Aktualności
-
DZIKI TEREN I NIELEGALNA MIGRACJA (02/04/2012)
Straż Graniczna w sobotni wieczór, 31 marca, zatrzymała w rejonie Górowa Iławeckiego dwóch nielegalnych migrantów - młodych obywateli Mołdawii. Od ponad doby mężczyźni błąkali się po przygranicznych polach i lasach. Jak przyznali, do Polski nielegalnie przedostali się przez zieloną granicę w sobotę nad ranem. Górowskie tereny nie należą do łatwych, o czym się szybko przekonali. Nie pomogły im ręcznie wykonane szkice okolicy, które zostały przygotowane przed wyprawą. Znaleźli się w pułapce. Ukrywanie się w największych zakrzaczeniach, rowach melioracyjnych nie przyniosło skutku, a wręcz wyczerpało młodych ludzi. Działania Straży Granicznej, które trwały od wczesnych godzin porannych, zakończyły nielegalną podróż. Funkcjonariusze mieli przewagę nad migrantami – doskonale znali teren i potrafili odtworzyć ścieżkę wędrówki Mołdawian. Następnie w odpowiednim momencie, w sposób taktyczny przeciąć drogę marszu. Zawartość plecaków mężczyzn wskazywała na dobre przygotowanie. Posiadali kompas, odzież na zmianę, bilety lotnicze oraz środki łączności. Ich celem byli nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Zatrzymane przez Straż Graniczną osoby były głodne i wyczerpane. Mężczyźni natychmiast otrzymali niezbędną pomoc, po czym złożyli wyjaśnienia ,a następnie zostali przewiezieni do komendy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Od początku roku na lądowej granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską Straż Graniczna zatrzymała 6 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową. Migranci w większości przypadków mierzyli się z naturą – dzikim terenem, z którym na co dzień zaprzyjaźnieni są funkcjonariusze.
31.01.2013 -
DZIEŃ OTWARTY (04/10/2012)
4 października goście, którzy odwiedzili komendę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach Dnia Otwartego uzyskali niemal kompleksową informację o służbie w formacji. Funkcjonariuszy zaszczycili swoją obecnością pięcio- i sześciolatki z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach oraz Przedszkola Stokrotka w Kętrzynie, a także klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie. Udział w Dniu Otwartym wzięli także wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie szkoły średniej z Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie. Przedsięwzięcie było realizowane dwuetapowo. W sumie funkcjonariuszy Straży Granicznej odwiedziło dzisiaj prawie 250 osób. Krótkie opowiadanie o podróżach pewnego rodzeństwa pozwoliło wyjaśnić najmłodszym trudne zagadnienia, jak: granica państwa, bezpieczeństwo granic, przejście graniczne itp. Później opiekunowie każdej grupy, wyznaczeni spośród pracowników i funkcjonariuszy wydziału prezydialnego, zaprowadzili zwiedzających do specjalnie przygotowanych stanowisk. Dzieci, młodzież i dorośli odwiedzili pomieszczenie przypominające wnętrze samolotu. Dzieci wyobraziły sobie, że lecą do ciepłych krajów, a następnie wracają i lądują w Polsce. Realizm sytuacji utrzymać miała wizyta w symbolicznym przejściu granicznym. Każdy młody człowiek otrzymał Paszport Uczestnika Dnia Otwartego, na którym funkcjonariusz odcisnął pamiątkowy stempel. Ten sam „dokument” posłużył do umieszczenia odcisku linii papilarnych kciuka. Daktyloskopowali technicy kryminalistyki. Każdy mógł zabrać do domu „papilarny obraz palców”. Wiele radości przyniosła możliwość sterowania choć przez chwilę robotem pirotechnicznym, który prezentował funkcjonariusz Zespołu Bezpieczeństwa w Komunikacji z Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Mnóstwo pytań męska część młodzieży maturalnej, zainteresowana wstąpieniem do służby, zadawała funkcjonariuszom Wydziału Zabezpieczenia Działań, a najmłodsi próbowali swoich sił, mierząc kamizelki kuloodporne. Możliwość wejścia do prawdziwej strzelnicy z pewnością nie pozostanie bez echa. Instruktorzy strzelania z Wydziału Kadr i Szkolenia przestrzegali dzieci i młodzież przed zabawą niebezpiecznymi narzędziami, przedmiotami. Dzień Otwarty nie mógłby się odbyć bez pokazu sprzętu transportowego. Głośne sygnały dźwiękowe rozbrzmiewały prawie przez cały czas pobytu dzieci. Chwile spędzone na ławeczkach w części przeznaczonej dla osób zatrzymanych w więźniarce pozostaną w pamięci na długo. Zdziwienie rysowało się na twarzach zwiedzających, gdy zobaczyli wysuniętą z dachu pojazdu obserwacyjnego kamerę. Celem Dnia Otwartego jest przybliżenie zadań formacji środowisku szkolnemu. Tym razem znowu został osiągnięty.
