Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Obywatele Ukrainy i Białorusin pracowali nielegalnie w firmie transportowej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatele Ukrainy i Białorusin pracowali nielegalnie w firmie transportowej

Mirosława Aleksandrowicz
09.12.2020

Kontrola legalności zatrudnienia przeprowadzona przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Barcianach wykazała nieprawidłowości w powierzeniu pracy cudzoziemcom. Przedsiębiorąca z branży transportowej zatrudniał 13 obywateli Ukrainy w wieku 26-50 lat oraz 51-letniego Białorusina niezgodnie z przepisami.

Funkcjonariusze Straży Granicznej 4 grudnia zakończyli czynności kontrolne w  jednej z firm w powiecie mrągowskim. Kontrolą objęto 14 obcokrajowców. Pracodawca zatrudniał cudzoziemców bez wymaganego zezwolenia na pracę oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu, czy oświadczeniu. Ponadto 7 osób w różnych odstępach czasu świadczyło na rzecz kontrolowanego podmiotu pracę bez stosownego zezwolenia. Funkcjonariusze SG ustalili również, że przedsiębiorca cudzoziemcom wypłacał niższe wynagrodzenia, niż określały to oświadczenia i zezwolenia na pracę. Właściciel firmy przyznał się do popełnienia wykroczeń i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny w wysokości 5 tys. zł.

Od początku roku do końca listopada funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 172 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolą objęto ponad 4 600 obcokrajowców i stwierdzono, że 1 055  osób pracowało niezgodnie z przepisami.

  • kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców
    kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców
do góry