Aktualności
-
BŁĘKITNI NA RATUNEK (14/02/2014)
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach zorganizowali kolejną akcję oddawania krwi. Zebrano 11,5 l krwi. Tym razem członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi wsparli akcję „Błękitni na ratunek”, zorganizowaną przez kolegów z Policji na rzecz ofiar tragicznego wypadku w Kamieniu Pomorskim. Do barciańskiej placówki przybyło 28 osób gotowych oddać krew na ten szczytny cel. Ostatecznie życiodajny płyn oddało 25 darczyńców. Chętnych niosących pomoc wśród społeczeństwa nie brakuje. Dowiodła tego przeprowadzona zbiórka krwi, która cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej co pozwoliło na zebranie tak okazałej ilości krwi.
14.02.2014 -
WARSZTATY PIONU DS. CUDZOZIEMCÓW (14/02/2014)
3 dni trwały warsztaty skierowane do funkcjonariusze realizujących działania z cudzoziemcami. Przedsięwzięcie zorganizowano przy współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji. Motywem przewodnim kilkudniowego spotkania było „Realizacja zadań Straży Granicznej i pomoc w dobrowolnym powrocie w świetle przepisów określonych w nowej ustawie o cudzoziemcach”. Szkolenie skierowane było do osób odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z problematyką wynikającą z właściwości pionu ds. cudzoziemców. Warsztaty, w których uczestniczyło 39 funkcjonariuszy, zostało przeprowadzone w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej i sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.
14.02.2014 -
TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014r. W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W tym roku w dniach 24 lutego – 1 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów. W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). Żródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
12.02.2014 -
PRZEDŁUŻONY POBYT (11/02/2014)
Rosjanin przebywał o 123 dni za długo na terenie Strefy Schengen. Teraz ma zakaz wjazdu do Polski przez najbliższe pół roku. 73-latek często podróżował po krajach Unii Europejskiej. Ostatni raz granicę RP z obwodem kaliningradzkim przekroczył w roku ubiegłym udając się do córki. Niestety mężczyzna nie sprawdzając ważności dokumentu przebywał w Szwajcarii aż do teraz. Kontrola graniczna w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach ujawniła nielegalny , ponad 120-dniowy, pobyt Rosjanina. Przypadek 73-letniego mężczyzny wczoraj w Grzechotkach nie był odosobniony. Zakaz wjazdu na teren RP, także za przeterminowanie pobytu, otrzymała również kobieta - obywatelka FR.
11.02.2014 -
NOWY KOMENDANT PLACÓWKI SG W BANIACH MAZURSKICH (10/02/2014)
Od piątku nowym Komendantem Placówki SG w Baniach Mazurskich jest mjr SG Tomasz Sawicki. Mjr SG Tomasz Sawicki od 22 lat pełni służbę w szeregach Straży Granicznej. Swoje doświadczenie zdobywał na wielu stanowiskach - począwszy od starszego strażnika granicznego a skończywszy jako zastępca komendanta placówki. W 2009 roku Komendant Główny Straży Granicznej wyróżnił mjr. SG Tomasza Sawickiego Odznaką Straży Granicznej a w roku następnym został odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
10.02.2014 -
POSZUKIWANY W SZCZECINIE, ZATRZYMANY W BEZLEDACH (10/02/2014)
W drogowym przejściu granicznym w Bezledach zatrzymano 37-letniego Rosjanina, który był poszukiwany listem gończym. Aby uniknąć kary mężczyzna chciał wyjechać z Polski. Wczoraj do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Federacji Rosyjskiej podjechał podróżny, którego dane osobowe były zastrzeżone w systemach. Mężczyzna był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Szczecinie celem doprowadzenia do najbliższego aresztu śledczego lub zakładu karnego. Osoba w 2005 roku została skazana w Polsce na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W okresie próby obywatel Rosji był sprawcą wypadku drogowego. W związku z tym sąd odwiesił wykonanie pierwotnie orzeczonej kary. W związku z powyższym Rosjanina zatrzymano i osadzono w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych KPP Bartoszyce.
10.02.2014 -
BEZPIECZNE FERIE ZE STRAŻĄ GRANICZNĄ (07/02/2014)
Straż Graniczna, w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe na terenach przygranicznych, zorganizowała przedsięwzięcie pn. „Bezpieczne ferie ze Strażą Graniczną w Gminie Bartoszyce”. Ten cykliczny projekt, którego celem jest zawsze zachęcanie najmłodszych do stosowania zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym, nie odbyłby się bez zaangażowania i wsparcia Wójta Gminy Bartoszyce Pani Jadwigi Gut. Funkcjonariusze odwiedzili w dniach 28 stycznia – 6 lutego ośrodki kultury w: Rodnowie, Tolko, Łojdach, Galinach, Bezledach oraz Wojciechach. W zajęciach aktywnie uczestniczyło łącznie ponad 100 dzieci. Wśród przygotowanych atrakcji był wykład „Kaprala JAK” o bezpieczeństwie podczas poruszania się po drogach w okresie jesienno-zimowym, połączony z wręczeniem elementów odblaskowych. Najmłodsi nauczyli się także rozpoznawania niebezpiecznych zachowań u zwierząt. Spotkania przybrały formę zabawy, choć nie zabrakło elementu rywalizacji. Uczestnicy zdobywali punkty w poszczególnych konkurencjach po to, aby w ramach nagrody przyjechać do Placówki SG w Bezledach. W drogowym przejściu granicznym mogli poznać pracę funkcjonariuszy oraz efekty tresury psów służbowych, a także sprzęt, jaki jest wykorzystywany do ochrony granicy państwowej. Na zakończenie uczestnicy wycieczki piekli wspólnie kiełbaski przy ognisku. W obiektach Straży Granicznej rozstrzygnięto także konkurs pn. „Bezpieczne ferie ze Strażą Graniczną”. Wykonane prace przeszły oczekiwania organizatorów. Pierwsze miejsce zajął Dom Kultury w Łojdach. Drugą lokatę przyznano za tematyczną twórczość Domu Kultury w Rodnowie. Trzecią pozycję zajęła Świetlica Wiejska w Galinach. Miłym akcentem, który zaskoczył funkcjonariuszy SG, była wręczona przez Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Tolko płaskorzeźba przedstawiająca funkcjonariusza z psem służbowym, który strzeże granicy państwowej. W ostatnich dniach ferii również uczestnicy zimowiska zorganizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu odwiedzili miejscową placówkę Straży Granicznej.