30.01.2013 -
DZIEŃ BEZ MANDATU (25/07/2012)
25 lipca to Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Od 2006 roku, w dniu imienin patrona wszystkich kierowców świętego Krzysztofa, służby bezpieczeństwa apelują o ostrożną i rozważną jazdę. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w obchodach Dania Kierowcy zorganizowanych już po raz siódmy w Olsztynie. Tego dnia symbolicznie poświęcono również pojazdy służbowe uczestników akcji. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Kierowca Bezpieczny i Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura przy współudziale Krzysztofa Hołowczyca, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Mobilnej Grupy Wydziału Zwalczanie Przestępczości z Izby Celnej. Jak pokazują statystyki na polskich drogach ginie bardzo dużo kierowców. Brawura i alkohol to najczęstsze przyczyny wypadków. Giną nie tylko ich sprawcy ale i niewinni ludzie. Dlatego istotne są akcje, które uświadamiają społeczeństwu jak niewiele potrzeba by stracić życie. Obchodom w Olsztynie towarzyszyła akcja „Dzień bez mandatu”. Kierowcy popełniający drobne wykroczenie zamiast mandatu brali udział w próbach na symulatorze zdarzeń i dachowania. Poza tym goście mogli porozmawiać z Krzysztofem Hołowczycem. Na uczestników czekały upominki związane z bezpiecznym ruchem drogowym. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich !
30.01.2013 -
DZIAŁANIA W DUBLINACH (04/12/2012)
Straż Graniczna, Policja, Służba Więzienna i Państwowa Straż Pożarna przeprowadzili wspólną akcję. Pomimo różnorodności służb współdziałających cel był jeden – zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu. Przed Zakładem Karnym w Dublinach podjęto próbę odbicia z konwoju Służby Więziennej członka grupy przestępczej, zamieszanego w działalność terrorystyczną. Niebezpiecznemu przestępcy udało się uciec. Położenie granicy państwowej w bliskiej odległości od zajścia mobilizuje również Straż Graniczną do działania. Wspólnie funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej podejmują czynności w celu zatrzymania sprawców ataku na konwój. Ze wstępnych ustaleń szybko wynika, że poszukiwani udają się w kierunku granicy RP. Tak w skrócie można opisać założenia scenariusza ćwiczeń, które odbyły się 30 listopada br. w Dublinach. Po raz pierwszy koordynatorzy działań tak wielu służb mogli przetestować jak w rzeczywistości sprawdzają się wypracowane procedury oraz metody łączności. Organizowanie podobnych ćwiczeń to znakomita technika doskonalenia współdziałania służb.
