia otrzymanych informacji przez obywatela państwa z tzw. starej Unii Europejskiej, który przyzwyczajony jest do swobodnego poruszania się między państwami, nie przekonały funkcjonariuszy SG. Służba dyżurna obserwowała mężczyznę, wykorzystując monitoring przejścia. Już po chwili zauważono wylegitymowanego wcześniej mężczyznę idącego polem w kierunku linii granicy. W ostatniej momencie powstrzymano ob. Francji przed nielegalnym przekroczeniem granicy, tym samym chroniąc go przed konsekwencjami tego zabronionego czynu. Funkcjonariusze Straży Granicznej pouczyli Francuza i ponownie przedstawili warunki przekraczania zewnętrznej granicy Strefy Schengen. Po rozmowie i wyjaśnieniu o konieczności posiadania rosyjskiej wizy cudzoziemiec oznajmił, że uda się do Konsulatu Federacji Rosyjskiej celem uzyskania niezbędnych dokumentów. Granica RP z FR to jednocześnie zewnętrzna granica Strefy Schengen. Tutaj obowiązują ściśle określone zasady jej przekraczania. Obywatelom państw Wspólnoty Europejskiej, które od dawna funkcjonują w systemie swobody przemieszczania się, widok granicy jest nieznany i często zapominają o spełnieniu koniecznych formalności. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wielokrotnie mieli do czynienia z turystami europejskimi, którym zawsze cierpliwie objaśniają zasady i jednocześnie dbają o ich bezpieczeństwo.
30.01.2013 -
BRAK VINu (01/02/2012)
Straż Graniczna przerwała podróż Rosjanina, który kierował samochodem z naczepą niewiadomego pochodzenia. Szacunkowa wartość naczepy typu chłodnia to około 15 tys. zł. Brak tabliczki znamionowej wzbudził niepewność kontrolującego funkcjonariusza, kto jest właścicielem naczepy. Wczoraj w drogowym przejściu granicznym w Bezledach do odprawy na kierunku wyjazdowym z Polski, podjechał obywatel Rosji. Jednak bliższa kontrola pojazdu wykazała braki uniemożliwiające identyfikację pochodzenia chłodni. Funkcjonariusz Straży Granicznej stwierdził brak numeru VIN na ramie naczepy oraz brak tabliczki znamionowej na naczepie. W związku z podejrzeniem, że pojazd może pochodzić z przestępstwa, a znaki identyfikujące zostały celowo usunięte, osobie przerwano podróż.
30.01.2013 -
BOHATEROWIE AKCYZOWEGO UCZYNKU (26/11/2012)
Straż Graniczna ujawniła w miniony weekend papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości prawie 84 tys. zł. W trakcie porannego patrolu funkcjonariusze z Placówki SG w Bezledach na jednej z bocznych ulic w obrębie Bartoszyc zauważyli zaparkowany rosyjski autobus i polski samochód osobowy. Kierowcy pojazdów byli zaabsorbowani przeładunkiem pakunków. Przedstawiciele Straży Granicznej postanowili sprawdzić, jakiego rodzaju paczki we wczesnych godzinach porannych mężczyźni sobie przekazują. Okazało się, że obywatel Rosji do bagażnika osobówki wkłada nielegalny towar. Ujawniono łącznie 540 paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 5,4 tys. zł. Osoby nie przyznały się do zarzucanych czynów. Kolejne ujawnienia miały miejsce w gminie Wydminy. Efekty przyniosły wspólne działania funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG i funkcjonariuszy Referatu Zwalczania Przestępczości Służby Celnej w Gołdapi. Przedstawiciele służb wytypowali do kontroli Skodę Octavię zarejestrowaną w powiecie mrągowskim, jak się na początku wydawało. Samochodem kierował mieszkaniec Gołdapi. Nie zareagował na polecenie zatrzymania się do kontroli drogowej. Patrol podjął pościg za uciekającym autem, który zakończył się w lesie. Kierowca skody musiał zawrócić, bo droga zablokowana była przez zwalone drzewo. Gdy wykonywał manewr zawracania, został zablokowany przez służbowy pojazd. Mężczyzna uciekał, bo przewoził prawie 8 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości blisko 79 tys. zł. Ponadto, mrągowskie numery rejestracyjne nie należały do pojazdu, którym się poruszał. Wewnątrz skody funkcjonariusze znaleźli jeszcze dwa dodatkowe komplety tablic rejestracyjnych. Sprawę pochodzenia tablic wyjaśni Policja. Mieszkaniec Gołdapi odpowie za przewóz nielegalnego towaru oraz ucieczkę przed funkcjonariuszami.
