Aktualności
-
NARUSZENIE ZASAD MRG (10/03/2014)
W weekend funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolowali cudzoziemców na drogach Warmii i Mazur. Dwóch mieszkańców obwodu kaliningradzkiego złamało zapisy międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym. Patrol, około południa, do kontroli zatrzymał nadjeżdżającą Skodę Oktawię. Autem podróżowały trzy osoby, z których dwie granicę z FR do RP przekroczyły na podstawie zezwolenia w ramach MRG. Działania SG były prowadzone poza obszarem wyznaczonym międzynarodową umową o małym ruchu granicznym, zatem legitymowani mężczyźni znajdowali się również poza dozwoloną strefą. Podróżni zostali zobowiązani do opuszczenia terytorium RP oraz ukarani 6-miesięcznym zakazem ponownego wjazdu.
10.03.2014 -
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA AKTÓW MIANOWANIA (10/03/2014)
W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej 43 nowo mianowanych kaprali Straży Granicznej odebrało z rąk Komendanta Oddziału płk. SG Wojciecha Skowronka akty mianowania. Uroczystość odbyła się w asyście pocztu sztandarowego W-MOSG i w obecności kadry kierowniczej. Podoficerowie ukończyli w ubiegłym tygodniu szkolenie w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie. Teraz w placówkach W-MOSG będą realizowali zadania w ochronie granicy państwowej.
10.03.2014 -
ROCZNA ODPRAWA W W-MOSG (07/03/2014)
W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie 6 marca br. odbyła się odprawa roczna kadry kierowniczej, w której wzięli udział: Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Jacek Bajger oraz Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG płk SG Tomasz Semeniuk. Celem spotkania było podsumowanie działalności Oddziału w ubiegłym roku w kontekście realizacji ustawowych zadań i logistycznego zabezpieczenia formacji w regionie. Zwrócono również uwagę na tegoroczne główne kierunki, jakie przyjęła jednostka organizacyjna SG na Warmii i Mazurach, definiując priorytety i zagrożenia.
07.03.2014 -
EFEKTYWNE DZIAŁANIA PRZECIW PRZEMYTOWI (06/03/2014)
Straż Graniczna zabezpieczyła 5 marca nielegalne wyroby akcyzowe o wartości prawie 24 tys. złotych. Funkcjonariusze w powiecie sztumskim przeszukali prywatną posesję i dwa pojazdy osobowe. W wyniku prowadzonych czynności służbowych ujawnili ponad 2 000 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, ukrytych w pomieszczeniu mieszkalnym i przestrzeni bagażowej jednego z samochodów. Mieszkaniec posesji złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej.
06.03.2014 -
SPACER Z TORBĄ PEŁNĄ PAPIEROSÓW (04/03/2014)
Wczoraj patrol Straży Granicznej wylegitymował kobietę, która w podręcznej torbie miała nielegalny towar. W samo południe, w centrum Bartoszyc mieszkanka miasta spacerowała z reklamówką pełną papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Kobieta poproszona o okazanie zawartości torby ujawniła papierosy wartości 2000 zł. Twierdziła, że potrzebuje ich aż tyle bo dużo pali.
04.03.2014 -
KOMUNIKAT - PASY MRG (28/02/2014)
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej informuje, że od 3 marca br. (poniedziałek) w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach uruchomione zostaną pasy odpraw MRG dla podróżnych przekraczających granicę państwową na podstawie międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy RP a FR. Zadaniem wdrażanego pilotażowo w Grzechotkach rozwiązania jest zwiększenie płynności stale rosnącego ruchu podróżnych oraz usprawnienie procesu odpraw paszportowo-celnych.
28.02.2014 -
BAGAŻNIK Z PAPIEROSAMI (28/02/2014)
Minionej doby funkcjonariusze na Warmii i Mazurach ujawnili przemyt papierosów o wartości ponad 38 000 zł. Funkcjonariusze z placówki w Grzechotkach, będący w patrolu, skontrolowali jadące drogą osobowe auto na pomorskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 45- letni mężczyzna. W trakcie sprawdzania, w bagażniku funkcjonariusze znaleźli nielegalny towar. Nie mało, bo aż 32 000 szt. papierosów bez odpowiednich znaków skarbowych akcyzy oraz 15 kg krajanki tytoniu przewożone było w szarych kartonach. Łączną wartość ujawnionego towaru oszacowano na 28 tys. zł. Na terenie powiatu bartoszyckiego Straż Graniczna i Służba Celna prowadziły kontrole ukierunkowane na wykrywanie i zwalczanie miejsc magazynowania, dystrybucji i obrotu nielegalnymi wyrobami akcyzowym. Walkę z przemytem służby prowadziły również na terenie drogowego przejścia granicznego w Bezledach. Dzięki działaniom ujawniono przemyt papierosów na wartość ponad 10 000 zł.