30.01.2013 -
DRUŻYNA W-MOSG NA PODIUM (07/12/2012)
Przez trzy dni trwały zmagania najlepszych drużyn w Mistrzostwach Straży Granicznej w Piłce Siatkowej. Organizatorem przedsięwzięcia był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej im. Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Kętrzynie. Rywalizacja była zacięta do ostatnich minut rozgrywanych meczów. Jednak tą pierwszą drużyną mogła być tylko jedna. W ostatecznej kwalifikacji drużyny z poszczególnych Oddziałów uplasowały się kolejno: Miejsce 1 – Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku Miejsce 2 – Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim Miejsce 3 – Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Miejsce 4 – Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu Miejsce 5 – Sudecki Oddział Straży Granicznej w Kłodzku Miejsce 6 – Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie Miejsce 7 – Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Miejsce 8 – Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku Miejsce 9 – Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w Warszawie Miejsce 10 – Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Miejsce 11 – Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu Wszystkim zawodnikom tegorocznych Mistrzostw gratulujemy, a naszej drużynie z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej dodatkowo dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów, jeszcze lepszych wyników! zdjęcia: A. Śnieżko, J. Ogrodowczyk
30.01.2013 -
DOŻYNKI W KINKAJMACH (08/09/2012)
W sobotę w miejscowości Kinkajmy odbyły się dożynki gminne, które zorganizował Urząd Gminy Bartoszyce. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono Placówkę Straży Granicznej z Bezled. Uczestnicy festynu, mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt i wyposażenie SG, a także dynamiczny pokaz zatrzymywania osób i pojazdów, który wzbudził duże zainteresowanie wśród oglądających widzów. Ponadto najmłodsi uczestnicy dożynek dowiedzieli się, na czym polega służba funkcjonariusza, a także ich praca z psem służbowym.
30.01.2013 -
DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA 2012 W KĘTRZYNIE (30/11/2012)
W dowód uznania zasług na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego władze miasta Kętrzyna wyróżniły podczas XXXVIII Sesji Rady Miejskiej 29 listopada kętrzyńskich krwiodawców, w tym funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Z rąk Burmistrza Miasta Kętrzyna Pana Krzysztofa Hećmana oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Haliny Piaseckej Certyfikaty Aktu Lokacyjnego Miasta Kętrzyn z 11 listopada 1357 roku odebrali: mjr SG Dorian Burdyło i st. chor. SG Mariusz Staworko – funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Barcianach. Wśród wyróżnionych znaleźli się jeszcze:– pracownik Oddziału Rejonowego PCK w Kętrzynie Andrzej Paczkowski, funkcjonariusz Centrum Szkolenia Straży Granicznej st. chor. SG Wojciecha Groch oraz Krzysztof Czarnecki. Tak zakończyły się obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Kętrzynie. Jednakże w ostatnim czasie akcentów związanych z działalnością krwiodawców było znacznie więcej. 24 listopada 2012 r. kętrzyńskie obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa rozpoczęto pokazem i swoistą lekcją zarazem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizatorami przedsięwzięcia byli członkowie z kętrzyńskiej Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, Oddział Rejonowy PCK w Kętrzynie oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy Placówce Straży Granicznej w Barcianach. Punktualnie o godz. 12.00 w rejonie kętrzyńskiego ratusza pieszy wtargnął nagle na ulicę wprost przed nadjeżdżający pojazd, którego kierowca, chcąc uniknąć potrącenia osoby, odbił gwałtownie w bok. Wpadł w poślizg. Niechroniony uczestnik ruchu został potrącony, a samochód uderzył w drzewo. Do udzielenia pomocy poszkodowanym ruszyła Grupy SIM PCK jednocześnie włączając do akcji świadków zdarzenia. Wezwane na miejsce zdarzenia służby już po kilku minutach rozpoczęły właściwe czynności. Zarówno funkcjonariusze Policji, strażacy, jak i działająca równocześnie Grupa SIM z powodzeniem opanowali sytuację. Tak wyglądała pierwsza część pozoracji. Niestety podczas pokazów strażacy zostali wezwani do alarmu bojowego, musieli przerwać swój udział i odjechać. Jak się później okazało alarm był fałszywy. Następnie chętni mieszkańcy Kętrzyna, pod okiem instruktorów, uczyli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie osoby dorosłej i dziecka, a także dowiedzieli się jak pomagać osobom potrzebującym pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Kolejna inscenizacja była z udziałem rowerzysty, który wymusił pierwszeństwo przejazdu jadącemu prawidłowo motocykliście. Obu poszkodowanym członkowie Grupy SIM udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Ta scenka pokazał jak fatalne w skutkach mogą być obrażenia uczestników wypadku, którzy nie mają dobrej ochrony i są narażeni bezpośrednio na urazy spowodowane uderzeniem innego pojazdu, nawet jadącego z niewielką prędkością. Otwarte złamania kończyn, skręcenia stawów czy krwotoki wewnętrzne to główne skutki takich zdarzeń. Ideą tego typu pokazów jest nie tylko nauka udzielania pierwszej pomocy, ale również uświadamianie ludziom, uczestnikom ruchu drogowego, jakie są skutki dla ofiar wypadków i ile sił i środków trzeba zaangażować do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Kolejną częścią obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi było wręczenie tytułu „Dobroczyńcy o kryształowym sercu” w siedzibie PCK w Kętrzynie. Spotkanie miało na celu podkreślić zaangażowanie instytucji i osób dla wspierania idei honorowego krwiodawstwa w działalność czerwonokrzyską. Pierwszy tytuł Dobroczyńcy Kapituła Oddziału Rejonowego PCK w Kętrzynie przyznała Burmistrzowi Miasta Kętrzyn. Drugi tytuł przypadł Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Amicus”. Ponadto Kapituła przyznała tytuły „Darczyńcy 2012” Nadleśnictwu Srokowo, PSS Społem w Olsztynie i Kętrzynie oraz MTI - Furninova w Kętrzynie. Podziękowano również Komendantowi Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, Komendantowi Powiatowemu Policji w Kętrzynie, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, Wicestaroście Powiatu Kętrzyńskiego, Placówce Terenowej KRUS w Kętrzynie, Kętrzyńskiemu Centrum Kultury, Ochotniczemu Hufcowi Pracy w Kętrzynie, Firmie AUTO-HOL Jacek Krzyżewski, Kętrzyńskiemu Klubowi Motocyklowemu RAST, Bankowi Pocztowemu z Kętrzyna, Dyrekcji sklepu „Pelcowizna”, Dyrekcji „Stokrotka” Sp. z o.o. i Piekarni Cymes z Olsztyna. Podczas sobotniej akademii Pan Zbigniew Nowak Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego wręczył Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia Huberowi Litwinowiczowi. Natomiast Pan Andrzej Degórski Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyna wręczył Odznaki SIM: Agnieszce Rutkowskiej, Julicie Mazurowskiej, Dorocie Bielskiej, Annie Dec, Damianowi Darowskiemu, Michałowi Hirniakowi i Wojciechowi Doroszko. Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Placówce SG w Barcianach mjr SG Dorian P. Burdyło Zdjęcia: Dariusz Pyrka
30.01.2013 -
DEFIBRYLATORY W KAŻDYM PRZEJŚCIU (30/07/2012)
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej pozyskał środki finansowe na zakup defibrylatorów – przenośnych urządzeń ratujących życie ludzkie. Partnerem przedsięwzięcia jest PZU Życie SA. Wartość zakupionych urządzeń to 23 000 zł. Codziennie granicę lądową Polski z Rosją przekracza około 12 000 osób. Teraz kiedy obowiązują zapisy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej o małym ruchu granicznym, prognozowany jest wzrost ruchu podróżnych na rubieży polsko-rosyjskiej. Przy takim natężeniu osób warto być przygotowanym na różne sytuacje. Na Warmii i Mazurach nie ma ośrodków miejskich przy przejściach granicznych, zawsze jest to odcinek co najmniej kilkukilometrowy, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu. Jednak w chwili zagrożenia życia ludzkiego liczy się każda sekunda. Ten fakt podkreślił również Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski, kiedy na konferencji o małym ruchu granicznym pogratulował przedsięwzięcia Komendantowi Oddziału. Wychodząc naprzeciw zdarzeniom Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski uruchomił proces pozyskania przenośnych urządzeń ratujących życie ludzkie. Po wstępnych rozmowach oczywistym stało się, że pomysł rozlokowania defibrylatorów w przejściach granicznych poparł Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Z chwilą pozyskiwania defibrylatorów Komendant Oddziału zalecił przeprowadzić szkolenia podległym funkcjonariuszom z pomocy przedmedycznej. Ponad 130 osób zostało zapoznanych z urządzeniem oraz podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Teraz na każdej zmianie, we wszystkich przejściach, zawsze będą przeszkoleni funkcjonariusze. Obecnie we wszystkich drogowych przejściach granicznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej znajdują się sprzęty wspomagające proces resuscytacji. Dodatkowo jedno urządzenie zostało przekazane również do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców.
