Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Międzynarodowa grupa przestępcza stanie przed sądem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowa grupa przestępcza stanie przed sądem

Mirosława Aleksandrowicz
19.07.2019

Do Sądu Okręgowego w Łodzi w minionym tygodniu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, którzy zajmowali się produkcją i obrotem nielegalnych papierosów na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby prawie 5 mln zł. To finał śledztwa prowadzonego od 2017 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Ośmiu mężczyzn w wieku 37-54 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, związanej z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Cztery osoby w wieku 38-60 lat oskarżono o popełnienie przestępstw nabywania i wprowadzania do obrotu wytworzonych papierosów. Nielegalny proceder miał miejsce na terenie trzech województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W trakcie prowadzonych działań w kwietniu 2017 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze na terenie powiatu kutnowskiego. Na „gorącym uczynku” zatrzymano 3 obywateli Łotwy, Polaka oraz bezpaństwowca. Wszyscy mężczyźni pracowali przy produkcji nielegalnych papierosów. Na miejscu funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili kompletną linię technologiczną do produkcji wyrobów tytoniowych, agregat prądotwórczy oraz ponad 2 600 kg krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości prawie 1,8 mln zł i 870 000 sztuk nielegalnych papierosów o wartości prawie 600 tys. zł.  Ponadto w samochodach znajdujących się na posesji i halach magazynowych znaleziono półprodukty do wytwarzania papierosów, m. in. gilzy papierosowe, rolki papierowe, kartki z nadrukami nazw wyrobów tytoniowych różnych marek. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zabezpieczyli rzeczy stanowiące dowód popełniania przestępstwa w postaci, m.in.: karty SIM, telefony komórkowe oraz urządzenia służące do zagłuszania sygnałów GSM.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 • zabezpieczona linia produkcyjna
  zabezpieczona linia produkcyjna
 • ujawnione nielegalne papierosy
  ujawnione nielegalne papierosy
 • ujawniona krajanka tytoniowa
  ujawniona krajanka tytoniowa
 • zatrzymane osoby
  zatrzymane osoby
 • zatrzymane osoby
  zatrzymane osoby
do góry