Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Zatrzymani na zielonej granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani na zielonej granicy

Mirosława Aleksandrowicz
22.06.2018

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dziesięć osób, które przekroczyły tzw. zieloną granicę z Federacją Rosyjską. Wszystkie trzy przypadki nielegalnych prób dotarcia do Europy zakończyły się tak samo - zatrzymani wrócili tam, skąd przyszli, czyli zostali przekazani stronie rosyjskiej.

Wszyscy zatrzymani to mężczyźni, w wieku od 22 do 31 lat. Wśród zatrzymanych jest siedmiu Marokańczyków, dwóch Algierczyków oraz obywatel Jemenu. Tylko jeden z nich, ob. Maroka, nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Pozostali mieli paszporty oraz dokumenty kibica FAN-ID. Wszyscy zostali przekazani stronie rosyjskiej w ramach readmisji.

Straż Graniczna do ochrony zewnętrznej granicy z UE wykorzystuje system wież obserwacyjnych. Do dyspozycji ma system 25 wież, z czego 6 funkcjonuje na odcinku z Federacją Rosyjską. System wież pozwala monitorować sytuację na granicy 24 godziny na dobę, w każdych warunkach pogodowych. Wieże zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie granicy RP, a obraz z kamer umieszczonych na wieżach jest przesyłany na bieżąco do placówek Straży Granicznej. Dzięki temu możliwa jest stała obserwacja, rejestracja oraz niemal natychmiastowe wykrywanie wszelkich niepożądanych zdarzeń na granicy.

 

 • Zatrzymani na zielonej granicy
  Zatrzymani na zielonej granicy
 • dokumenty zatrzymanych
  dokumenty zatrzymanych
 • ujawnione ślady na pasie kontrolnym
  ujawnione ślady na pasie kontrolnym
 • Zatrzymani na zielonej granicy
  Zatrzymani na zielonej granicy
 • dokumenty zatrzymanych
  dokumenty zatrzymanych
do góry