Aktualności
-
PRZYCZEPKA Z PAPIEROSAMI ZA 120 000 ZŁ. (21/02/2014)
Funkcjonariusze z gołdapskiej placówki Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej auto z przyczepką załadowaną nielegalnymi papierosami. We czwartek, na drodze prowadzącej do Ełku, patrol Straży Granicznej ujawnił towar bez obowiązkowych znaków akcyzy o wartości 120 tys. zł. Nielegalny towar znajdował się w przyczepce doczepionej do Skody. Kierowcą był Polak. Mężczyzna przyznał się do posiadania nielegalnego towaru i dobrowolnie poddał się karze.
21.02.2014 -
TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POSZKODOWANYM PRZESTĘPSTWEM (21/02/2014)
Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014r. W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W tym roku w dniach 24 lutego – 1 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów. W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). Żródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
21.02.2014 -
ZMIENIŁ SWOJE DANE I WYŁUDZIŁ ZEZWOLENIE (21/02/2014)
Wczoraj w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach funkcjonariusze zatrzymali Rosjanina. Mężczyzna celowo zmienił swoje dane osobowe, bo wiedział, że ma zakaz wjazdu na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Po południu do odprawy granicznej stawił się mężczyzna, który chciał wjechać do Polski. Jednak po sprawdzeniu okazało się, że dana osoba tak naprawdę nazywa się zupełniej inaczej, a na domiar złego figuruje w wykazie osób niepożądanych na terytorium RP. Podróżny przedstawił do kontroli granicznej, uzyskane przez zmianę nazwiska, zezwolenie do przekroczenia granicy w ramach małego ruchu granicznego. Mężczyzna został zatrzymany za próbę przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom używając podstępu. Okazując do kontroli granicznej uzyskane poprzez zmianę nazwiska paszport oraz zezwolenie do przekraczania granicy wprowadził funkcjonariusza w błąd co do swojej osoby i tożsamości. Obywatel Rosji przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
21.02.2014 -
UJAWNIONA AKCYZA (20/02/2014)
Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nielegalny towar o wartości ponad 40 000 zł. Działania prowadzone były przy współudziale służby celnej oraz przedstawicieli urzędu kontroli skarbowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W Szczytnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Olsztynie i Izby Celnej skontrolowali samochód obywatela Litwy. Okazało się, że mężczyzna w osobowym aucie miał pochowane wyroby tytoniowe bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Funkcjonariusze ujawnili papierosy różnych marek w ilości niemalże 20 tys. sztuk. Sprawdzono również teren jednej z posesji szczycieńskich, gdzie funkcjonariusze ujawnili również nielegalny towar akcyzowy. Kobieta, właścicielka posesji, posiadała i prawdopodobnie sprzedawała alkohol niewiadomego pochodzenia. W swoim domu miała prawie 100 butelek wysokoprocentowego trunku. Wszystkie kontrolowane osoby przyznały się do popełnienia przestępstwa skarbowego. Obywatelowi Litwy dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci pieniędzy w kwocie 10800 zł na poczet grożącej kary grzywny. Podobnego znaleziska na drodze do Ełku, w postaci przemycanych papierosów, dokonali funkcjonariusze Straży Granicznej z Gołdapi. W trakcie kontroli drogowej busa, Mercedesa na olsztyńskich numerach rejestracyjnych, ujawniono nielegalny towar o szacunkowej wartości 6000 zł. Kierowca przewoził papierosy na tylnym siedzeniu pojazdu. Natomiast w Górowie Iławeckim ujawniono zarówno nielegalne papierosy oraz alkohol o wartości 5000 zł. Walka z przemytem odbywała się również w przejściach granicznych. W Bezledach kontrolerzy ujawnili u kilku podróżnych papierosy o łącznej wartości 11 000 zł.
