Aktualności
-
PRZYWITANIE GENERAŁA W-MOSG 20/05/2014
19 maja funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej uroczyście przywitali Komendanta Oddziału po raz pierwszy po nominacji na stopień generała brygady Straży Granicznej. Już o 7.15 kadra kierownicza, w mundurach galowych przez sztabem głównym, była w gotowości do złożenia meldunku gen. bryg. SG Wojciechowi Skowronkowi. Na powitanie Komendanta Oddziału przyjechali również Komendanci wszystkich Placówek Straży Granicznej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W asyście pocztu sztandarowego oraz przy nutach Mazurka Dąbrowskiego – hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej uroczyście podniesiono flagę państwową. Na koniec nadszedł czas na przemówienia i gratulacje.
20.05.2014 -
GRANICZNA SZÓSTKA 20/05/2014
W sobotę odbył się bieg ekstremalny „GRANICZNA SZÓSTKA” - szlakiem historii ziem nad Zalewem Wiślanym. Organizatorami biegu byli Stowarzyszenie Sportowe RIM TIM TEAM Braniewo, Placówka Straży Granicznej w Braniewie i Grzechotkach, Nadleśnictwo Zaporowo, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Braniewie, a także jednostki samorządu terytorialnego Powiatu Braniewskiego. W tegorocznych zawodach udział wzięli reprezentanci m.in.: Straży Granicznej, Ministerstwa Obrony Narodowej, 8 Szczycińskiego Batalion Radiotechnicznego, 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Nie zabrakło również osób cywilnych na co dzień nie związanych z mundurem. Najstarszym uczestnikiem GRANICZNEJ SZÓSTKI, był Pan Wincenty Przyborowski - vice starosta Powiatu Braniewskiego. Łącznie 64 mężczyzn oraz 15 kobiet podjęło sportową rywalizację. Organizatorzy zadbali aby nie brakowało adrenaliny na trasie biegu. Sportowcy musieli trzy razy biec w rzece gdzie na niektórych odcinkach woda sięgała aż po szyję. Zawodnicy pokonywali lezące konary drzew oraz strome wejścia, zejścia, bagno, błoto a także gęste zakrzaczenia. Dodatkowym utrudnieniem był „strój sportowy”. Warunkiem uczestnictwa w GRANICZNEJ SZÓSTCE było umundurowanie. Co prawda w sobotę pogoda dopisała, jednak wcześniejsze kilkudniowe opady spowodowały, iż podłoże było mokre i grząskie. Często uczestnicy na trasie pomagali sobie wzajemnie, w pokonywaniu swoich słabości przy stromym wejściu pod górę bądź wyjściu z wody. Zawodników oceniano w kategoriach kobiet i mężczyzn, grupach wiekowych: 16-18 lat, 19-35 lat oraz 35 +. Nagrody były przyznawane drużynowo oraz indywidualnie dla uczestników mundurowych i osób prywatnych. Puchar Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zdobyła drużyna RIM TIM TEAM. Najszybszym zawodnikiem okazał się Sławomir Łabuda z czasem 50,47. Natomiast wśród kobiet triumfowała kpr. SG Anna Gawryś z Placówki Straży Granicznej w Braniewie pokonując trasę w 1 h 18 minut. Na mecie uczestnicy dzielili się wrażeniami. Wszyscy zawodnicy ukończyli trasę z sinikami, lekkimi zadrapaniami, ale przede wszystkim z uśmiechem na twarzy. Z ust niektórych, padły już zobowiązania uczestnictwa w przyszłorocznej edycji ekstremalnego biegu. Organizatorzy dla wszystkich zawodników na mecie, na pokrzepienie zapewnili ciepłą grochówkę.
