Aktualności
-
SCHENGENBUS TRAFIŁ POJAZD Z SISu (14/04/2014)
W okolicach Braniewa funkcjonariusze zatrzymali do kontroli auto, które wcześniej zostało skradzione w Niemczech. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Braniewie realizowali zadania z wykorzystaniem Schengenbusa – specjalistycznego pojazdu wyposażonego w sprzęt niezbędny do kontroli mobilnej. Oznacza to, że funkcjonariusze sprawdzają na miejscu, legitymowane osoby oraz przedmioty w międzynarodowych bazach danych. Kontrola jednego z kierowców wykazała, że mercedes, którym podróżował, widnieje w Systemie Informacyjnym Schengen jako utracony na terenie zachodniej Europy. Wartość pojazdu oszacowano na 20 000 zł.
14.04.2014 -
45 DNI POWYŻEJ DOZWOLONEGO OKRESU POBYTU (09/04/2014)
Dwoje Rosjan za długo przebywało w krajach Unii Europejskiej. Przez rok nie będą mogli ponownie wjechać do Polski. Dwoje podróżnych z Obwodu Kaliningradzkiego wracało wczoraj do swojego kraju przez drogowe przejście graniczne w Gronowie. Funkcjonariusz Straży Granicznej sprawdził, podczas odprawy granicznej, czas, w jakim kobieta i mężczyzna byli uprawnieni przebywać na terytorium UE na podstawie posiadanych wiz. Okazało się, że obywatele Rosji musieli wrócić z Niemiec, gdzie przebywali, blisko 1,5 miesiąca wcześniej. Podróżni zostali zobowiązani do opuszczenia Polski i otrzymali zakaz wjazdu na terytorium RP na 1 rok.
09.04.2014 -
EFEKTY WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ W GÓROWIE IŁAWECKIM (09/04/2014)
Straż Graniczna 8 kwietnia ujawniła we współdziałaniu pojazdy, z których usunięto pole numerowe VIN oraz zabezpieczyła nielegalne paliwo. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Górowie Iławeckim prowadzili działania w gminie Górowo Iławeckie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie oraz Granicznego Referatu do Zwalczania Przestępczości w Grzechotkach. Funkcjonariusze sprawdzili osobowe samochody, zaparkowane na jednej z posesji w małej przygranicznej miejscowości. W dwóch pojazdach brakowało pól z numerami identyfikacyjnymi. W wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych mundurowi znaleźli wycięte pola numerowe VIN oraz tablice rejestracyjne kolejnego auta. Fot. miejsce usunięcia pola numerowego Fot. usunięte pole numerowe Na miejsce wezwano patrol Policji. Ponadto, powiadomiono Inspektorat Ochrony Środowiska o nielegalnym miejscu składowania odpadów pochodzących z pojazdów. Tego samego dnia funkcjonariusze obu służb ujawnili w garażu mieszkańca Górowa Iławeckiego 100 litrów benzyny sprowadzonej z Obwodu Kaliningradzkiego. Mężczyzna zaprzeczył, że jest właścicielem towaru. Będą prowadzone dalsze czynności w sprawie.
09.04.2014 -
V TURNIEJ SIATKÓWKI HALOWEJ O PUCHAR KOMENDANTA W-MOSG (07/04/2014)
10 drużyn walczyło 5 kwietnia br. o Puchar Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej podczas V Turnieju Siatkówki Halowej. Turniej zorganizowała Placówka SG w Barcianach przy udziale Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Funkcjonariuszy SG. Do walki stanęło 10 ekip z Placówek Straży Granicznej w: Braniewie, Grzechotkach, Górowie Iławeckim, Bezledach, Barcianach, Baniach Mazurskich, Gołdapi i Olsztynie oraz team z Komendy W-MOSG I Centrum Szkolenia SG. Mecze rozegrano w halach sportowych w Srokowie, Drogoszach, Mołtajnach i Jegławkach, dzięki uprzejmości samorządów terytorialnych w Barcianach i Srokowie. W imieniu Komendanta W-MOSG najważniejsze odznaczenia i nagrody wręczyła Zastępca Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Iwona Łatunowicz. Zwycięzcą turnieju i jednocześnie zdobywcą Pucharu Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej jest Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Wicemistrzostwo osiągnęła Placówka Straży Granicznej w Braniewie. Trzecie miejsce przypadło zawodnikom z Komendy Oddziału, a tuż za podium znalazła się drużyna z Placówki SG w Grzechotkach. Po rozgrywkach przyznano także indywidualne nagrody. Tytuł Najlepszej zawodniczki przyznano Agacie Hirniak (PSG w Grzechotkach), a Najlepszego zawodnika Pawłowi Glinka (Komenda W-MOSG). Najlepszym atakującym został Dariusz Moroz (CSSG). Natomiast Najlepszym rozgrywającym – Sławomir Modzelewski (CSSG). Specjalne podziękowania skierowano do partnerów organizatorów - Dyrektorów Szkól, w których rozegrano turniej.
