Aktualności
-
WEEKENDOWY PRZEMYT (14/07/2014)
W sobotę i niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej, podczas prowadzonych kontroli w województwie warmińsko-mazurskim, ujawnili przemyt towarów o łącznej wartości 12 500 zł. W sobotę podczas odprawy granicznej w Bezledach w pojeździe 25-latka, obywatela Polski, funkcjonariusze ujawnili próbę przemytu papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości 3000 zł. Towar ukryty był w przednich siedzeniach, drzwiach, bagażniku, nadkolach oraz konsoli pojazdu. Na drogowym przejściu granicznym w Gronowie mundurowi ujawnili 1600 sztuk nielegalnych papierosów u obywatelki Rosji. Kobieta chciała wwieźć nielegalny towar do Polski i sprzedać. W Gołdapi zaś funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który przy swoim garażu przelewał paliwo przywiezione z obwodu kaliningradzkiego. Okazało się, że w garażu, w plastikowych kanistrach mężczyzna posiadał jeszcze 140 litrów paliwa oraz ponad 360 paczek papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Jak się okazało nie był to jedyny garaż w Gołdapi z akcyzowym towarem. W przygranicznym mieście mundurowi podczas działań łącznie ujawnili towar o wartości prawie 5000 zł. Również w nocy funkcjonariusze prowadzili działania. Kontrolerzy z bezledzkiej placówki u kierowcy oraz pasażerki osobowej KIA ujawnili papierosy marki JIN LING o szacunkowej wartości 2 500 zł. Od początku roku Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ujawnił przemyt towarów przewyższających łączną wartości 2 mln 900 tys.
14.07.2014 -
ŚLUBOWANIE I WRĘCZENIE AKTÓW MIANOWAŃ NA STOPIEŃ KAPRALA SG (11/07/2014)
Dzisiaj w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie odbyło się ślubowanie 40 funkcjonariuszy nowoprzyjętych do służby, oraz wręczenie aktów mianowań 54 funkcjonariuszom, którzy właśnie ukończyli szkolenie podstawowe. Słowa roty odczytał Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek. Akademia ślubowania do służby przygotowawczej w SG oraz uroczystość mianowania na pierwszy stopień w korpusie podoficerów odbyła się na placu apelowym. Świadkami uroczystości byli zaproszeni goście oraz rodziny młodych funkcjonariuszy, a także kadra kierownicza oddziału. Teraz nowych funkcjonariuszy czeka 8 miesięczne szkolenie w jednym z ośrodków SG a po powrocie, podobnie jak ich starsi koledzy, zasilą placówki Straży Granicznej na Warmii i Mazurach. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie jest jednym z ośmiu Oddziałów Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, i jednym z pięciu odpowiadającym za porządek prawny na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Aktualnie w szeregach Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej służbę pełni łącznie ponad 1 300 funkcjonariuszy. Oddział obejmuje swoim zasięgiem województwo warmińsko-mazurskie z wyłączeniem: powiatu elbląskiego, miasta na prawach powiatu Elbląg, z powiatu braniewskiego gminy Frombork, a także morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego. Jednostka odpowiedzialna jest za ochronę lądowego odcinka granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej o długości 198 km 769 m. W strukturze oddziału jest 11 placówek odpowiedzialnych za ochronę granicy państwowej.
11.07.2014 -
GARAŻ Z PAPIEROSAMI (10/07/2014)
Wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali posesję, na której ujawnili papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości prawie 22 000 zł. W powiecie bartoszyckim, w trakcie kontroli gospodarstwa, Straż Graniczna ujawniła ponad 36 000 szt. nielegalnych papierosów. Informacje o tym, że mężczyzna może przechowywać towar akcyzowy, funkcjonariusze otrzymali na telefon interwencyjny. Aby uwiarygodnić informację patrol SG udał sie pod wskazany adres. Na miejscu okazało się, że w garażu na posesji 60 –latek prowadzi przydomową nielegalną hurtownię papierosów. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Papierosy zostały zabezpieczone w magazynie depozytowym.
10.07.2014 -
PODSTĘPEM CHCIELI PRZEKROCZYĆ GRANICĘ (10/07/2014)
Straż Graniczna zatrzymała dwóch Rosjan, którzy podstępem chcieli przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Wczoraj w Gronowie dwóch mężczyzn chciało wjechać do Polski. Jednak dokumenty potwierdzające cel wjazdu były sfałszowane. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili wersję podróżnych i potwierdzili kłamstwo. Wobec faktów, Rosjanie przyznali się do sfałszowania dokumentu i przyjęli karę zaproponowaną przez braniewską prokuraturę - cztery miesiące pozbawienia wolności warunkowo zawieszoną na okres próby dwóch lat. Zgodnie z polskim prawem za nielegalne, podstępne przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.
10.07.2014 -
SREBRO NA III MISTRZOSTWACH STRAŻY GRANICZNEJ W BIEGU PRZEŁAJOWYM
6 lipca w Jarosławcu, w ramach XXIV Międzynarodowego Biegu po Plaży, odbyły się III Mistrzostwa Straży Granicznej w Biegu Przełajowym. Drużyna z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zajęła drugie miejsce. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Nadodrzańskiego OSG, a na trzecim podium stanęła reprezentacja Nadwiślańskiego OSG. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej reprezentowali: st.chor. SG Andrzej Luśnia z PSG w Bezledach, chor. SG Tomasz Kowalski z PSG w Olsztynie, chor. sztab. SG Tomasz Bielski z PSG w Gołdapi. Funkcjonariusze rywalizowali w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej. Dystans, 15 km w tym ok. 7 km po plaży, zawodnicy pokonywali w pełnym słońcu w temperaturze 30 stopni. W klasyfikacji indywidualnej z oddziału najszybszym okazał się Tomasz Kowalski (II miejsce), a tuż za nim do mety przybiegł Andrzej Luśnia (III miejsce).