20.05.2014 -
WIZYTA MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH W GRZECHOTKACH (15/05/2014)
Na przykładzie drogowego przejścia granicznego w Grzechotkach ośmiu ministrów spraw wewnętrznych oraz Szef unijnej agencji Frontex poznało systemy wykorzystywane w ochronie zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej. Wizyta została zorganizowana w ramach agendy Ministerialnego Forum państw członkowskich obszaru Schengen, które odbywało się w Sopocie. Ochrona zewnętrznych granic lądowych UE oraz wyzwania, jakie stoją przed krajowymi systemami migracyjnymi i porządkiem publicznym to niektóre z poruszanych podczas Forum tematów. Pierwszego dnia ministrowie obserwowali zorganizowane na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej, w którym wykorzystano jednostki pływające, samolot i śmigłowiec. Natomiast praktyczne aspekty kontroli ruchu granicznego, realizacji międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym uczestnicy Forum poznali w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach. Infrastrukturę przejścia oraz systemy kontroli granicznej przedstawił Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek. Podczas wizytacji ministrowie wzięli udział w briefingu prasowym, któremu przewodniczył Piotr Stachańczyk, wiceminister spraw wewnętrznych. Ministerialne Forum powstało przede wszystkim po to, aby podkreślić wagę ochrony granic zewnętrznych UE, a także by zacieśniać regionalną współpracę z zakresu zarządzania migracją i granicami oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. W pracach Forum biorą udział także Norwegia, Węgry oraz, nie będąca jeszcze członkiem strefy Schengen, ale chroniąca zewnętrzną granicę UE, Rumunia. W spotkaniu uczestniczyli: Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych; Hanno Pevkur, minister spraw wewnętrznych Estonii; Dailis Alfonsas Barakauskas, minister spraw wewnętrznych Litwy; Andrei Nahkala, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Finlandii; Ingūna Aire, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Łotwy; Hans J Røsjorde, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Porządku Publicznego Norwegii; László Felkai, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Węgier; Bogdan Tohăneanu, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rumunii; Ilkka Laitinen, szef Frontex-u.
15.05.2014 -
RENAULT Z ŁADUNKIEM NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW (15/05/2014)
Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali busa, którym kierowca przewoził papierosy pochodzące z przemytu. Patrol z bezledzkiej Placówki Straży Granicznej na jednej z dróg dojazdowych do Lidzbarka Warmińskiego, sprawdzając busa Renault Master, ujawnił towar bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 13 000 zł. W tylnej części auta, w szarych kartonach znajdowało się 22160 sztuk papierosów różnych marek: Viceroy Blue, Viceroy Red, Bayron, Lifa Menthol Super Slim, Compliment Super Slim. Kierowca przyznał się do przewożenia nielegalnego towaru. Straż Graniczna współdziałając z Urzędem Kontroli Skarbowej oraz Służbą Celną w ciągu ostatnich 48 godzin na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ujawniła papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych o wartości 18 000 zł.
15.05.2014 -
NOMINACJA GENERALSKA KOMENDANTA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ
Dzisiaj, 13 maja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał stopnie generalskie w Straży Granicznej. Stopień generała brygady Straży Granicznej otrzymał płk SG Wojciech Skowronek Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Uroczystość odbyła się w Belwederze. Nominacja została wręczona na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. 44-letni gen. bryg. SG Wojciech Skowronek został powołany na stanowisko Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej 17 czerwca 2013 roku. Wcześniej kierował Śląskim Oddziałem Straży Granicznej w Raciborzu. Gen. bryg. SG Wojciech Skowronek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych filia SG w Kętrzynie, Uniwersytetu Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Służbę w mundurze rozpoczął w 1989 roku, w Wojskach Ochrony Pogranicza. Od 1993 roku gen. bryg. SG Wojciech Skowronek związany był ze Śląskim Oddziałem Straży Granicznej. W 1997 roku gen. bryg. SG Wojciech Skowronek został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność, który otrzymał za czynny udział w walce ze skutkami największej powodzi w historii Raciborza. W służbie był wielokrotnie wyróżniany: Odznaką Straży Granicznej, Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Straży Granicznej”, Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę”, Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”.
13.05.2014 -
TOWAR „SPOD LADY” (09/05/2014)
W ostatnich dniach funkcjonariusze ujawnili papierosy pochodzące z przemytu o wartości prawie 24 000 zł. Walkę z nielegalnym towarem prowadziła Straż Graniczna i Służba Celna. Większość towaru bez odpowiednich znaków akcyzy ujawniono w drogowych przejściach granicznych podczas szczegółowych kontroli. Jednak wczoraj efekt dały również przeprowadzone działania w Giżycku. Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili kilka miejskich pawilonów handlowych. Okazało się, że niektórzy sprzedawcy handlowali papierosami pochodzącymi z przemytu. Wczorajsze działania pozwoliły na wstrzymanie nielegalnej dystrybucji bezprawnego towaru o wartości prawie 8 000 zł.
09.05.2014 -
FAŁSZYWE POLISY(09/05/2014)
Wczoraj, co dwie godziny, kontrolerzy Straży Granicznej w Bezledach ujawniali fałszywe polisy OC. Trzem osobom przerwano podróż w związku z posiadaniem fałszywego dokumentu. Seria zdarzeń rozpoczęła się jeszcze przed południem. 48 letni Rosjanin wjeżdżając do Polski okazał funkcjonariuszowi do kontroli dowód ubezpieczenia swojego pojazdu. Na blankiecie kontroler zauważył pewne różnice budzące wątpliwości co do prawdziwości dokumentu. Skontaktowano się z ubezpieczycielem, który oznajmił, iż polisa została wydana na zupełnie inny pojazd. Dwie godziny później w podobnej sytuacji znalazła się obywatelka Polski. Tym razem podejrzenie u kontrolera wzbudziły daty widniejące na przedstawionym dokumencie. Młodej kobiecie, do wyjaśnienia całej sytuacji, również przerwano podróż. Ostatnią sfałszowaną polisę funkcjonariusze ujawnili po południu. We wszystkich przypadkach sporządzoną dokumentację do dalszego prowadzenia sprawy przekazano zgodnie z właściwością bartoszyckiej policji.
09.05.2014 -
PASY MRG W GOŁDAPI I GRONOWIE (08/05/2014)
Od poniedziałku (12 maja) w drogowych przejściach granicznych w Gołdapi i Gronowie będą funkcjonowały wydzielone pasy MRG. Oddzielne, odpowiednio oznakowane pasy ruchu dedykowane są podróżnym posługującym się zezwoleniami Małego Ruchu Granicznego. Specjalne pasy odpraw, wytyczone z myślą o podróżnych w ramach małego ruchu granicznego, najpierw sprawdzono w Grzechotkach. To rozwiązanie, funkcjonujące w największym drogowym przejściu granicznym na granicy polsko-rosyjskiej zostało bardzo dobrze przyjęte przez podróżnych. Teraz czas na kolejne przejścia graniczne w Gołdapi i Gronowie. Nowe rozwiązanie nie zmienia nic w funkcjonowaniu zasad małego ruchu granicznego. Więcej - służy upłynnieniu ruchu granicznego. Odprawa graniczna osób z zezwoleniami MRG jest niemal 2 razy szybsza niż podróżnych w ruchu wizowym, a po wdrożeniu wytyczonych pasów MRG będzie jeszcze łatwiej i w założeniu – skuteczniej. Pasy MRG – po jednym na kierunku wjazdowym i wyjazdowym z RP – będą oznaczone tablicami z napisem „„MRG/мпп”. Obecnie co drugi Rosjanin przekracza polsko-rosyjską granicę w ramach międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym.
08.05.2014 -
ODPRAWA KOORDYNATORÓW PUNKTÓW OGNISKOWYCH (07/05/2014)
W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie odbyła się odprawa roczna Koordynatorów Punków Ogniskowych. Spotkanie rozpoczął Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Wojciech Skowronek. Tegorocznej odprawie przewodniczyła ppłk SG Aleksandra Świątecka Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Straży Granicznej. Do Kętrzyna przyjechali wszyscy koordynatorzy Focal Point’ów, czyli osoby odpowiedzialne za międzynarodową współpracę Straży Granicznej i Europejskiej Agencji do spraw Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej – FRONTEX. Odprawę rozpoczęto od podsumowania aktywności polskiego komponentu w roku 2013. Następnie skupiono się na omówieniu konkretnych doświadczeń z poszczególnych Punktów Ogniskowych rozlokowanych w Placówkach Straży Granicznej. Udział w dyskusji wzięli również przedstawiciele agencji Frontex, której rolą jest m.in. przeprowadzanie analiz ryzyka oraz organizowania wspólnych operacji ukierunkowanych na określone zagrożenia, a także monitorowanie rozwiązań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic.
07.05.2014 -
O 127 DNI ZA DŁUGO (05/05/2014)
W niedzielę w drogowym przejściu granicznym w Gronowie Rosjanka otrzymała zakaz wjazdu do Polski przez najbliższy rok. Kobieta wracała z Niemiec. Mieszkanka obwodu kaliningradzkiego zewnętrzną granicę Unii Europejskiej przekroczyła w drogowym przejściu w Bezledach w październiku ubiegłego roku. Wczoraj kobieta wracając z Niemiec ponownie stawiła się do odprawy granicznej, tym razem w Gronowie. Funkcjonariusz sprawdzając dokumenty cudzoziemki ujawnił, że termin obowiązywania wizy wygasł. Jednak kobieta pomimo, iż dawno już powinna była wrócić do swojego kraju, nadal przebywała na terenie Strefy Schengen. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że Rosjanka bezprawnie przedłużyła swój pobyt o 127 dni. W stosunku do cudzoziemki wydano decyzję administracyjną z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP na okres jednego roku.
05.05.2014