Aktualności
-
NIELEGALNY TOWAR W PIECU I MEBLACH 30/05/2014
Straż Graniczna z placówki w Baniach Mazurskich ujawniła w wyniku współdziałania nielegalne papierosy i susz roślinny o przybliżonej łącznej wartości ponad 16 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali wspólnie z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej posesję mieszkańca małej przygranicznej wsi w gminie Gołdap. 42-letni mężczyzna w domowych meblach miał poukładane paczki papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości blisko 12,5 tys. zł. Natomiast w piecu funkcjonariusze odkryli susz rośliny przypominający marihuanę o łącznej wadze prawie 100 g. Znaczna część suszu była podzielona na równe porcje w foliowe opakowania. Od początku tygodnia Straż Graniczna na Warmii i Mazurach w wyniku realizacji ustawowych zadań wykryła przemyt o łącznej wartości ponad 35 tys. zł.
30.05.2014 -
DZIEŃ RODZINY I RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ W OŚRODKU DLA CUDZOZIEMCÓW (28/05/2014)
W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie świętowano Dzień Rodziny i Dzień Różnorodności Kulturowej. Program artystyczny był bardzo bogaty. Każda z uroczystości była szansą do poznania tradycji regionów, z których pochodzą cudzoziemcy. Nie zabrakło polskich akcentów. Dzień Rodziny przebiegł w wesołej atmosferze. Najmłodsi wystawili przedstawienie pt. „Czerwony kapturek”. Scenariusz przygotowała kadra ośrodka. Ten dzień był także okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego. Laureatami zostali wszyscy uczestnicy. Nie zabrakło regionalnych pieśni i opowiadań w ojczystym języku każdego małego artysty. W Dniu Różnorodności Kulturowej wziął również udział Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Wojciech Skowronek. Honorowymi gośćmi byli także podopieczni Szkoły Muzycznej w Kętrzynie z własnym programem artystycznym. W ten dzień każdy z cudzoziemców odbył "kulturową podróż”.
28.05.2014 -
STRZAŁ W 10 (27/05/2014)
W ostatnich dniach funkcjonariusze na terenie Warmii i Mazur przeprowadzili kilka działań, które okazały się strzałem w 10. Wczoraj funkcjonariusze z sępopolskiej placówki Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej pod łupę wzięli teren Reszla. W jednym z zabudowań mieszkalnych kobieta przechowywała alkohol oraz papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości prawie 4 500 zł. Również funkcjonariusze z Gołdapi odnieśli sukces w walce z przemytem. W trakcie patrolu wytypowali kilka aut, w których ujawniono kilkadziesiąt tysięcy papierosów. Ponadto w jednym z kontrolowanych pojazdów funkcjonariusze ujawnili skrytki konstrukcyjne, w których kierowca ukrył nielegalny towar. W związku z powyższym pojazd został zatrzymany jako dowód służący do popełnienia przestępstwa. Łącznie gołdapska Straż Graniczna dzięki swoim działaniom udaremniła przemyt nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości 46 000 zł. W miejscowości Bezledy kierowca osobowego PEUGEOTA „podniósł” wartość swojego auta o 1300 zł, chowając w nim papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. W 2014 roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili przemyt towarów o łącznej wartości 1 739 912 zł.
27.05.2014 -
PODRÓŻNY Z WIELOMA NAZWISKAMI (27/05/2014)
Od początku 2014 roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 4 podróżnych, którzy, by uniknąć odpowiedzialności na granicy i móc bezkarnie wjeżdżać na teren Unii Europejskiej, zmienili swoje dane osobowe. Wszyscy byli mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego. Wczoraj w drogowym przejściu granicznym w Gołdapi, do Polski chciał wjechać 35- letni mężczyzna. Jednak w trakcie odprawy, w wyniku sprawdzenia w bazach danych i analizy informacji okazało się, że mężczyzna wcześniej nazywał się zupełnie inaczej. Rosjanin wiedział, że jego wjazd do Polski pod rodowitym nazwiskiem jest niemożliwy. Sądził, że zmiana nazwiska zmyli funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mężczyzna został zatrzymany. Podróżnemu postawiono zarzutu nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, do którego się przyznał.