30.01.2013 -
BO POLSKA JEST BIAŁO-CZERWONA; (24/10/2012)
„…bo Polska jest biało-czerwona” - takimi słowami 6-letni chłopiec podsumował trudne zagadnienia graniczne. Jakie są polskie barwy narodowe już wiedzą, ale o tym, kto i jak działa w służbie państwu dla bezpieczeństwa obywateli dopiero się dowiedzieli. Przedszkolaki z braniewskiej Szkoły Podstawowej nr 6 odwiedzili funkcjonariuszy Straży Granicznej w Grzechotkach. Dzieci zwiedzały przejście z olbrzymim zainteresowaniem. Bardzo ciekawiła ich praca funkcjonariuszy. Zadawały ciekawe pytania, m.in. o „książeczki ” przedstawiane kontrolerowi podczas odprawy, dlaczego trzeba zatrzymywać się przy „małych budynkach” i dlaczego tam cały czas ktoś jest oraz czy można „wejść” do Rosji? Przedstawiciele placówki spokojnie i zrozumiale wytłumaczyli najmłodszym trudne zagadnienia kontroli granicznej. Wielkie zainteresowanie wzbudził wygląd polsko-rosyjskiego znaku granicznego. Przedszkolaki po właściwym wykładzie funkcjonariusza słusznie zauważyły, że mały słupek pomiędzy biało-czerwonym a czerwono zielonym słupem granicznym wyznacza linię granicy, a w dziecięcej terminologii „koniec” Polski. Dodatkowe niespodzianki jak: pomieszczenie do prześwietlania pojazdów promieniami RTG oraz pokaz tresury psa służbowego wywołały ogólny zachwyt. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zapoznały się ze sprzętem służbowym, którym dysponuje placówka. Sensacją okazały się kajdanki i detektor metali. Funkcjonariusze SG, w obliczu zbliżającego się okresu zimowego, przestrzegali młodych obywateli przed niebezpieczeństwem czyhającym na niechronionych użytkowników drogi. Zachęcali do używania elementów odblaskowych odwołując się do programu prewencyjno-edukacyjnego W-MOSG pn. „Blaskiem chronieni” Niezwykłą przyjemność sprawiają prelekcje edukacyjne z młodymi ludźmi. Są wdzięcznymi słuchaczami, a znalezienie odpowiedzi na ich wyszukane pytania może sprawić nie lada kłopot.
30.01.2013 -
BITWA POD GRUNWALDEM(17/06/2012)
Prawie 50 tysięcy osób oglądało rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej po raz kolejny wspierał przedsięwzięcie. Obecność funkcjonariuszy Straży Granicznej na polach grunwaldzkich dla uczestników imprezy była przede wszystkim gwarantem szybkiej pomocy. Dzięki czterokołowcom Straż Graniczna była wsparciem dla działań innych służb zabezpieczających tegoroczną rekonstrukcję bitwy. Bowiem rolą funkcjonariuszy było sprawne i mobilne monitorowanie zachowań uczestników historycznej imprezy .