28.02.2014 -
AKTY MIANOWANIA PO SZKOLENIU CHORĄŻYCH (26/02/2014)
26 lutego Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek wręczył 12 funkcjonariuszom w służbie stałej akty mianowania na stopień młodszego chorążego. Wszyscy nowo mianowani są absolwentami Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. Uroczystość odbyła się w asyście pocztu sztandarowego Oddziału i w obecności kadry kierowniczej. Podczas spotkania pożegnano także odchodzącego ze służby w Straży Granicznej po 33 latach mjr. SG Bolesława Tyla – dotychczasowego Zastępcę Naczelnika ds. Ochrony Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie.
26.02.2014 -
WALKA Z PRZEMYTEM (25/02/2014)
Ostatnie dni obfitowały w ujawnienia wyrobów akcyzowych. W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonariusze zatrzymali nielegalny towar o wartości 20000 zł. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Bezledach, w czasie kontroli drogowej, nabrali podejrzeń w stosunku do osoby kontrolowanej. Szczegółowych Postanowili to sprawdzić na terenie placówki. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Kierowca przewoził prawie 5000 szt. przemyconych z obwodu kaliningradzkiego papierosów. Podobna sytuacja spotkała również kolejnego kierowcę, co do którego, w trakcie kontroli drogowej, funkcjonariusze podjęli decyzję o przeprowadzeniu dokładnego sprawdzenia na placówce. Tym razem nielegalne papierosy wartości 3500 zł znaleziono w kole, kanistrze oraz progach pojazdu. W Gołdapi na terenie przejścia Straż Graniczna i Służba Celna prowadziły zintensyfikowane działania ukierunkowane na walkę z drobnym przemytem, dzięki którym ujawniono nielegalny towar o szacunkowej wartości ponad 5000 zł. Również funkcjonariusze służb działający „w terenie” odnieśli sukces. W okolicy Ełku na jednej z posesji funkcjonowała przydomowa stacja paliw. Łącznie zabezpieczono 700 litrów oleju napędowego i benzyny o wartości prawie 3000 zł. W drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, współdziałające ze sobą służby ujawniły niedozwolony towar o wartości prawie 4000 zł. Natomiast w Górowie Iławeckim jedna z mieszkanek miasta w swoim domu miała schowane papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości 1000 zł.
25.02.2014 -
ZAKAZY I ZATRZYMANIA (24/02/2014)
Miniony weekend na granicy polsko-rosyjskiej upłynął pod znakiem zakazów wjazdu na terytorium RP oraz zatrzymań podróżnych, którzy próbowali przekroczyć granicę nielegalnie. Od 6 miesięcy do 1 roku nie będą mogli podróżować do Polski obywatele Rosji, którzy zostali zobowiązani do opuszczenia kraju za przeterminowanie dopuszczalnego okresu pobytu, określonego w wizach. Troje Rosjan przebywało za długo w krajach zachodniej Europy. Gdy postanowili wrócić do Rosji, stawili się do odprawy w przejściach granicznych, gdzie dokładnie funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili wykorzystany przez nich czas pobytu. Natomiast inny Rosjanin, w wyniku przeprowadzonej w Ełku przez strażników granicznych z gołdapskiej placówki kontroli legalności pobytu, stracił zezwolenie małego ruchu granicznego. Mężczyznę wylegitymowała Straż Graniczna, współdziałająca z przedstawicielami Izby Celnej. Osoba przebywała wraz z pasierbicą na terenie prywatnej posesji, którą przeszukano. Obywatel Polski przechowywał w obiektach gospodarczych 700 litrów paliwa. Polski właściciel został ukarany mandatem, a Rosjanin wraz z małoletnią pasażerką musiał opuścić Polskę i nie będzie mógł przekroczyć granicy do Polski przez najbliższe pół roku. Przed polskim wymiarem sprawiedliwości w miniony weekend odpowiedzieli także kolejni podróżni z Rosji. Najpierw w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach Straż Graniczna zatrzymała 44-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu. Rosjanin znajdował się w wykazie osób niepożądanych na terytorium RP, co było jednoznaczne z niemożnością odwiedzania Polski. Jednakże mężczyzna znalazł sposób, aby ominąć procedurę. Zmienił nazwisko, na które uzyskał zezwolenie małego ruchu granicznego. Fortel jednak się nie udał. Straż Graniczna znała poprzednie i jedyne właściwe nazwisko osoby. Drugi przypadek zatrzymania dotyczył obywatela Rosji, który przedstawił w Gronowie do kontroli podrobiony kontrakt z polską firmą jako dokument potwierdzający deklarowany cel wjazdu. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze, do Polski nie wjechał, a jego wiza została unieważniona.
24.02.2014