Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Granaty na posesji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Granaty na posesji

Mirosława Aleksandrowicz
16.07.2019

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację od mieszkańca gminy Dubeninki o niewybuchach znajdujących się na jednej z posesji.

Do odkrycia granatów doszło 15 lipca w trakcie wykonywania prac ziemnych przez dwóch mężczyzn. Jeden z nich zadzwonił do funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach informując o znalezisku. Patrol SG pojechał na miejsce, zabezpieczył teren, wezwał policję i saperów. Okazało się, że około 30 metrów od domu leżało 10 granatów RPG-43 oraz 2 sztuki RG-42, pochodzące z czasów II wojny światowej. Niewybuchy zostały zabrane przez patrol minersko-saperski z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Mężczyzna, który natknął się na niebezpieczne przedmioty zachował szczególną ostrożność, a przede wszystkim poinformował funkcjonariuszy. Dzięki temu realne zagrożenie zostało w porę zneutralizowane. 

Straż Graniczna przypominana, że znaleziska tego typu nie wolno lekceważyć. Należy zachować ostrożność, nie dotykać, nie sprawdzać co to jest, natychmiast wezwać służby mundurowe.

  • zdj.15.GBZ
    zdj.15.GBZ
  • zdj. KPP w Gołdapi
    zdj. KPP w Gołdapi
do góry