07.04.2014 -
WEEKENDOWE ZDARZENIA NA GRANICY (07/04/2014)
Ujawnienie naruszenia przepisów porządkowych, nietrzeźwego kierowcy i towaru pochodzącego z przemytu to weekendowy bilans pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dwóch mieszkańców województwa podlaskiego, którzy wybrali się na wycieczkę rowerową wzdłuż granicy państwa, ukarano mandatami karnymi za naruszenie przepisów porządkowych. 51-latek i jego 56-letni kolega weszli na pas drogi granicznej, pomimo widocznie umiejscowionych tablic informacyjnych o zakazie Funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Barcianach tłumaczyli się, że zrobili to nieświadomie. Z kolei patrol z Placówki SG w Bezledach w gminie Bartoszyce przystąpił w godzinach nocnych do kontroli drogowej osobowego pojazdu, zarejestrowanego w województwie pomorskim. 36-letni kierowca volkswagena był nietrzeźwy, co wykazało badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik badania stanu trzeźwości wyniósł ponad promil alkoholu. Straż Graniczna na Warmii i Mazurach zabezpieczyła przez weekend towar pochodzący z przemytu o wartości ponad 8 000 zł. Większość zdarzeń związanych z ujawnieniem wyrobów akcyzowych, pochodzących z przemytu, miała miejsce w drogowych przejściach granicznych. Zarówno w Bezledach, jak i Gołdapi czynności służbowe w większości realizowano wspólnie z funkcjonariuszami Oddziałów Celnych. Podróżni próbowali przewieźć papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy pod odzieżą wierzchnią lub ukryte w skrytkach samochodów: w desce rozdzielczej, progach i pod dywanikami. Natomiast w powiecie sztumskim funkcjonariusze W-MOSG i Służby Celnej zabezpieczyli 200 litrów oleju napędowego sprowadzonego z Obwodu Kaliningradzkiego. 25-letni właściciel towaru został ukarany mandatem karnym
07.04.2014 -
WIZYTA PREMIERA RP DONALDA TUSKA W BEZLEDACH (06/04/2014)
6 kwietnia br. Premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami służb mundurowych regionu w drogowym przejściu granicznym w Bezledach. W spotkaniu ze strony Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej udział wzięli: Zastępca Komendanta W-MOSG ppłk SG Iwona Łatunowicz, Komendant PSG w Bezledach pplk SG Mariusz Haraf oraz Naczelnik Wydziału Granicznego W-MOSG ppłk SG Ryszard Synowski, a także kadra kierownicza placówki. Wśród uczestników służbowej narady byli także: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Robert Torenc, Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach insp. Krzysztof Gąsiorowski, a także Kierownik Oddziału Celnego w Bezledach Robert Kraus. Szef polskiego rządu został zapoznany z infrastrukturą przejścia granicznego oraz przebiegiem odprawy granicznej. Kwestie związane z kontrolą ruchu granicznego Premierowi przedstawił Komendant Placówki SG w Bezledach ppłk SG Mariusz Haraf. Fot. Placówka SG w Bezledach
06.04.2014 -
W TYDZIEŃ UJAWNIONO NIELEGALNY TOWAR O WARTOŚCI 245 TYS. ZŁ (04/04/2014)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służba Celna w ciągu ostatniego tygodnia przeprowadzili szereg działań ukierunkowanych na zwalczanie przemytu. Łącznie ujawniono 8820 szt papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy, 400 kg krajanki tytoniowej oraz ponad 1000 L wyrobów paliwopochodnych. W jednym z większych miast województwa funkcjonariusze zwrócili uwagę na kobietę, która przenosiła w torbie podręcznej