27.05.2014 -
MEDAL ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ (27/05/2014)
Kpr. SG Wojciech KUCHARSKI z Placówki SG w Gołdapi odebrał z rąk Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza, Medal za Ofiarność i Odwagę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Uroczystość przekazania odznaczenia odbyła się w Komendzie Głównej Straży Granicznej. W obecności najwyższej kadry kierowniczej Straży Granicznej kpr. SG Wojciech KUCHARSKI został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę. W czerwcu ubiegłego roku pan Wojciech ocalił ludzkie życie. Odpoczywając na strzeżonej plaży miejskiej nad Jeziorem Mamry w Węgorzewie, zauważył tonącego mężczyznę. Pan Wojciech odpowiedział błyskawiczną reakcją na wołanie o pomoc. Wyrazy wdzięczności za ofiarność przekazała również osobiście rodzina poszkodowanego.
27.05.2014 -
CO Z TYM VIN’EM? (26/05/2014)
Straż Graniczna w Grzechotkach zabezpieczyła Transportera, w którym funkcjonariusze ujawnili wiele nieścisłości. Zaistniało prawdopodobieństwo, że auto wcześniej zostało skradzione. W sobotni wieczór, w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, do odprawy na wyjazd z Polski podjechał pomarańczowym volkswagenem 31-letni mężczyzna. W trakcie kontroli granicznej funkcjonariusz ujawnił wiele nieprawidłowości z identyfikatorami numerycznymi pojazdu. Widniejący numer VIN znacznie odbiegał od oryginału, Nie było również tabliczki znamionowej auta. Ponadto, w pojeździe usunięto inne oznaczenia identyfikacyjne stosowane przez producenta. Również fizyczne cechy pojazdu budziły podejrzenia co do legalności pochodzenia busa. Kierowca nie umiał racjonalnie wytłumaczyć naniesionych zmian w swoim aucie. W celu wyjaśnienia sytuacji funkcjonariusze Straży Granicznej przerwali dalszą podróż Polakowi. Wartość szacunkowa pojazdu wynosi 25 000 zł.
26.05.2014 -
EGIPCJANIN NIELEGALNIE PRZEBYWAŁ W POLSCE (26/05/2014)
Patrol Straży Granicznej z Braniewa zatrzymał nielegalnie przybywającego na terenie Rzeczypospolitej Polski obywatela Egiptu. W piątek około godziny 19.00 funkcjonariusze z braniewskiej placówki skontrolowali na przystanku autobusowym w Nowej Pasłęce mężczyznę, który twierdził, że jest obywatelem Kanady. Jednak nie miał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, a jego angielszczyzna nie była biegła. Funkcjonariusze przewieźli cudzoziemca na placówkę, aby wyjaśnić sprawę do końca. Mężczyzna niechętnie opowiadał historię swojego pobytu na terenie gminy braniewskiej. Najpierw twierdził, że jest inżynierem na statku, ale nie potrafił wymienić nazwy uczelni, na której miał rzekomo zdobyć zawód. Jednak funkcjonariusze szybko ustalili tożsamość zatrzymanego cudzoziemca. Okazało się, że jest to 56-letni obywatel Egiptu, który nie posiada dokumentów uprawniających go do przebywania w Polsce, ani na terenie Unii Europejskiej. Cudzoziemiec do ostatniej chwili nie przyznawał się do swojego prawdziwego pochodzenia. Dopiero gdy funkcjonariusze okazali mężczyźnie zdjęcie identyfikujące go jako obywatela Egiptu, przyznał się do wszystkiego.
