Aktualności
-
MYŚLAŁ, ŻE MU SIĘ UDA (06/06/12)
Pościg, strzały i przemycane papierosy oto szybka charakterystyka akcji Straży Granicznej. Wczoraj (05.06) w miejscowości Rapaty kierowca citroena nie podporządkował się poleceniom funkcjonariuszy Straży Granicznej i ominął kontrolę drogową. Na widok funkcjonariuszy 26-letni mężczyzna znacznie zwiększył prędkość. Patrol natychmiast podjął pościg za uciekinierem. Pomimo, iż kierowca próbował zmylić trasę wypuszczając dym z zamontowanego systemu zadymiającego w tylnym zderzaku auta, funkcjonariusze Straży Granicznej ani na chwilę nie spuścili obiektu z oczy. Na krętej drodze niedoświadczony 26 latek stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi dachując. Determinacja mężczyzny była na tyle ogromna, że z auta wydostał się o własnych siłach i ponownie zaczął uciekać. Nie reagował na wezwania funkcjonariuszy. Po chwili, po oddaniu strzałów ostrzegawczych, funkcjonariusz dogonił mężczyznę i fizycznie go obezwładnił. Szybko się wyjaśniło co było przyczyną takiej reakcji mieszkańca województwa podlaskiego. W citroenie przewożone były papierosy różnych marek bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości prawie 140.000 zł. Straż Graniczna na drogach Warmii i Mazur w bieżącym roku ujawniła papierosy pochodzące z przemytu wartości prawie 1 mln zł.
01.02.2013 -
MOŁDAWSKA POLICJA GRANICZNA W WĘGORZEWIE (26/09/2012)
Placówkę Straży Granicznej w Węgorzewie 25 września odwiedzili funkcjonariusze Policji Granicznej z Mołdawii. Podczas wizyty zaprezentowano obiekt placówki, sprzęt techniki specjalnej oraz pojazdy służbowe wykorzystywane na co dzień w ochronie granicy państwowej. Mołdawscy funkcjonariusze poznali również oznakowanie granicy polsko - rosyjskiej. Goście wykazali duże zainteresowanie formami pełnienia służby oraz sprzętem używanym przez formację. Spotkanie było doskonałą okazją do porównania rozwiązań stosowanych przez polskich i mołdawskich funkcjonariuszy w codziennej służbie.
01.02.2013 -
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W KALINIGRADZIE (20/04/2012)
Konferencja pn. „Stan i perspektywy rozwoju infrastruktury przygranicznej Obwodu Kaliningradzkiego i województw przygranicznych Polski: na 20-lecie rosyjsko-polskiej Umowy o przejściach granicznych” odbyła się 18-19 kwietnia w Kaliningradzie. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant jednostki płk SG Jarosław Kowalkowski. Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwszy panel poświęcony był podsumowaniu kształtowania się przejść granicznych na polsko-rosyjskiej granicy. W dyskusji uczestniczyły osoby, które bezpośrednio zaangażowane w postawanie infrastruktur przejść granicznych i kształtowanie stosunków społecznych pomiędzy państwami. W drugiej części omówiono bieżące zagrożenia na wspólnie ochranianym odcinku. Skupiono się również na możliwościach ulepszenia funkcjonujących procedur oraz obecnie funkcjonujących infrastruktur przejść granicznych. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zajął stanowisko ws. wprowadzenia zasad małego ruchu granicznego. Ponadto służby graniczne obu państw zdeklarowały gotowość do wykonywania swoich obowiązków w okresie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Organizatorzy konferencji wyróżnili medalem wydanym z okazji XX lecia podpisania polsko-rosyjskiej umowy o przejściach granicznych ppłk SG Beatę Szachowicz. Przedsięwzięcie zorganizowali: Kaliningradzki Terytorialny Zarząd Rosgranicy, Rząd Obwodu Kaliningradzkiego oraz Filia Kaliningradzka Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej przy Prezydencie Federacji Rosyjskeij i Służby Państwowej, przy współudziale Rządu MSZ Rosji w Kaliningradzie i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Kaliningradzie.
01.02.2013 -
MEDAL COPERNICUS 2012 (08/10/12)
6 października, podczas inauguracji roku akademickiego 2012/2013 w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Graniczej płk SG Jarosław Kowalkowski odebrał z rąk Rektora Uczelni medal Copernicus 2012 „Przyjaciel Uczelni”. Współpraca Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Wyższą Szkołą Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie opiera się na Porozumieniu, które zostało podpisane 27 lutego 2009 roku. Wówczas w dokumnecie ujęto podstawy dalszej współpracy naukowo-badawczej w obszarze inicjowania projektów badawczych, wymiany publikacji oraz organizowania konferencji naukowych. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że słowo niegdyś napisane obecnie się zrealizowało. Jednym z bardziej znaczących wspólnych przedsięwzięć Oddziału i Uczelni jest właśnie realizowany projekt, którego celem jest zdiagnozowanie poczucia bezpieczeństwa na pograniczu polsko-rosyjskim. Jest to badanie socjologiczne oparte na anonimowym ankietowaniu dwóch grup respondentów: funkcjonariuszy oddziału i mieszkańców regionu. Zakończenie projektu planowane jest w marcu 2013 roku.