30.01.2013 -
BEZPIECZNIE W WAKACJE (29/06/2012)
Jak bezpiecznie wypoczywać? Co robić w nagłych wypadkach? Jak udzielać pierwszej pomocy? Funkcjonariusze Straży Granicznej w czerwcu prowadzili działania edukacyjne w obszarze zasad bezpiecznego wypoczynku. Spotkania odbywały się zarówno na terenie obiektów Straży Granicznej, jak i w placówkach oświatowych miejscowości przygranicznych. Cyklem pogadanek na temat postępowania w przypadku losowego zdarzenia i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach objęli uczniów szkół w: Windzie, Srokowie, Mołtajnach. W rozmowach o podstawowych zasadach pomocy, schemacie działania i wsparciu uczestniczyło łącznie 160 uczniów. W zajęciach praktycznych wykorzystano fantom. Temat bezpieczeństwa nie jest również obcy uczniom Zespołu Szkół w Drogoszach, czy Szkoły Podstawowej w Jegławkach. Przybyli z wizytą do Placówki SG w Barcianach, gdzie poznali tajniki służby. Przedszkolakom z Górowa Iławeckiego funkcjonariusze przypomnieli zasady postępowania w przypadku ataku zwierzęcia i podkreślili, by dzieci nie oddalały się bez opieki. Bliskie położenie miejscowości wypoczynkowych względem przebiegu granicy państwowej stanowi oczywisty argument do prowadzenia zajęć edukacyjnych i uczulanie na kwestie bezpieczeństwa. Podobne wizyty odbywają się w ośrodkach wczasowych i sanatoriach. Już rozpoczął się cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą z Mińska w Domu Polonii w Żytkiejmach. Kolejne turnusy przechodzą spotkania informacyjno-szkoleniowe z udziałem Straży Granicznej. Funkcjonariusze z placówki w Dubeninkach podkreślają, by młodzi turyści z uwagą zwiedzali tereny przygraniczne i stosowali się do tablic informacyjnych w pobliżu granicy państwowej. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Węgorzewie połączyli siły i wraz z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. przeprowadzili pogadanki w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu węgorzewskiego. Podczas spotkania dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli, zachowań w lesie, a także dowiedziały się jak postępować w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach. Omówiono zasady przekraczania granicy państwa. W przedsięwzięciu uczestniczyło łącznie 321 dzieci (Oddziały Przedszkolne przy SP nr 2 w Węgorzewie, SP w Radziejach, SP w Węgielsztynie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie, SP w Pozezdrzu). Przedstawiciele formacji zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo w podróży poza granice kraju. Konieczność posiadania odpowiednich dokumentów, zabezpieczenie bagażu, postępowanie z bagażem, wskazanie miejsc, w których można otrzymać pomoc – to zagadnienia niejednokrotnie decydujące o szczęśliwym przebiegu urlopu. Zaczęły się wakacje dla najmłodszych i okres skoncentrowania uwagi służb poszanowania prawa na kwestiach bezpieczeństwa wypoczywających na Warmii i Mazurach. Każde spotkanie przynosi wymierne korzyści zarówno młodzieży szkolnej, jak i funkcjonariuszom Straży Granicznej. Każda ze stron wzbogaca doświadczenie i zdobywa cenną wiedzę na ważne tematy.
30.01.2013 -
BEZPIECZNE DZIECI Z SG (28/02/2012)
"Bezpieczeństwo w życiu codziennym - Straż Graniczna w oczach dziecka" - pod takim hasłem odbył się cykl spotkań w węgorzewskich przedszkolach. Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z kolegami z Państwowej Straży Pożarnej poprzez luźne pogadanki uświadamiali najmłodszym jaką rolę pełnią obie służby oraz co tak naprawdę oznacza termin „bezpieczeństwo”. Głównym celem akcji było uświadomienie najmłodszym, że nad ich bezpieczeństwem czuwa wielu funkcjonariuszy. I bez względu na charakterystykę służby to jednak zawsze w sytuacji zagrożenia można się do nas zwrócić o pomoc. Podczas spotkania funkcjonariusze posługiwali się nietypowymi narzędziami metodycznymi, bowiem zaprezentowali sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. Dzieci z zainteresowaniem poznały zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać każdego dnia. Fajna atmosfera i rumieńce ciekawości na twarzach dzieciaków są motywacją do kolejnych spotkań.