20.02.2014 -
ROBOCZE SPOTKANIE SG I SC (20/02/2014)
W Olsztynie odbyło się robocze spotkanie dwóch służb ściśle ze sobą współpracujących: Straży Granicznej i Służby Celnej. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek i Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Pan Robert Torenc podsumowali ubiegły rok na granicy. We wczorajszym spotkaniu udział wzięli komendanci wszystkich Placówek Straży Granicznej obsługujących ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim oraz kierownictwo komendy Oddziału. Natomiast służbę celną reprezentowali kierownicy Oddziałów Celnych na granicy i naczelnicy olsztyńskiej izby. Szefowie obu służb, w formie prezentacji, podsumowali i ocenili współpracę swoich formacji w roku 2013. W trakcie spotkania dokładnie przeanalizowano szczegóły współpracy w okresie najbardziej wzmożonego ruchu granicznego, czyli w okresie świąteczno-noworocznym. Ponadto omówiono prognozę sytuacji granicznej na bieżący rok. Dodatkowo Naczelnik Wydziału Granicznego Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zaprezentował formułę wdrożenia i funkcjonowania nowego ułatwienia w przekraczaniu granicy, czyli specjalnych pasów małego ruchu granicznego (MRG) na przejściu w Grzechotkach. Na zakończenie spotkania Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie podpisali dokument regulujący wspólne działania.
20.02.2014 -
NOWI KOMENDANCI PSG W GRZECHOTKACH I BRANIEWIE (18/02/2014)
Wczoraj odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Komendanta Placówki Straży Granicznej w Braniewie i Grzechotkach. Komendant w Grzechotkach płk SG Leszek Jakubowski pożegnał się ze współpracownikami, odchodząc na emeryturę a jego obowiązki przejął ppłk SG Tomasz Chwietkiewicz - dotychczasowy Komendant w PSG Braniewie, który z kolei przekazał stanowisko swojemu zastępcy kpt. SG Piotrowi Dąbrowskiemu. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek osobiście podziękował oficerom za dotychczasową współpracę i życzył dalszych sukcesów na nowych funkcjach. Świadkami uroczystości byli m. in. przedstawiciele lokalnych samorządów, służb współdziałających, a także współpracujących placówek oświatowych. Wczoraj podczas uroczystego apelu płk SG Leszek Jakubowski, po raz ostatni jako Komendant, przemówił do swoich najbliższych współpracowników – funkcjonariuszy z Grzechotek. Podziękował za lata wspólnej służby, wspominając początki funkcjonowania największego drogowego przejścia granicznego na Warmii i Mazurach i podkreślił szczególną rolę funkcjonariuszy wykonujących zadania w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Płk SG Leszek Jakubowski wstąpił do służby jeszcze za czasów Wojsk Ochrony Pogranicza. Służbę pełnił w Braniewie, gdzie w 1996 roku został Zastępcą Komendanta Granicznej Placówki Kontrolnej. W 2003 roku objął dowództwo strażnicy w Lelkowie, która z biegiem wydarzeń została przemianowana na Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach, obsługującą ruch graniczny. W trakcie wieloletniej służby był kilkukrotnie wyróżniany m.in. Odznaką Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. Wczoraj również nowym Komendantem Palcówki w Grzechotkach został ppłk SG dr Tomasz Chwietkiewicz. Od 2009 roku do chwili obecnej był Komendantem PSG w Braniewie. Wcześniej zdobył doświadczenie na wielu stanowiskach służbowych. Był m. in. starszym kontrolerem – kierownikiem zmiany Grupy KRG w Elblągu, kierownikiem zmiany PSG w Braniewie i kierownikiem Grupy Służby Granicznej. W latach 2000 - 2001 ppłk SG Tomasz Chwietkiewicz służbę pełnił na polskiej placówce dyplomatycznej w Niemczech. Za osiągnięcia w ochronie granicy państwowej został wyróżniony Srebrnym Medalem za zasługi dla Straży Granicznej, Medalem za zasługi dla Obronności Kraju oraz Odznaką Straży Granicznej. W roku ubiegłym uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Funkcję Komendanta Placówki Straży Granicznej Braniewie objął kpt. SG Piotr Dąbrowski, który karierę rozpoczął w 1999 r. jako strażnik graniczny. Służbę pełnił w placówkach w: Górowie Iławeckim oraz Braniewie. Od 2008 do 2011 roku pracował w Wydziale Koordynacji Działań Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie powrócił do Braniewa, gdzie realizował zadania na stanowisku Zastępcy Komendanta. W 2012 roku kpt. SG Piotr Dąbrowski otrzymał Odznakę Straży Granicznej.
