Aktualności
-
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek życzy udanych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. Radosnych spotkań przy świątecznym stole oraz pomyślności w życiu osobistym oraz zawodowym.
19.04.2014 -
PRZYŁAPANI NA GORĄCYM UCZYNKU 18/04/2014
Dzisiaj, Straż Graniczna i Izba Celna w Szczytnie zatrzymała dwóch obywateli Republiki Litewskiej. Mężczyźni nie spodziewali się wizyty funkcjonariuszy. Do funkcjonariuszy olsztyńskiej placówki zadzwonił mężczyzna z informacją o akcyzowym towarze. Natychmiast podjęto działania. Na miejscu, w podolsztyńskiej miejscowości, funkcjonariusze zatrzymali dwóch Litwinów wyjmujących przez niewielki otwór w bagażniku, papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Kiedy funkcjonariusze przybyli na wskazane miejsce, w garażu mężczyźni wyciągali pochowany w podłodze granatowego passata towar. Od razu widać było, że auto zostało specjalnie przygotowane do przemytu. W nadwoziu były przeróbki konstrukcyjne, w których jak się okazało, było prawie 30 000 papierosów różnych marek. Natomiast tuż obok auta znajdowało się 19 kg tytoniu. Łącznie ujawniony towar oszacowano na 27 000 zł. Obecnie trwają czynności w sprawie.
18.04.2014 -
ODPOWIEDZĄ ZA OBRÓT TOWARAMI AKCYZOWYMI 18/04/14
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olecku zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o obrót wyrobami akcyzowymi na terenie Polski. Sprawa jest rozwojowa. Szacuje się, że 35 i 65 – latek, w okresie od czerwca do listopada 2013 r., wprowadzili na lokalny rynek kilkaset tysięcy papierosów różnych marek bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Z tego tytułu Skarb Państwa stracił prawie 250 000 zł. W wyniku przeszukania mieszkań zatrzymanych mężczyzn funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty świadczące o ich przestepczej działaności. Wobec zatrzymanych Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Mężczyznom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
18.04.2014 -
ZARZUTY DLA SKORUMPOWANEGO CELNIKA 18/04/2014
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Izby celnej i Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu zatrzymali celnika podejrzewanego o przyjmowanie łapówek. W poniedziałek funkcjonariusze prowadzili czynności zlecone w sprawie wielokrotnego przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariusza celnego w zamian za ułatwianie przemytnikom przewozu przez granicę nielegalnych towarów. Zatrzymanego mężczyznę podejrzewa się, że w pierwszej połowie 2013 roku pracując w drogowym przejściu granicznym w Gronowie, ułatwiał przekraczanie granicy podróżnym przewożącym nadwyżkę towarów akcyzowych. Czynności były realizowane w Elblągu oraz na terenie powiatu braniewskiego. Przeszukano posesję podejrzanego oraz zabezpieczono dowody w sprawie. Oprócz celnika, funkcjonariusze zatrzymali dwie kolejne osoby ściśle powiązane ze sprawą. Kobieta jest podejrzewana o wręczenie korzyści majątkowej. Natomiast mężczyźnie, zatrzymanemu w Dobrym Mieście, prokurator przedstawił zarzut sprowadzenia znacznych ilości wyrobów tytoniowych do Polski przez drogowe przejście graniczne w Gronowie. Wobec zatrzymanych Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.
18.04.2014 -
DRUŻYNOWE ZWYCIĘSTWO W BIEGU W KATOWICACH (18/04/2014)
Pięcioosobowa drużyna Straży Granicznej, w skład której weszli funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, zwyciężyła w XI Wiosennym Biegu Przełajowym Służb Mundurowych w Katowicach. W biegu, którego trasa wyniosła 5,7 km, wystartowało 243 zawodników reprezentujących 25 ekip różnych jednostek służb mundurowych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele m.in. Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Miejskich, policjanci z jednostek terenowych Policji, a także organizatorzy: kadra oraz słuchacze Szkoły Policji w Katowicach. Funkcjonariusze Straży Granicznej osiągnęli bardzo dobre wyniki, co przełożyło się na drużynowe zwycięstwo: - chor. SG Tomasz Kowalski – (Placówka SG w Olsztynie/ W-MOSG) -1 miejsce kat. M2 (powyżej 35 roku życia), 5 miejsce w kategorii Open; - st. chor. SG Andrzej Luśnia - (Placówka SG w Bezledach/ W-MOSG) – 2 miejsce kat. M2 (powyżej 35 roku życia), 8 miejsce w kategorii Open; - sierż. SG Michał Jamioł – Nadwiślański Oddział SG- 2 miejsce w kategorii Open; - kpt. SG Dominik Krumin -Nadodrzański Oddział SG – 12 miejsce w kategorii Open; - chor. SG Paweł Bogdał - Nadodrzański Oddział SG- 3 miejsce kat. M2 (powyżej 35 roku życia). Gratulujemy wygranej!