papierosy bez właściwych oznaczeń o wartości ponad 1000 zł. Innym razem, w okolicach miejscowości Bezledy, funkcjonariusze skontrolowali 24-latkę, która przewoziła 4200 szt. papierosów pochodzących z przemytu. Ujawniony towar schowany był w kole zapasowym. W Gołdapi zaś z pozoru niewielkim autem, Oplem Corsą, mężczyzna transportował w plastikowych kanistrach aż 240 litrów oleju napędowego. Działania prowadzone były na drogach województwa oraz w przejściach granicznych na Warmii i Mazurach. Opierając się na harmonogramie przedsięwzięć ukierunkowanych na zwiększanie efektywności współpracy W-MOSG i olsztyńskiej Izby Celnej służby nie dopuściły do obrotu nielegalnym towarem wartym ponad 245 000 zł.
04.04.2014 -
INFORMACJA DLA HODOWCÓW PSÓW (04/04/2014)
W związku z docierającymi do Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sygnałami pochodzącymi od osób zajmujących się hodowlą psów, dotyczącymi próby zakupu psów na potrzeby Straży Granicznej informujemy, że Warmińsko - Mazurski OSG nie prowadzi akcji zakupu psów. Zakupy psów na potrzeby Straży Granicznej realizowane są tylko i wyłącznie przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu na zasadach opublikowanych pod linkiem, z których wynika, że psy, które są zakupywane muszą zostać sprawdzone zarówno pod względem ich predyspozycji do pełnienia służby, jak i wymogów zdrowotnych stawianych czworonożnym ,,kandydatom". W przypadku jakichkolwiek kontaktów ze strony osób podających się jako funkcjonariusz lub pracownik Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przedstawiających ofertę zakupu psa dla wyżej wymienionej jednostki organizacyjnej SG możecie mieć Państwo pewność, że macie do czynienia z oszustem. W takiej sytuacji należy natychmiast poinformować najbliższą jednostkę Policji, gdyż nikt z pracowników ani funkcjonariuszy Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nie poszukuje indywidualnie psów i nie jest uprawniony do ich zakupu.
04.04.2014 -
WIZYTA OFICERA ŁĄCZNIKOWEGO W OŚRODKU DLA CUDZOZIEMCÓW (03/04/2014)
Dzisiaj Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie odwiedziła Pani Ella Pittlik oficer łącznikowy Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców RFN przy polskim Urzędzie ds. Cudzoziemców. Podczas spotkania funkcjonariusze Straży Granicznej zaprezentowali strukturę Ośrodka oraz stosowane w nim procedury. W większości osoby przebywające w Ośrodku to cudzoziemcy, którzy zostali zatrzymani za nielegalny pobyt na terenie krajów Unii Europejskiej. Do Ośrodka trafili w ramach Rozporządzenia unijnego „DUBLIN II” dotyczącego przejęcia odpowiedzialności za rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Aktualnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie przebywa 80 osób, które oczekują na decyzje administracyjne.
03.04.2014 -
NIE UNIKNĄŁ KARY (03/04/2014)
Wczoraj w drogowym przejściu granicznym w Gołdapi funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali Polaka, który nie odbył zasądzonej kary. Wieczorem do odprawy granicznej podjechał Ford z trzema pasażerami. Mężczyźni chcieli pojechać do Kaliningradu. Jednak sprawdzenie w bazach danych wstrzymało wyjazd z kraju jednego z pasażerów auta. 35–latek miał nieuregulowane sprawy z wymiarem sprawiedliwości. Dzisiaj mężczyznę doprowadzono do Aresztu Śledczego w Suwałkach. fot. Marcin Urzędowski/ PSG w Gołdapi
03.04.2014