30.01.2013 -
ĆWICZENIE EUROKIBIC 2012, CZYLI SYTUACJA KRYZYSOWA W DROGOWYM PRZEJŚCIU GRANICZNYM (05/05/2012)
Na terenie drogowego przejścia granicznego w Bezledach odbyło się pierwsze w Polsce ćwiczenie dot. przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej pk. „EuroKibic 2012” w warunkach nocnych. Przebieg ćwiczenia obserwowali: Dyrektor – Szef Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG Mariusz Kaźmierczak, przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski, Starosta Bartoszycki – Przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele służb współpracujących z: Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Komendanci Placówek W-MOSG z drogowymi przejściami granicznymi. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas ćwiczenia zgrywali procedury działania w sytuacji utrudniania przez podróżnych przeprowadzenia kontroli granicznej i doskonalili umiejętności kierowania działaniami w sytuacjach kryzysowych. Sytuacją kryzysową w przypadku ćwiczenia było zdarzenie z udziałem agresywnej grupy kibiców w przejściu granicznym podróżującej autokarem. Osoby głośno wyrażały niezadowolenie z niekorzystnego dla swojej drużyny wyniku meczu. Pojawienie się kibiców w drogowym przejściu granicznym w Bezledach poprzedziła informacja o awanturujących się kibicach na stacji benzynowej w drodze do przejścia granicznego, mogących być pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Na miejsce skierowano dodatkowe siły z komendy Oddziału. Godzina 22.00 W drogowym przejściu granicznym w Bezledach na pas ruchu przeznaczony do kontroli autobusów podjeżdża autokar z grupą 12 mężczyzn. Funkcjonariusze SG przystępują do odprawy. Funkcjonariusz Służby Celnej- przewodnik wraz z psem służbowym do wyszukiwania narkotyków dokonuje kontroli luków bagażowych autokaru. W trakcie odprawy wewnątrz autokaru dochodzi do awantury. Zostaje naruszona nietykalność cielesna funkcjonariusza Straży Granicznej - jeden z kibiców popchnął kontrolera. Dodatkowe siły przedstawicieli służby otrzymują polecenie zabezpieczenia autokaru. Funkcjonariusze SG są gotowi do podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych oraz użycia środków przymusu bezpośredniego w celu przywrócenia zgodnego z prawem zachowania podróżnych. Zaczynają się negocjacje. Po kilkuminutowej rozmowie grupa 9 nie awanturujących się kibiców opuszcza pojazd. Wewnątrz jednak wciąż pozostało 3 kibiców – prowodyrów. Osoby wciąż awanturują się. Zapada decyzja o ich zatrzymaniu. Do akcji przystępują funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań oraz Nieetatowy Pododdział Odwodowy W-MOSG, których zadaniem jest zabezpieczenie granicy państwowej w przejściu granicznym przed ominięciem kontroli granicznej oraz przywrócenie ładu i porządku. Po opanowaniu sytuacji grupa spokojnych kibiców powraca do autokaru. Kontrola graniczna może być kontynuowana. W rezultacie autokar może opuścić teren przejścia i wyjechać z kraju. Priorytetem Straży Granicznej w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie jest zachowanie płynności odpraw.
30.01.2013 -
CO Z TYM VINEM? (21/06/2012)
Straż Graniczna ujawniła nieprawidłowości w numerach VIN pojazdów. Właściciele mogą stracić swoje auta. W drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach dwóch Polaków zakończyło podróż osobowym Land Roverem. Samochód był skradziony, co wykazało sprawdzenie numeru identyfikacyjnego auta w bazie Systemu Informacyjnego Schengen. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Baniach Mazurskich skontrolowali w Rapie kierowcę osobowego mercedesa. Z dokumentów auta, zarejestrowanego w powiecie żnińskim (woj. kujawsko-pomorskie), wynikało, że ma 15 lat. Tymczasem dokładna analiza miejsc z numerem VIN w pojeździe wykazała, że mercedes przeszedł gruntowną przemianę. Zmieniono mu kolor i rok produkcji. W rzeczywistości był wyprodukowany 4 lata później. Czynności wyjaśniające są nadal prowadzone.
30.01.2013