07.02.2014 -
POŻEGNANIE Z MUNDUREM (06/02/2014)
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek pożegnał odchodzących ze służby funkcjonariuszy. Podniosła uroczystość odbyła się w Komendzie Oddziału. Dzisiaj z mundurem pożegnało się 6 oficerów oraz dwóch funkcjonariuszy z korpusu chorążych. Czterech z odchodzących do cywila funkcjonariuszy przesłużyło 30 lat. Płk SG Leszek Jakubowski wstąpił do służby jeszcze za czasów Wojsk Ochrony Pogranicza. W chwili utworzenia formacji Straży Granicznej został jej funkcjonariuszem. Służbę pełnił w Braniewie, gdzie w 1996 roku został Zastępcą Komendanta Granicznego Punktu Kontrolnego. W 2003 roku objął dowództwo strażnicy w Lelkowie, która z biegiem wydarzeń została przemianowana na Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach, obsługującą ruch graniczny. W pamięci Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Leszek Jakubowski zapisał się jako oficer – prekursor wdrażanych systemów granicznych w największym i zarazem najbardziej oczekiwanym przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim. W trakcie wieloletniej służby był kilkukrotnie wyróżniany m.in. Odznaką Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. Płk SG Janusz Worotnicki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu filia w Kętrzynie. Przygodę z mundurem rozpoczął w 1981 roku. W swojej karierze zawodowej zdobywał doświadczenie na wielu stanowiskach służbowych. Na początku służył w Pomorskim Oddziale Straży Granicznej, gdzie był m.in. Komendantem Strażnicy w Stolcu. Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG przyjechał w 1993 i objął stanowisko specjalisty w Zespole do Spraw Szkolenia, którego później został kierownikiem. Od 2008 do 2010 roku był Zastępcą Komendanta Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie. W 2010 r. został Komendantem Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich. W trakcie służby był odznaczony Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Komendant Główny Straży Granicznej wyróżnił płk. SG Janusza Worotnickiego Odznaką Straży Granicznej oraz Srebrnym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej. Natomiast Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Brązowy Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Mjr SG Zbigniew Ratuszniak w służbie był od 1984 roku. Oprócz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej służył również w Beskidzkim i Karpackim Oddziale. St.chor.sztab. SG Grzegorz Gronowski wstąpił do służby w 1982r. Od początku funkcjonowania Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej był w jego szeregach. Pracował w Wydziale Łączności i Informatyki, Wydziale Operacyjno – Śledczym, Wydziale do Spraw Cudzoziemców oraz w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Odchodzącym na emeryturę życzenia pomyślności składali koledzy ze służby, współpracownicy oraz najbliżsi.
06.02.2014 -
NIE POWINNI KIEROWAĆ (03/02/2014)
Straż Graniczna w miniony weekend w drogowym przejściu granicznym w Bezledach ujawniła kierowców, którzy nie powinni siedzieć za kierownicą swoich pojazdów. Pierwszy mężczyzna – mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego - postanowił udać się w pojedynkę do Federacji Rosyjskiej, mimo aktualnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Drugi kierował w stanie nietrzeźwości. Wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniósł prawie 1,5 promila. Osoby stawiły się niezależnie od siebie do odprawy granicznej na wyjazd z kraju. Obywatele Polski nie dość, że postanowili zignorować przepisy prawa, siadając za kierownicą, to jeszcze zaplanowali przekroczenie granicy. Mimo świadomości, że w przejściu granicznym będą dokładnie sprawdzeni przez funkcjonariuszy SG pod kątem dokumentów czy nawet kondycji psycho-fizycznej, bez skrupułów stawili się do kontroli. Drogowe przejście graniczne stało się ostatnim punktem, jaki mężczyźni osiągnęli podczas weekendowej podróży. Teraz będą odpowiadali przed wymiarem sprawiedliwości.
03.02.2014 -
„NIEPROSZONY” GOŚĆ (31/01/2014)
Dzięki czujności funkcjonariuszy Straży Granicznej z Braniewa obywatel Afganistanu, noszący się z zamiarem nielegalnej migracji, nie przekroczy granicy Strefy Schengen. Dwa tygodnie temu strażnicy graniczni otrzymali informację o przyjeździe do Polski obywatela Afganistanu. Oficjalnie mężczyzna przyjeżdżał na zaproszenie i w odwiedziny do jednej z mieszkanek okolic Braniewa. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić wiarygodność celu wjazdu Afgańczyka. Okazało się, że tak naprawdę obywatel Afganistanu przez Polskę chciał nielegalnie przedostać się do Niemiec, gdzie miał znajomych i ustawioną już pracę. Funkcjonariusze natychmiast skontaktowali się z Ambasadą RP w Kabulu i przekazali uzyskane informacje. Mężczyźnie odmówiono wydania wizy. Ponadto dane osobowe niedoszłego podróżnego, umieszczono w bazie Systemu Informacji Schengen, co na długo zablokuje wjazd mężczyzny do krajów Wspólnoty Europejskiej
31.01.2014