26.05.2014 -
23. ROCZNICA POWOŁANIA STRAŻY GRANICZNEJ (23/05/2014)
Dzisiaj w kętrzyńskim amfiteatrze odbyły się regionalne obchody święta Straży Granicznej. Uroczysty apel rozpoczął się w południe, wprowadzeniem kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz złożeniem meldunku Komendantowi Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciechowi Skowronkowi. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie giżyckiej orkiestry wojskowej. Dzisiejsza uroczystość jest świętem każdego funkcjonariusza oraz pracownika Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Aktualnie w szeregach Oddziału służy 1300 funkcjonariuszy oraz ponad 300 pracowników cywilnych. Obchody rocznicowe są okazją do uhonorowania trudu oraz sukcesów wszystkich, którzy przyczyniają się do niezawodnego funkcjonowania formacji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał ośmiu funkcjonariuszom i dwóm pracownikom Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Medale za Długoletnią Służbę. Decyzją z dnia 28 marca 2014 roku Minister Spraw Wewnętrznych Pan Bartłomiej Sienkiewicz nadał 5 funkcjonariuszom Medale za Zasługi dla Straży Granicznej. Ponadto rozkazem personalnym Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominika Tracza 6 funkcjonariuszom wręczono Odznakę Straży Granicznej. W trakcie uroczystości odczytano również komunikaty o awansach na wyższe stopnie w poszczególnych korpusach: oficerskim – 30, chorążych – 75 oraz podoficerskim – 50 funkcjonariuszy. 3 funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych wymagających szczególnej dyspozycyjności i zaangażowania zostało wyróżnionych nagrodą przez Ministera Spraw Wewnętrznych Pana Bartłomieja Sienkiewicza. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej realizuje swoje zadania współpracując z różnymi instytucjami. Komendant Oddziału gen. bryg. SG Wojciech Skowronek nadał jednostkom współpracującym Odznakę Pamiątkową Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej: st. bryg. Mirosławowi Ruteckiemu - Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, panu Robertowi Torenc – Dyrektorowi Izby Celnej w Olsztynie oraz panu Krzysztofowi Hećman – Burmistrzowi miasta Kętrzyn. 18 funkcjonariuszy oraz 4 pracowników otrzymało emblemat pamiątkowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, który został ustanowiony z myślą o osobach szczególnie zaangażowanych w funkcjonowanie Oddziału. Świadkami uroczystości byli znamienici goście, przedstawiciele regionu oraz osoby szczególnie związane z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej. Swoją obecnością akademię 23. rocznicy powstania SG uświetniła m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski pani Grażyna Kluge. Podczas apelu Komendant Oddziału gen. bryg. SG Wojciech Skowronek wyróżnił laureata konkursu na "Osobowość roku 2014" Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr. SG Andrzeja Sztuka, który z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem kształtuje sylwetki wielu młodych ludzi Gołdapi. Ideą konkursu było wyłonienie osoby z szeregów Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, która swoją pozazawodową postawą, działając społecznie i bezinteresownie, dowodzi estymy munduru, jako wzoru prężności, sumienności oraz rzetelności. Funkcjonariusze Straży Granicznej na Warmii i Mazurach ochraniają lądową granicę państwową Polski z Federacją Rosyjską o długości niemalże 200 km. Jednocześnie od 10 lat Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej strzeże również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Uszczelnienie granicy wschodniej, wprowadzenie europejskich standardów polityki migracyjnej, stworzenie kompatybilnej, międzynarodowej sieci informatycznej oraz przygotowanie do stosowania procedur przyjętych na wewnętrznych granicach UE były jednymi z wielu warunków, które musiała spełnić Polska dążąc do członkowstwa w rodzinie narodów europejskich. Formacja graniczna powstała w 1991 roku, od tego momentu przeszła szereg transformacji dostosowując się do aktualnej sytuacji geopolitycznej. Dzisiaj Straż Graniczna jest formacją o charakterze graniczno - migracyjnym, która wykorzystuje najlepsze rozwiązania w walce z nielegalnym przekraczaniem granicy. Ostatnia zmiana ustawy o cudzoziemcach dodatkowo umocowała Straż Graniczną w przeciwdziałaniu handlu ludźmi. Przykładem placówki, której dużą rolą jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji jest niedawno powstała Placówka Straży Granicznej w Olsztynie i realizowane zadania przez funkcjonariuszy. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w liczbach: W ubiegłym roku funkcjonariusze w przejściach granicznych na Warmii i Mazurach przeprowadzili prawie 6 mln 200 tys. odpraw osobowych tj. o 52 % więcej niż w 2012 roku. Najwięcej osób granicę państwową z obwodem kaliningradzkim przekracza w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, największy przyrost ruchu granicznego rok do roku jest w dpg Gronowo, natomiast najwyższy odsetek podróżnych w ramach MRG (małego ruchu granicznego) odnotowano w drogowym przejściu granicznym w Gołdapi. W 2013 roku w przejściach granicznych W-MOSG ujawniono 175 przypadków fałszerstw dokumentów.