01.02.2013 -
MAŁY RUCH GRANICZNY. SZANSE I ZAGROŻENIA (02/03/2012)
Podczas konferencji „Mały ruch graniczny. Szanse i zagrożenia” czołowi przedstawiciele wojewódzkich instytucji dyskutowali o perspektywach rozwoju i realizacji zadań w obszarze podpisanej umowy o małym ruchu granicznym. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant płk SG Jarosław Kowalkowski. Głównym celem spotkania było omówienie zasad implementacji umowy o małym ruchu granicznym. Rolą Komendanta Oddziału płk. SG Jarosława Kowalkowskiego było podsumowanie stanu przygotowania Straży Granicznej do wejścia w życie wspomnianej umowy.
01.02.2013 -
MAŁY RUCH GRANICZNY MIĘDZY RZECZYPOSPOLITĄ POLSKĄ A FEDERACJĄ ROSYJSKĄ (27/07/2012)
Dzisiaj w drogowy przejściu granicznym w Grzechotkach odbyła się konferencja inaugurująca nowe zasady w przekraczaniu granicy, o małym ruchu granicznym między Polską a Rosją. Uroczystość rozpoczął wystąpieniem Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski. Straż Graniczną reprezentował Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski. Od dzisiaj mieszkańcy strefy przygranicznej mogą aplikować o stosowne zezwolenia i przekraczać granicę polsko – rosyjską w ramach małego ruchu granicznego. Nowe zasady przekraczania granicy polsko-rosyjskiej obowiązują tylko na lądowych przejściach granicznych tj.: drogowe przejście graniczne Bezledy – Bagrationowsk; Gołdap – Gusiew, Grzechotki – Mamonowo II, Gronowo -Mamonowo oraz kolejowe przejście graniczne Braniewo – Mamonowo. Szczegółowe informacje nt. nowych zasad przekraczania granicy znajdują się na stronie internetowej Oddziału www.wm.strazgraniczna.pl , w zakładce MRG. W ramach przygotowań do małego ruchu granicznego Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej pozyskał pięć defibrylatorów, w które wyposażone zostały wszystkie drogowe przejścia graniczne na odcinku polsko-rosyjskiej granicy państwowej. Fakt ten podkreślił, w trakcie konferencji, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski.
01.02.2013 -
LICEALIŚCI Z PIENIĘŻNA W BRANIEWIE (03/03/2012)
Wczoraj (01.03) w Placówce Straży Granicznej w Braniewie odbyło się spotkanie z młodzieżą z Pieniężna. Te cykliczne spotkania są wynikiem współpracy między Warmińsko – Mazurskim Odziałem SG w Kętrzynie oraz Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Wł. Reymonta w Pieniężnie. Tym razem licealiści chcieli poznać zasady wykorzystania sprzętu i uzbrojenia w służbie granicznej. Była to pierwsza wizyta młodzieży ze Szkoły z innowacją pedagogiczną Straż Graniczna w murach nowego budynku SG w Braniewie. Na początku młodzież zwiedziła nową siedzibę PSG a w drugiej części zapoznała się ze sprzętem jakim na co dzień posługują się funkcjonariusze. Z dużą ciekawością goście przysłuchiwali się wykładowi poświęconemu strzelectwu połączonego z pokazem broni. Następne spotkanie z zakresu tematyki granicznej z tą grupą odbędzie się w najbliższym czasie już bezpośrednio w drogowym przejściu granicznym w Gronowie.