08.07.2014 -
WEEKEND NA GRANICY (07/07/2014)
W miniony weekend funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach granicznych Warmii i Mazur odprawili prawie 60 000 osób. Mundurowi w ciągu trzech dni ujawnili przemyt o wartości 82 000 zł. Od dawna wiadomo, że słoneczne dni sprzyjają podróżom. Potwierdzają to również statystyki podróżnych odprawionych na granicy. Wzmożony weekendowy ruch graniczny niesie ze sobą ryzyko prób przemytu towarów. W Bezledach funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej już od piątku zintensyfikowali działania w walce z nielegalnym przywozem towarów akcyzowych. Pierwszym zatrzymanym podróżnym, który próbował przemycić papierosy z obwodu kaliningradzkiego do Polski był 24-letni mieszkaniec Bartoszyc. Mężczyzna w aucie pod siedzeniami oraz ubraniem miał pochowanych 5280 szt. papierosów. Od piątku do niedzieli mundurowi ujawnili przemycane papierosy o wartości 22 000 zł. W nocy z niedzieli na poniedziałek, funkcjonariusze SG z drogowego przejścia granicznego w Grzechotkach zabezpieczyli ciężarówkę DAF o wartości 60 000 zł. Kontroler w trakcie sprawdzania auta zauważył ślady ingerencji w pola identyfikujące auto. Numery identyfikujące w pojeździe nie zgadzały się ze sobą. W związku z powyższym kierowcy przerwano dalszą podróż.
07.07.2014 -
VW I BMW NAPAKOWANE PAPIEROSAMI (04/07/2014)
Wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej z Bezled ujawnili papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 13 000 zł. Działania w ramach wspólnie opracowanego harmonogramu walki z przemytem służby prowadziły przez cały dzień. Kilkadziesiąt tysięcy sztuk nielegalnego towaru pochowanego w autach mundurowi ujawniali w bagażnikach, kołach zapasowych oraz w drzwiach pojazdów. Rekordzistami, próbującymi przemycić papierosy okazali się mężczyźni kierujący osobowym Volkswagenem i BMW. Obaj chcieli przewiać po 10 000 papierosów. Od początku roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ujawnili przemyt o łącznej wartości 2,8 mln zł.
04.07.2014 -
Z CIEKAWOŚCI ZŁAMAŁ PRZEPISY (04/07/2014)
Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi napływ turystów z zachodniej części Europy. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach zatrzymali mężczyznę, który zaciekawiony wyglądem granicy Unii Europejskiej przeszedł z Polski do Rosji. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem. Patrol Straży Granicznej zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Jak się okazało byt to obywatel Hiszpanii, który na urlopie zwiedza Polskę. Widział już Oświęcim i Warszawę, a teraz przyjechał podziwiać piękno Warmii i Mazur. Szczególnie zaciekawił go wygląd zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Zapomniał, że na odcinku polsko-rosyjskim nie obowiązuje swobodny przepływ osób, i granicę można przekraczać tylko i wyłącznie w przejściach granicznych. Mężczyzna nie tylko wszedł na pas drogi granicznej, ale również przeszedł na teren Federacji Rosyjskiej – co jest złamaniem międzynarodowej umowy. Hiszpan przyznał się do winy i przyjął karę. W tym roku jest to pierwsze zdarzenie nielegalnego przekroczenia granicy, przez zaciekawionego wyglądem zewnętrznej granicy UE turystę.
04.07.2014 -
KĘTRZYŃSCY STRAŻNICY GRANICZNI POMOGLI POSZKODOWANYM W WYPADKU (04/07/2017)
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Kętrzyna pomogli poszkodowanym w wypadku drogowym. Funkcjonariusze byli pierwszymi na miejscu zdarzenia. Trzech funkcjonariuszy, w okolicach Serocka, najechało na wypadek drogowy. Na poboczu drogi leżała przewrócona ciężarówka. W pierwszej kolejności mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz powiadomili służby ratunkowe, a także odłączyli zasilanie w uszkodzonym pojeździe. Po czym natychmiast udzielili pomocy poszkodowanym: kierowcy auta i pasażerowi. Na szczęście kierowca i pasażer nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Do momentu usunięcia pojazdu z pasa drogi funkcjonariusze pomagali w organizacji ruchu drogowego.
04.07.2014 -
UJAWNIENIA PRZEMYTU NA GRANICY (01/07/2014)
W minionym tygodniu funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służby Celnej ujawnili papierosy bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 22 000 zł. Mundurowi nielegalny towar ujawniali zarówno w przejściach granicznych jak i w terenie. Wczoraj w osobowym Peugeocie w drogowym przejściu granicznym w Bezledach kierowca próbował przemycić z obwodu kaliningradzkiego ponad 10 000 sztuk papierosów. W trakcie kontroli okazało się, że również osoba mu towarzysząca – pasażer auta, także chciała nielegalnie przewieźć pod ubraniem papierosy o wartości prawie 1000 zł. Również wczoraj w okolicach Olecka służby zatrzymały do kontroli auto, w którym ujawniono papierosy o wartości 4000 zł. Ponadto w minionym tygodniu dwie osoby próbowały uciec mundurowym, nie zatrzymując się do kontroli. Jednak funkcjonariusze skutecznie udaremnili plany ucieczki. Obaj mężczyźni przewozili papierosy o łącznej wartości 6500 zł.
01.07.2014