Funkcjonariusze Straży Granicznej doskonalili, podczas ćwiczeń 26 września, współdziałanie z Policją i Strażą Pożarną w sytuacji kryzysowej w gminie Dubeninki.
Scenariusz działań zakładał, iż służba dyżurna Placówki SG w Dubeninkach otrzymała informację o nielegalnym, siłowym przekroczeniu granicy państwowej przez dwie osoby poruszające się pojazdem terenowym. Istniało podejrzenie, że są uzbrojone.
Zadaniem Straży Granicznej było m.in. jak najszybsze zlokalizowanie poszukiwanego samochodu. Organizatorzy ćwiczenia scenariusz objęli ścisłą tajemnicą po to, aby uczestnicy działali w warunkach całkowitego zaskoczenia, sprawdzając swoją wiedzę i doskonaląc wypracowane procedury.
Funkcjonariusze Straży Granicznej zadanie wykonali na piątkę. Namierzyli auto kilka kilometrów od miejsca zdarzenia. Wówczas do działań pościgowych włączyły się patrole Policji. Zorganizowano kilka punktów blokadowych.
Ścigani mężczyżni skutecznie omijali blokady służb. Kierowali się przez miejscowości w gminie Dubeninki do drogi krajowej nr 65. Działania pościgowe przebiegały na tyle sprawnie, że uciekające osoby w końcu porzuciły pojazd. Jednakże zabarykadowały się w budynku dworca PKP w miejscowości Górne, biorąc za zakładników przebywające w nim osoby. Rozpoczęły się negocjacje.
Nagle w budynku wybuchł pożar. Ostatecznie zakładnicy zostali zwolnieni, a napastnicy poddali się i zostali zatrzymani przez patrole Straży Granicznej i Policji.
Do gaszenia pożaru na dworcu przystąpiła Straż Pożarna, która dokładnie przeszukała pomieszczenia w budynku w kierunku potencjalnych ofiar. Na szczęście nikogo więcej w obiekcie nie było.
Manewry przeprowadzone w powiecie gołdapskim sprawdziły metody i formy przyjęte przez służby w obszarze zarządzania sytuacją kryzysową i skutecznego reagowania.
Straż Graniczna, choć nie jest służbą zespoloną pod zwierzchnictwem wojewody, to jednak jest częścią wspólnego systemu na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur.