Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Daniel Wojtaszkiewicz złożył kwiaty pod pomnikiem gen. bryg. Stefana Pasławskiego. Co roku 17 lipca obchodzona jest rocznica śmierci Patrona W-MOSG.
Patron to postać honorowa, godna podziwu, będąca wzorcem oraz identyfikująca jednostkę wśród innych instytucji.
Był synem Karola i Marii
z Litauerów. Uczęszczał do gimnazjum w Krakowie i we Lwowie, gdzie w 1905 roku złożył egzamin dojrzałości. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Zaangażowany był w działalność tajnych organizacji niepodległościowych: „Zef”, związku im. kilińskiego i Narodowego Związku Robotniczego.W okresie studenckim prezesował uniwersyteckiej Czytelni Akademickiej.
W 1914 roku wstąpił do Legionu Wschodniego, następnie do 3 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Przez rok pełnił funkcję (od11 listopada 1915 r. do 17 listopada 1916 r. ) Komendanta Stacji Zbornej Legionów w Budapeszcie. W 1918 roku został przeniesiony do Warszawy, gdzie powierzono mu funkcję zastępcy komendanta stolicy. Jako zastępca Henryka Minkiewicza organizował i uczestniczył w rozbrajaniu niemieckich oddziałów.
Od 25 listopada do 11 grudnia 1918 r. był dowódcą Białostockiego Okręgu Wojskowego. Awansowany 1 czerwca 1919 roku do stopnia pułkownika dowodził 4 Brygadą Litewsko-Białoruską. W 1920 r. został rozbrojony i internowany przez żołnierzy litewskich.
W latach 1921-1922 ukończył kurs wyższych dowódców, który otworzył pułkownikowi Pasławskiemu drogę do zastępcy komendanta Obozu Warownego „Wilno” (1923-1925).
Z tego stanowiska przeniesiony do Korpusu Ochrony Pograniczna, w którym dowodził 2 Brygadą w Baranowiczach, a następnie 3 brygadą w Wilnie. Służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza pełnił od listopada 1925 r. do czerwca 1927 r. Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w Polsce pod koniec lat dwudziestych oraz funkcjonujący system ochrony granicy państwowej oparty na cywilnej służbie granicznej, ówczesny Prezes Rady Ministrów Józef Piłsudski polecił pułkownikowi Stefanowi Pasławskiemu, pełniącemu
od 11 lipca 1927 r. obowiązki Naczelnego Inspektora Straży Celnej, przeprowadzenie i wdrożenie reformy formacji granicznej.
Zapoczątkowane w 1927 roku prace reorganizacyjne znalazły swoje zwieńczenie w postaci decyzji Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o powołaniu Straży Granicznej, która zastąpiła dotychczasową Straż Celną, do ochrony północno–zachodniej, zachodniej i południowej granicy Polski.
Awansowany do stopnia generała brygady (1 stycznia 1928 roku) Stefan Pasławski pełnił funkcję Komendanta Głównego Straży Granicznej do 12 grudnia 1928 r.
Do czasu przeniesienia w stan spoczynku, to jest do 30 września 1934 r. dowodził Okręgiem Korpusu VIII w Toruniu. W tym czasie, z inicjatywy generała brygady Stefana Pasławskiego Pomorski Komitet Floty Narodowej w 1929 r. zakupił i wyekwipował dla Szkoły Morskiej w Gdyni trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) „Dar Pomorza".
Przeniesiony w stan nieczynny, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 29 września 1934 r. został mianowany wojewodą białostockim. Urząd ten piastował do roku 1936. Również na mocy postanowienia Prezydenta RP z 14 lipca 1936 r. otrzymał nominację na wojewodę stanisławowskiego i funkcję tę pełnił aż do roku 1939.
Po kampanii 1939 roku i internowaniu w Rumunii, wiosną 1941 roku został wydany Niemcom gdzie przebywał w oflagach, m.in. w Dorsten i Dössel. Uwolniony przez wojska alianckie przebywał na uchodźctwie politycznym, między innymi we Francji oraz w Wielkiej Brytanii aż do śmierci - 17 lipca 1956 r.
Wielokrotnie odznaczany, między innymi:
- Orderem Virtuti Militari 5 kl.,
- Orderem Polonia Restituta 3, 4 i 5 kl.,
- Krzyżem Niepodległości,
- Krzyżem Walecznych (czterokrotnie),
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- jugosłowiańską Komandorią Orła Białego z Gwiazdą.
Naczelny Inspektor Straży Granicznej, pierwszy Komendant Główny Straży Granicznej oraz wojewoda białostocki i stanisławowski to człowiek, dla którego patriotyczne wzorce wyznaczały kierunek działania. Jego życiowe postawy odzwierciedlają idee formacji.
Żródło: Wikipedia
-
Asysta honorowa pod pomnikiem gen. bryg. Stefana Pasławskiego -
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Daniel Wojtaszkiewicz składa kwiaty pod pomnikiem gen. bryg. Stefana Pasławskiego -
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Daniel Wojtaszkiewicz składa kwiaty pod pomnikiem gen. bryg. Stefana Pasławskiego