30.01.2013 -
AKCYZOWY WEEKEND (21/05/2012)
Straż Graniczna w wyniku współdziałania z przedstawicielami innych służb ujawniła w miniony weekend 940 litrów nielegalnego paliwa oraz prawie 2000 paczek papierosów bez polskich skarbowych znaków akcyzy. Funkcjonariusze SG z placówki w Sępopolu wraz z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej skonfiskowali 17 maja z mieszkania prywatnego w Korszach 1000 paczek wyrobów tytoniowych o szacunkowej wartości 10 tys. zł. Kolejna wspólna kontrola odbyła się następnego dnia w Górowie Iławeckim. Na terenie domostwa znaleziono blisko 350 paczek nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości prawie 3,6 tys. zł. Przeszukanie garażu w pobliżu miejsca zamieszkania przyniosło kolejny efekt. W obiekcie znajdowało się 540 litrów ropy, która została usunięta spod dozoru celnego. Wartość paliwa wyceniono na ponad 1,6 tys. zł. Straż Graniczna z gołdapskiej placówki współdziałała w miniony weekend z funkcjonariuszami Służby Celnej. Najpierw w Olecku przedstawiciele służb ujawnili 330 litrów oleju napędowego i 70 litrów benzyny. Właściciel tych substancji złożył zabezpieczenie długu celnego. Później na terenie drogowego przejścia granicznego mandatem karnym został ukarany obywatel Polski, który próbował wwieźć do kraju prawie 270 paczek papierosów bez polskich skarbowych znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 3,6 tys. zł. Nielegalne towary zabezpieczono. Dalsze czynności w związku z ujawnieniami prowadzone są zgodnie z kompetencjami służb.
30.01.2013 -
AKCYZOWA WYOBRAŹNIA (25/09/2012)
Wczoraj (24 września) funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nielegalny towar o wartości ponad 100 tys. zł. Działania przeprowadzono w powiatach: gołdapskim oraz bartoszyckim. Na jednej z dróg w okolicy Gołdapi kierowca nie podporządkował się wezwaniom funkcjonariuszy Straży Granicznej i nie zatrzymał się do kontroli. Na widok patrolu w desperacji przyspieszył, przejechał nawet kolczatkę drogową. Funkcjonariusze udali się w ślad za uciekinierem. Szybko odnaleziono porzucony pojazd niedaleko od miejsca zdarzenia. Czarny VW Passat niemal „po brzegi” był zapakowany papierosami bez akcyzy. Nawet tylne siedzenia pasażerów zostały wymontowane, prawdopodobnie po to, aby móc przewieźć więcej nielegalnego towaru. W sumie w samochodzie znajdowało się ponad 9200 paczek papierosów. Jednak auto nie zupełnie było porzucone. Na miejscu obok kierowcy siedział niewidomy pasażer. Funkcjonariusze po przeprowadzeniu niezbędnych czynności przewieźli niewidomego mężczyznę do lekarza, po czym go zwolniono. Jednak ze względu na wyjątkową sytuację funkcjonariusze powiadomili o zajściu najbliższych 40-letniego niepełnosprawnego mężczyzny. Z racji, iż rodzina zatrzymanego pochodzi z centralnej Polski zaopiekowano się niewidomym do czasu przybycia opiekuna. Również funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach ujawnili papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy wartości kilku tysięcy złotych. W tym przypadku towar został ujawniony na posesji mieszkańca powiatu bartoszyckiego. Mężczyzna przechowywał papierosy z czarnych foliowych workach na podwórku przysypane obornikiem. Nielegalne znalezisko zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Bezled.
30.01.2013 -
AKCYZA W PODŁODZE VW (05/09/2012)
Straż Graniczna ujawniła 4 września w wyniku kontroli drogowej nielegalne papierosy o szacunkowej wartości ponad 50 tys. zł. 34-letni mieszkaniec Ostrołęki został zatrzymany do kontroli w gminie Wieliczki. Jego VW Transporter ciągnął przyczepkę, w której funkcjonariusze znaleźli 2000 paczek papierosów bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy. Szczegółowe sprawdzenie auta odbyło się na terenie Placówki Straży Granicznej w Gołdapi. W rezultacie w podłodze transportera odnaleziono dodatkowych 3000 opakowań wyrobów tytoniowych. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jego pojazd wraz z przyczepką zabezpieczono w związku z przeróbkami konstrukcyjnymi. Sprawa została przekazana Prokuraturze Rejonowej w Olecku.
30.01.2013