18.02.2014 -
WIZYTA W OŚRODKU (17/02/2014)
17 lutego br. w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie przebywała z wizytą delegacja Rady do Spraw Uchodźców Brandenburgii. Celem wizyty było zapoznanie z warunkami bytowymi panującymi w strzeżonym ośrodku. Pracownicy i wolontariusze rady interesowali się także zagadnieniami pomocy medycznej i psychologicznej oraz algorytmem postępowania w zakresie umieszczania małoletnich cudzoziemców w ośrodku. Delegaci mogli zestawić informacje przekazane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z opinią cudzoziemców, przebywających w strzeżonym obiekcie w Kętrzynie. Wizyta jest częścią projektu badania warunków panujących w tego typu miejscach w całej Unii Europejskiej.
17.02.2014 -
NIELEGALNY TOWAR ZATRZYMANY (17/02/2014)
Straż Graniczna w ostatnich dniach ujawniła we współdziałaniu nielegalny towar o szacunkowej wartości ponad 23 tys. zł. Łącznie ponad 1400 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy funkcjonariusze służb granicznych wyciągnęli z pojazdów przekraczających granicę. Przez drogowe przejście graniczne w Grzechotkach Polak próbował nielegalnie przewieźć towar o wartości ponad 4 tys. zł. Natomiast w Gronowie 50-letni Rosjanin miał ukryte w schowkach bagażnika i tylnych siedzeniach auta 1100 paczek wyrobów tytoniowych. Efekt przyniosły także kontrole przeprowadzone na drogach powiatu biskupieckiego i braniewskiego. Zabezpieczono 4160 sztuk nielegalnych papierosów. Natomiast w gminie Korsze funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sępopolu, wspólnie z Izbą Celną, przeszukali posesję, na terenie której właściciel przechowywał 3400 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz 400 litrów oleju napędowego. Zabezpieczono towar o szacunkowej wartości blisko 4,2 tys. zł.
17.02.2014 -
ZAKAZ WJAZDU DO POLSKI (17/02/2014)
W miniony weekend dwie Rosjanki musiały opuścić Polskę z zakazem ponownego wjazdu na najbliższe 6 miesięcy. Powodem było przekroczenie dopuszczalnego czasu pobytu na terytorium UE. Jedna z kobiet wyjechała do Niemiec, by odwiedzić tam rodzinę już w grudniu ub. roku. W niedzielę stawiła się do odprawy granicznej w drogowym przejściu granicznym w Gronowie na kierunku wyjazdowym. Funkcjonariusz Straży Granicznej podczas odprawy paszportowej stwierdził, że obywatelka Rosji złamała obowiązujące przepisy dotyczące warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Wydano decyzję zobowiązującą do opuszczenia kraju. Drugi przypadek przeterminowania pobytu ustalono w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, a dotyczył również Rosjanki, wracającej z synem za późno z Niemiec. Cudzoziemiec ma obowiązek opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie oraz przed upływem okresu ważności wizy, chyba że uzyskał przedłużenie wizy albo zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, na osiedlenie się lub na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
17.02.2014 -
PORZUCONE AUDI WYPCHANE PAPIEROSAMI (14/02/2014)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w ostatnich dniach mieli pełne ręce roboty. Nielegalne papierosy ujawniano w bagażniku, w sklepie „pod ladą” i pod ubraniem podróżnych. Wczoraj gołdapscy funkcjonariusze na stacji benzynowej w Ełku ujawnili 41000 sztuk wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Szacunkowa wartość „znaleziska” to około 24 000 zł. Kartony papierosów poupychane były w parciane worki i znajdowały się w bagażniku osobowego Audi. W trakcie działań kierowcy przy pojeździe nie było. Auto zostało zabezpieczone i przewiezione do Placówki Straży Granicznej w Gołdapi. Po kilku godzinach do funkcjonariuszy jednak zgłosił się właściciel pojazdu przyznając się do posiadania akcyzowego towaru. W Bezledach, tuż przed przejściem granicznym, funkcjonariusze skontrolowali auto, w którym znaleźli nielegalne towar. W kole zapasowym w bagażniku ujawniono łącznie papierosy o wartości prawie 1 200 zł. Również dzięki pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej z Sępopola papierosy o wartości czarnorynkowej 3 500 zł nie trafiły do obrotu. Tym razem towar pochowany był w tylnym zderzaku auta, konsoli, dachu, podłodze, boczkach i komorze silnika. Ciekawego odkrycia dokonali także funkcjonariusze z Węgorzewa. W jednym z lokalnych sklepów oprócz legalnego towaru dostępne również były papierosy z przemytu. Dzięki ostatnim działaniom strażników granicznych na Warmii i Mazurach zabezpieczono papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości około 30 000 zł.
14.02.2014