01.02.2013 -
LEKCJA PATRIOTYZMU (22/11/2012)
Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki SG w Barcianach udzielili lekcji patriotyzmu gimnazjalistom z Gminy Srokowo i Barciany. Uczniowie gimnazjów z Barcian, Drogosz, Mołtajn, Srokowa i Windy uczestniczyli w edukacyjnej podróży po kartach historii, poznając polskich bohaterów. Prowadzący zajęcia mjr SG Dorian Burdyło przybliżył uczniom postać gen. bryg. Stefana Pasławskiego - patrona Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Granicznej, w tym jego zasługi dla kształtowania przedwojennej Straży Granicznej oraz Polski. Silny akcent położono na znaczenie i występowanie symboli narodowych w codziennym życiu i w służbie funkcjonariuszy, m.in. na sztandarze jednostki, na znaku identyfikacyjnym umieszczonym na rękawie munduru. Drugą przedstawioną postacią był gen. bryg. Stanisław Sosabowski twórca i Dowódca I Samodzielnej Brygady Spadochronowej zapomniany polski bohater z pod Arnhem, którego Senat RP uhonorował w dniu 9 maja 2012 roku podjęciem Uchwały w sprawie uczczenia 120 rocznicy urodzin Generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem Jego pamięci. Gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny pt. ”Honor Generała”, który ukazał całą prawdę o polskim bohaterstwie w czasie walki o niepodległość kraju podczas II wojny światowej na froncie zachodnim oraz oddanie honoru Generałowi Sosabowskiemu i jego żołnierzom przez Holendrów po ponad 60-latach od zakończenia wojny oraz wstydzie żołnierzy brytyjskich za niesłuszne oskarżenie przez ich przełożonych polskiego Generała Sosabowskiego o porażkę operacji „Market-Garden”. „ … a obaj Generałowie mogą stanowić, dla Was młodzi Polacy, wzorce do naśladowania”- tymi słowami zakończono lekcję patriotyzmu. mjr SG Dorian P. Burdyło Placówka SG w Barcianach
31.01.2013 -
LATA WSPÓLNEJ SŁUŻBY. ZASŁUŻONA EMERYTURA (23/02/2012)
Po 8 latach niezliczonej liczby zespołowych patroli, starań o odpowiedni poziom wyszkolenia, po przyjemnych i trudnych chwilach wspólnie spędzonych odchodzą - wciąż razem - na zasłużoną emeryturę. Tropiciele: Abel i Brus wraz ze swoimi przewodnikami – funkcjonariuszami Straży Granicznej zostali uroczyście pożegnani 23 lutego w obecności kadry kierowniczej W-MOSG. Nie mogło być inaczej. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań zdecydowali się odejść do cywila po 20 i 30 latach służby. Przez lata st.chor.sztab.SG Jan Chomontowski i st.chor.sztab.SG Remigiusz Smoliński byli przewodnikami psów służbowych. Ostatni okres służby w formacji także poświęcili wykonywaniu zadań służbowych wespół ze swoimi podopiecznymi. Decyzja o złożeniu ostatniego meldunku zbiegła się z wymaganym okresem zakończenia służby dla czworonogów. 9-letnie psy zasłużyły na odpoczynek. Dzisiaj Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jarosław Kowalkowski wyraził słowa uznania oraz podziękował emerytom za wzorową służbę, osobiste zaangażowanie i umiejętność pracy w zespole. Psy wiernie siedziały przy nodze przewodników, co chwila zadzierając pyski do góry, by spojrzeć w oczy swym opiekunom. Teraz przewodnicy i ich podopieczni będą kultywować przyjaźń, którą zapoczątkowały - w obu przypadkach - kursy specjalistyczne w ówczesnym Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu. Tam, na południu Polski, zaczęła się historia duetów. Odtąd nierozłączni. Dziś mury Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej opuścili na zawsze także wspólnie.
31.01.2013 -
KŁUSOWNICY ZATRZYMANI (11/12/2012)
Dzięki interwencji funkcjonariusza Straży Granicznej z placówki w Bezledach zatrzymano dwóch kłusowników. Funkcjonariusz Placówki SG w Bezledach, poza służbą, z zamiłowania jest myśliwym i należy do lokalnego koła łowieckiego. Zgodnie z przepisami prawa organizuje swoje polowania i jest wrażliwy na działania kłusowników. Kilka dni temu w godzinach wieczornych udał się wraz z innymi myśliwymi w rejon Rodnowa (gmina Bartoszyce). Mężczyźni nie zdążyli zająć stanowisk, gdy zauważyli, że z auta poruszającego się po jednej z dróg odchodzi strumień światła. Pasażerowie tego pojazdu oświetlali pobliskie pola. Nietypowe zachowanie obserwowanych przykuło uwagę myśliwych na dłużej. Intuicja ich nie zawiodła. To byli kłusownicy Za chwilę padł strzał z wnętrza obserwowanego samochodu, bagażnik został otworzony a do niego mężczyźni pospiesznie wrzucili prawdopodobnie zastrzeloną zwierzynę. Równie szybko osobowe auto odjechało, jednakże zarówno marka pojazdu, jak i jego numery rejestracyjne zostały przez myśliwych zapamiętane. Natychmiast funkcjonariusz Straży Granicznej złożył w pobliskiej komendzie Policji zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego. Wkrótce okazało się, że obserwowana w okolicy Rodnowa sytuacja dotyczy działań kłusowniczych. Kłusowników zatrzymano.
31.01.2013