18.04.2014 -
W GRZECHOTKACH ZABEZPIECZONO DWA BMW (17/04/2014)
Funkcjonariusze w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, w ramach zespołu do spraw przestępczości samochodowej ujawnili dwa pojazdy o niejasnym pochodzeniu. Głównym zadaniem zespołu koordynującego działania zmierzające do zwiększenia skuteczności kontroli legalności pochodzenia pojazdów jest wykrywanie i zwalczanie nielegalnych procedur związanych ze sprowadzaniem aut z krajów Unii Europejskiej odprawianych w przejściach granicznych. W katalogu działań prowadzonych w ramach zespołu jest m.in. analizowanie informacji oraz organizowanie okresowych szczegółowych kontroli. Wczoraj w Grzechotkach funkcjonariusze w trakcie odprawy zauważyli nieprawidłowości w dwóch pojazdach. Kontrolerzy w autach ujawnili ingerencje w pola numerowe VIN, a także w tabliczki znamionowe pojazdów. Były to czarne BMW, oba warte około 20 000 zł, prowadzone przez Polaka oraz mieszkańca obwodu kaliningradzkiego. Pojazdy natychmiast zostały zabezpieczone i odprowadzone na parking policyjny do czasu wyjaśnienia sprawy. Od początku roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 15 samochodów z podejrzanym pochodzeniem.
17.04.2014 -
ZARZUTY ZA KIEROWANIE I UDZIAŁ W GRUPIE PRZESTĘPCZEJ (16/04/2014)
Dzięki pracy funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymano 3 osoby podejrzewane o organizowanie przemytu papierosów. Na początku roku, w styczniu, funkcjonariusze natrafili na nielegalną działalność zatrzymanych. W sumie zabezpieczono towar o łącznej wartości 62 000 zł. Po czym funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celnej przeprowadzili szereg działań m.in. na terenie Kętrzyna i Giżycka, podczas których wykryto kolejne nielegalne towary. Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu wyrobami bez wymaganych znaków skarbowych akcyzy na terenie Polski. Ponadto jeden z zatrzymanych dodatkowo usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą.
16.04.2014 -
FUNKCJONARIUSZE Z BRANIEWA STANĘLI NA PODIUM ORTOGRAFII (15/04/2014)
W Braniewie po raz dziewiąty odbyły się Regionalne Mistrzostwa Ortografii. Organizatorem gramatycznych rozgrywek była Warmińsko - Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Filia w Braniewie przy współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Braniewie. Z tekstem dyktanda zmierzyło się 78 osób z 28 drużyn, podzielonych na trzy kategorie: Nauczyciele, Reszta Świata oraz Uczniowie. Ekipa z braniewskiej Placówki Straży Granicznej w składzie: kpt. SG Andrzej Napiórkowski, st. chor. SG Katarzyna Rant, sierż sztab. SG Aleksander Durkiewicz wzięła udział w kategorii „Reszta świata” i w końcowej klasyfikacji uplasowała się na III miejscu. Fot. Wojciech Andrearczyk
15.04.2014 -
DO GDAŃSKA PRZEZ KALININGRAD (14/04/2014)
W sobotę dość nietypową kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Gołdapi. Do odprawy paszportowej na wyjazd z RP podjechał obywatel Litwy. Mężczyzna nie miał paszportu a do kontroli okazał jedynie dowód osobisty. Po krótkiej rozmowie z kontrolerem wszystko stało się oczywiste. Litwin chciał zwiedzić Gdańsk. Wybrał się więc w drogę, ustawiając trasę podróży w GPS. Nie sprawdzając drogi „bezgranicznie” zaufał nawigacji samochodowej, która co prawda poprowadziła podróżnego z Litwy do Gdańska, ale przez Kaliningrad. W istocie mężczyzna wcale nie miał zamiaru wjeżdżać do obwodu kaliningradzkiego. Fot. Marcin Urzędowski/ Placówka SG w Gołdapi
14.04.2014 -
LISTY GOŃCZE I MULTIPERSON 14/04/2014
W ciągu weekendu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwoje podróżnych, za którymi wysłano listy gończe. Kobieta była poszukiwana nawet dwoma nakazami aresztowania. W dwóch największych drogowych przejściach granicznych, w Grzechotkach i Bezledach, funkcjonariusze zatrzymali kobietę oraz mężczyznę, którzy byli poszukiwani przez polski wymiar sprawiedliwości. W Grzechotkach 59-latka chciała wjechać do Polski. Podróżowała autokarem. Wiedziała, że ma nieuregulowane sprawy na terenie RP. Dlatego też zmieniła swoje dane osobowe, po czym wystarała się o nowe dokumenty, aby móc dalej podróżować przez granicę. Sądziła, że w ten sposób uniknie zasądzonej kary. Jednak funkcjonariusz dokonujący odprawy granicznej, sprawdzając kobietę, odkrył podstęp. Okazało się, że podróżna jest poszukiwana dwoma wyrokami sądowymi, w Bartoszycach i Suwałkach. Na domiar złego kobieta próbowała przemycić w bagażu oraz pod ubraniem wierzchnim, papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości prawie 800 zł. Kobieta została zatrzymana. Natomiast w drogowym przejściu granicznym w Bezledach zatrzymany mężczyzna był poszukiwany za nieopłaconą karę grzywny w wysokości 1600 zł.
14.04.2014