23.05.2014 -
ŁATWOPALNE SKŁADZIKI (21/05/2014)
Wczoraj węgorzewscy funkcjonariusze Straży Granicznej oraz służby celnej ujawnili 1500 litrów nielegalnych wyrobów paliwopochodnych. Towar znaleziono na posesjach rolników. Służby w ramach walki z przemytem skontrolowały kilka posesji na terenie gminy Węgorzewo. Najpierw sprawdzili gospodarstwo 38-letniego rolnika. Mężczyzna zupełnie się nie spodziewał wizyty funkcjonariuszy. W zaskoczeniu plątał się w zeznaniach. Na początku próbował przekonać funkcjonariuszy, że 900 litrów przechowywanego paliwa zostało zakupione w legalnych źródłach, na dowód czego okazał nawet faktury. Jednak po chwili, kiedy funkcjonariusze uświadomili mężczyźnie, że próbka zostanie poddana analizie, przyznał, że paliwo pochodzi z Rosji. Tego samego dnia funkcjonariusze ujawnili kolejne wyroby paliwopochodne. Tym razem 46-letni rolnik przechowywał 600 litrów nielegalnego towaru. Wczoraj w okolicach Węgorzewa łącznie ujawniono nielegalne paliwo o wartości 8000 zł. Obaj mężczyźni nabyli towar łamiąc prawo.
21.05.2014 -
FIKCYJNE MAŁŻEŃSTWO MAROKAŃCZYKA 20/05/2014
Wczoraj funkcjonariusze z olsztyńskiej placówki Straży Granicznej prowadzili działania w ramach kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Obywatel Królestwa Maroko został zatrzymany bo przebywał w Polsce nielegalnie. 34-latek do Polski przyjechał na początku bieżącego roku. Jednak nie posiadał wizy ani żadnego innego dokumentu pobytowego. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w kwietniu zawarł związek z 61– letnią mieszkanką województwa warmińsko-mazurskiego i aktualnie stara się o zezwolenie na pobyt. Funkcjonariusze Straży Granicznej z komórki ds. migracyjnych postanowili przyjrzeć się sprawie. Bardzo szybko wykryli, że ślub był tak naprawdę fikcyjny. Został zaaranżowany na potrzeby legalizacji pobytu Marokańczyka. Mężczyzna ze swojego kraju wyjechał w 2013 roku. Najpierw do Turcji, potem przez kolejne kraje, aż ostatecznie zatrzymał się w Polsce, przekraczając granicę wbrew przepisom. Teraz oboje odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w postaci aktu małżeństwa za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Ponadto Marokańczyk poniesie konsekwencję usiłowania wyłudzenia decyzji zezwalającej na zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz nielegalnego przekroczenia granicy.
20.05.2014